Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Samorządowcy u Biskupa

Niedziela sosnowiecka 7/2015, str. 1

[ TEMATY ]

biskup

samorząd

Piotr Lorenc

Spotkanie bp. Grzegorza Kaszaka z samorządowcami

Spotkanie bp. Grzegorza Kaszaka z samorządowcami

W sosnowieckiej rezydencji biskupa Grzegorza Kaszaka odbyło się 29 stycznia noworoczne spotkanie z prezydentami, burmistrzami i wójtami miast i gmin z terenu naszej diecezji. Nowi prezydenci czy burmistrzowie gościli u Biskupa po raz pierwszy, np. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński czy burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

– Nasz region wyludnia się. Obserwujemy ciągły odpływ młodych ludzi. Niestety, nie mogą znaleźć zatrudnienia w regionie i opuszczają nasz kraj. Drugim elementem jest także duża śmiertelność wśród mężczyzn wyeksploatowanych ciężką pracą w hutach czy w kopalniach. To wszystko powoduje, że mamy coraz więcej osób samotnych, którymi przecież trzeba się zająć – powiedział Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Zaproponował, by w dzielnicach, na osiedlach powstawały kluby osób samotnych, by otoczyć seniorów nie tylko opieką MOPS-u, lecz także stworzyć centra wolontariuszy, którzy chętnie by się z takimi osobami spotykali. Drugą istotną sprawą podniesioną podczas spotkania z samorządowcami przez Biskupa była kwestia przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. – Nasza diecezja w tygodniu poprzedzającym dni przyjmie ok. 5 tys. młodych ludzi z różnych stron świata, najwięcej z Ukrainy, Kazachstanu, Litwy, ale na pewno znajdą się młodzi ludzie z Europy Zachodniej. Wizyta gości z zagranicy to ogromna szansa na promocję naszego regionu, naszego bogactwa historycznego, kulturowego i religijnego. Ale aby godnie ich przyjąć potrzebna jest współpraca diecezji z samorządami miast i gmin. Diecezja oczywiście już przygotowuje się do tego wydarzenia. W naszych parafiach wyłoniliśmy liderów, którzy zajmą się pielgrzymami, poszukujemy wolontariuszy. Ale jest cały szereg inicjatyw, które wspólnie moglibyśmy wykonać. To zapewnienie transportu, organizacja koncertów, spotkań warsztatowych czy miejsc noclegowych. Tylko od nas i naszego przygotowania zależy, jak młodzi ludzie z różnych stron świata spędzą tydzień w naszym regionie i jakie wspomnienia wywiozą do swoich krajów – podkreślił bp Kaszak.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Samorządowe Oskary

[ TEMATY ]

samorząd

Marek Kamiński

Laureaci Oskarów

Laureaci Oskarów

Już po raz dwudziesty w Galerii Porczyńskich w Warszawie wręczono Samorządowe Oskary, nagrody im. Grzegorza Palki przyznawane przez Ligę Krajową za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego. W tym roku do kapituły wpłynęły 24 wnioski kandydatów do odznaczenia. W kategoriach działalności: ogólnopaństwowej, samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym oraz samorządowej lokalnej o znaczeniu ponadlokalnym. Kapituła przyznała dziewięć wyróżnień i osiem nagród.

Przybyłych gości powitał Tadeusz Wrona przewodniczący Ligi Krajowej. Następnie list Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał dr Kazimierz Kujda członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, w którym podkreślona była fundamentalna rola samorządu terytorialnego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję