Reklama

Wiara

Łzy Matki Bożej w Civitavecchia

Niedziela Ogólnopolska 7/2015, str. 16-18

[ TEMATY ]

Matka Boża

Włodzimierz Rędzioch

Fabio Gregori w przydomowym ogrodzie, gdzie znajduje się dziś kopia cudownej figurki

Fabio Gregori w przydomowym ogrodzie, gdzie znajduje się dziś kopia cudownej figurki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W latach 90. ubiegłego wieku ks. Pablo Martín Sanguiao, hiszpański kapłan od lat pracujący we Włoszech, był proboszczem w parafii św. Augustyna na peryferiach portowego miasta Civitavecchia. W 1994 r. pojechał na pielgrzymkę do Medjugorie, z której przywiózł figurkę Matki Bożej dla swoich parafian – Anny Marii i Fabia Gregorich. Wybrał dość dużą statuę Maryi, wykonaną w całości w gipsie, błyszczącą na zewnątrz, ze słowem „Međugorje” na cokole. Po powrocie przekazał obiecaną figurkę rodzinie Gregorich. Razem zdecydowali, że umieszczą ją w ogrodzie, w małej kamiennej niszy, którą zaprojektował ks. Pablo. Fabio wybudował grotę w ciągu kilku dni, używając do tego morskich kamieni. Pracę ojca śledziła dwójka jego dzieci: sześcioletnia Jessica i dwuletni Dawid. Kilka miesięcy później, 2 lutego 1995 r. – było to święto Matki Bożej Gromnicznej – stało się coś niesamowitego. Po południu rodzina Gregorich była w kościele. Podczas odmawiania Różańca Fabio wrócił do domu z dziećmi, aby dać im coś do jedzenia. O godz. 16.20, przechodząc przez ogród, usłyszał krzyk córki: „Tato, Madonna płacze! Tato, chodź, tu wszędzie jest krew!”. Gregori nie zdawał sobie wówczas sprawy z tego, że stało się coś, co na zawsze zmieni życie jego i jego rodziny...

Aby przypomnieć te fakty, pojechałem na peryferie Civitavecchia, do domu, w którym do dziś mieszka rodzina Gregorich, a gdzie 20 lat temu Madonna płakała krwawymi łzami. Fabio niechętnie spotyka się z dziennikarzami, ale fakt, że byłem przyjacielem kard. Andrzeja Marii Deskura i napisałem książkę o Janie Pawle II, otworzył mi drzwi jego domu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – Fabio, jak zareagował Pan na krzyki córki: „Madonna płacze!”?

FABIO GREGORI: – Na początku myślałem, że figurka została oblana wodą do nawadniania ogródka, ale Jessica krzyknęła następnie: „Tato, tu jest pełno krwi”. Dlatego pomyślałem, że córka się skaleczyła. Gdy jednak podszedłem do niej, sam zauważyłem, że z prawego oka Madonny wypływały czerwone łzy, które zatrzymywały się na wysokości serca. Gdy palcem dotknąłem płynu, stwierdziłem, że jest bardzo gorący. W tym samym momencie po moim ciele z góry na dół przeszła fala gorąca, tak jakbym został porażony prądem. Następnie zostaliśmy oślepieni bardzo silnym światłem, przypominającym flesz lampy błyskowej. Zacząłem płakać. Wziąłem córkę i pojechałem do kościoła. Ks. Pablo uspokoił mnie i odprowadził do domu.

– Było to pierwsze z trzynastu łzawień figurki Madonny, które miały miejsce między 2 a 6 lutego 1995 r. Co w tym czasie działo się w Waszym domu?

Reklama

– Następnego dnia proboszcz przyszedł do nas znowu i nakazał nam zachować wszystko w tajemnicy, nikomu nic nie mówić. Tego dnia – 3 lutego o godz. 18.45 – ks. Pablo po raz pierwszy sam był świadkiem łzawienia. Sporządził wtedy raport dla bp. Girolama Grillo, biskupa Civitavecchia, a ja zadzwoniłem na policję, bo nie wiedziałem, co się działo w moim domu. W nocy policja otoczyła kordonem wszystko i umieściła szklaną osłonę przed grotą ze statuetką – od tego momentu figurka Madonny była strzeżona dzień i noc, dlatego świadkami kolejnych łzawień byli również policjanci. Następnego dnia, 4 lutego, ksiądz proboszcz poszedł do bp. Grillo z raportem o całym wydarzeniu.

– Jaka była pierwsza reakcja Waszego biskupa?

– Na początku biskup wpadł w furię – bez czytania raportu podarł go, mówiąc: „Jeszcze ktoś uwierzy, że Madonny płaczą!”. Następnie wysłał list do proboszcza z żądaniem, aby zniszczył figurkę. Ale policjanci nie dopuścili do tego, twierdząc, że biskup nie ma do niej żadnych praw, bo jest ona własnością rodziny Gregorich.

– Czy Madonna płakała w następnych dniach?

– Tak. Natomiast wieczorem 5 lutego stało się coś nadzwyczajnego. Tej nocy nie mogłem zasnąć. W pewnym momencie przez szczeliny okiennic do wnętrza domu dostało się światło – takie samo, jakie widziałem pierwszego dnia – które wypełniło cały pokój, po czym usłyszałem głos: „Masz ją zanieść do kościoła, chce iść do swego Syna, Jezusa”. Zdenerwowany, wyszedłem z domu w piżamie, wziąłem statuetkę – chciaż była wmurowana, podniosłem ją bez problemu – i pojechałem policyjnym samochodem do parafii. Ks. Pablo czekał już na mnie, ale nie mógł umieścić Madonny w kościele ze względu na zakaz biskupa. Dlatego postanowił zabrać ją na plebanię, do swojego pokoju, gdzie umieścił także Najświętszy Sakrament. Gdy następnego dnia poinformował o wszystkim bp. Grillo, ten kazał mu wyrzucić figurkę do śmietnika. Oczywiście, proboszcz musiał pozbyć się statuetki, dlatego nic mi nie mówiąc, schował ją w domu mojego brata na strychu.

– Czy bp Grillo zdecydował się w końcu Was przyjąć, by „z pierwszej ręki” dowiedzieć się o wszystkim?

– Po kolejnym raporcie proboszcza biskup wezwał mnie z żoną i córką. Przed rozmową dokonał na nas egzorcyzmu i zapewnił, że nie mamy do czynienia z obecnością szatana. W czasie tego spotkania poinformowałem biskupa, że chcę mu powierzyć figurkę Madonny. Następnym razem, również całą rodziną, poszliśmy do bp. Grillo, by mu ją przekazać.

– Od tego dnia to bp Grillo dysponował figurką, a pierwszą rzeczą, jaką zrobił, było poddanie jej badaniom...

– Tak. To on przekazał figurkę do zbadania, a następnie informował nas o wynikach. Badania były prowadzone przez profesorów Angelo Fioriego z kliniki Gemellego oraz Giancarlo Umani-Ronchiego z Uniwersytetu Rzymskiego La Sapienza. Rezultaty badań były następujące: „łzy” na figurce to krew ludzka, mężczyzny, natomiast badania radiologiczne wykazały, że wewnątrz statuetki nie ma żadnych mechanizmów, urządzeń czy nawet pustej przestrzeni, co wyklucza oszustwo związane z manipulacją od wewnątrz.

– Czy w związku z tym zmieniły się Wasze relacje z biskupem?

– Relacje zmieniły się, kiedy zaczęły napływać z Rzymu wyniki analiz, które biskup za każdym razem nam przekazywał.

– Co stało się z figurką po jej przebadaniu?

– Statuę oddano bp. Grillo, który umieścił ją w szafie w pokoju jednej z zakonnic pracujących w kurii. Aby uniknąć ciągłych wizyt dziennikarzy i ciekawskich, oficjalnie utrzymywano, że figurka Madonny przechowywana jest w skarbcu bankowym.

– W pewnym momencie świat obiegła wiadomość, że Madonna płakała w rękach bp. Grillo...

– Stało się to, gdy siostra biskupa chciała pomodlić się przed figurką Madonny. Już na początku, gdy kobieta zjawiła się w apartamencie brata, poczuła mocny zapach róż. Gdy wszyscy obecni zaczęli się modlić przed figurką, siostra zauważyła, że spływają po niej łzy. Biskup był tak wstrząśnięty, że dostał palpitacji serca i trzeba było dzwonić po lekarza na pogotowie. Dziwnym zbiegiem okoliczności do biskupa przyjechał dr Di Gennaro – ten sam lekarz, który zawiózł statuę do Rzymu na badania, a teraz mógł „na żywo” oglądać krew spływającą po figurce. Natychmiast skontaktował się z ekspertami z Rzymu, aby przebadali „świeżą” krew. Analizy te potwierdziły, że jest ona tego samego rodzaju, co w poprzednich łzawieniach.

– Co w tej sytuacji zrobił bp Grillo?

– Dla biskupa było to wielkie przeżycie. Postanowił zorganizować procesję pokutną z centrum Civitavecchia do naszego kościoła. W reakcji na tę decyzję sędzia nakazał sekwestrację figurki. Powiadomiony o nakazie konfiskaty, bp Grillo odmówił oddania statuetki, więc policja opieczętowała szafę, w której była ona przechowywana. W odpowiedzi na ten akt biskup poinformował o wszystkim Jana Pawła II oraz zorganizował – z pomocą Papieskiej Akademii Niepokalanej i duchowieństwa diecezji – ceremonię zadośćuczynienia za świętokradztwo. Papież wysłał na nią swojego przyjaciela kard. Andrzeja Marię Deskura, który przywiózł dla naszej rodziny identyczną figurkę Matki Bożej, sprowadzoną z Medjugorie.

– Czy to prawda, że ta druga statuetka jest również wyjątkowa?

– To prawda. Z figurki otrzymanej od kard. Deskura sączył się – i nadal się sączy – oleisty płyn. Bp Grillo kiedyś osobiście zebrał ten płyn, a następnie przesłał go do analizy. Na początku profesor, który miał przeprowadzić badania, był sceptyczny, myśląc, że chodzi o jakiś żart. Ale analiza wykazała, że płyn nie był ani pochodzenia ludzkiego, ani zwierzęcego, prawdopodobnie pochodzenia roślinnego, lecz co dziwne – były w nim części organiczne całkiem nieznane.

– Co się stało z figurką Madonny po 17 czerwca, gdy cofnięto nakaz konfiskaty?

– Wtedy była już wydana pozytywna opinia o wydarzeniach w Civitavecchia powołanej przez biskupa diecezjalnej komisji teologicznej. Natomiast kard. Ratzinger, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, ze swojej strony wysłał komunikat do bp. Grillo – został on podany do wiadomości publicznej – w którym zachęcał biskupa, aby otoczyć opieką duszpasterską wiernych odwiedzających kościół św. Augustyna oraz pobudzać w nich właściwą pobożność maryjną, zgodnie z nauką Kościoła. W tej sytuacji figurkę Madonny można było już umieścić w naszym kościele parafialnym dla kultu wiernych, gdzie czczona jest do dziś.

– Kiedy Matka Boża zaczęła się objawiać Pańskiej córce Jessice?

– Matka Boża zaczęła się objawiać Jessice 7 lipca 1995 r. Chciałem podkreślić, że Jessica była wtedy małą dziewczynką – miała 6 lat i 5 miesięcy – ale nalegała, by mogła rozmawiać z biskupem sama, ponieważ „tak chciała Madonna”. Poszliśmy więc do bp. Grillo, aby zasygnalizować ten fakt. Jednak biskup nam nie wierzył, powiedział, że wywieraliśmy wpływ na naszą córkę, i wygonił Jessicę, mówiąc, że kłamie. Następnego dnia Jessica ponownie mnie prosiła, aby zabrać ją do biskupa. Nie chciałem iść, bo czułem się upokorzony i wściekły. W końcu jednak pojechaliśmy do domu biskupa, gdzie scena się powtórzyła. Gdy Jessica wychodziła już od biskupa, odwróciła się, wróciła do niego i powiedziała: „Matka Boża powiedziała mi, że masz serce twarde jak kamień”. Kiedy wróciliśmy do domu, przed bramą zastałem proboszcza, który poinformował mnie, że mam zawieźć córkę z powrotem do biskupa. Nic z tego nie rozumiałem, bo tyle co u niego byliśmy, ale wziąłem samochód i wróciliśmy do bp. Grillo.

– Dlaczego bp Grillo chciał zobaczyć Jessicę?

– Biskup postanowił „sprawdzić” Jessicę. Powiedział jej: „Mam pewną tajemnicę biskupią, którą znam tylko ja. Powiedz Matce Bożej, by ci ją wyjawiła. Napisz to w liście i przynieś mi go, nic nikomu nie mówiąc. To będzie sprawdzian, czy mówisz prawdę”. Po następnym objawieniu znowu towarzyszyłem Jessice. Oczywiście, moja córka powiedziała biskupowi, że niczego nie napisała, bo nie umie pisać, ale ma dla niego nie jedną, a trzy tajemnice. Prosiła go, aby się nachylił, i wyszeptała mu do ucha pierwszy sekret. Biskup był tak wstrząśnięty, że zasłabł. Gdy wrócił do siebie, Jessica zapytała go, czy chce poznać dwie inne tajemnice. Potem wyjawiła mu je.

– Czy coś wiadomo o treści przekazywanych przez Jessicę tajemnic?

– Wiadomo, że po tym spotkaniu z moją córką bp Grillo pojechał do Jana Pawła II, aby ze wszystkiego zdać relację. Przy tej okazji przekazał również Papieżowi prośbę Matki Bożej o poświęcenie świata Jej Niepokalanemu Sercu. Papież dokonał tego w czasie Roku Świętego 2000 w obecności wszystkich biskupów i kardynałów. Od tego czasu członkowie naszej rodziny, nawet mały Dawid, nie mogli mówić o tych faktach, jedynie tylko na spowiedzi.

– Jak przedstawiała się Madonna Jessice?

– Kiedy zaczęły się objawienia, Jessica wyjawiła mojej żonie: „Madonna powiedziała mi, że objawia się w tym miejscu jako Madonna róż, Matka rodzin”.

– Co może Pan powiedzieć o treści przesłań Matki Bożej przekazywanych Jessice?

– Przesłania te można podzielić na trzy grupy: pierwsza dotyczy całej ludzkości, druga – Kościoła i duchowieństwa, a trzecia – rodziny. Bp Grillo zdecydował się upublicznić tylko orędzia dotyczące ludzkości, a chodzi głównie o trzy przesłania: szatan zrobi wszystko, aby zniszczyć chrześcijańską rodzinę, mały Kościół domowy; ludzkość miałaby wejść w okres wielkiej apostazji; jeśli ludzkość się nie nawróci, wybuchnie trzecia wojna światowa, gorsza niż dwie pierwsze, straszna wojna nuklearna między Zachodem i Wschodem.

* * *

Wiadomo powszechnie, że w Civitavecchia figurka Matki Bożej przywieziona z Medjugorie przez miejscowego proboszcza dla rodziny Gregorich płakała krwawymi łzami – zjawisko to powtarzało się 13 razy u Gregorich, a 14. łzawienie miało miejsce w domu bp. Girolama Grillo – oraz że z drugiej figurki Matki Bożej, podarowanej przez kard. Deskura rodzinie Gregorich, od lat sączy się pachnący, oleisty płyn. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że równocześnie z tymi wydarzeniami miały miejsce objawienia Matki Bożej, połączone z Jej przesłaniami. Zaczęły się one 2 lipca 1995 r., a zakończyły 17 maja 1996 r. W tym okresie Madonna przekazała Jessice przesłania publiczne, tzn. takie, które miały być ogłoszone Kościołowi i światu jako wezwanie do nawrócenia. Istnieją także przesłania, które zawierają tajemnice znane jedynie widzącej i biskupowi.

2015-02-10 14:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent z Matką Bożą z Guadalupy

Niedziela toruńska 49/2007

[ TEMATY ]

Matka Boża

Graziako/Niedziela

W Adwencie podczas Mszy św. roratnich, jak każe tradycja sprawowanych przed świtem, kierujemy naszą uwagę na Maryję. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że Maryja „jest Gwiazdą Zaranną Adwentu. Maryja nosi pod swym sercem Syna Bożego. Zbliżają się dni spełnienia, kiedy wyda Go na świat. Maryja jest pełna świętego oczekiwania”. W liturgii 12 grudnia wspominamy Matkę Bożą z Guadalupy. Tego dnia przypada 483. rocznica zakończenia się objawień maryjnych indianinowi św. Juanowi Diego.

Wizerunek Madonny z Guadalupy, zwanej Panią i Cesarzową obydwu Ameryk, każdego roku przyciąga prawie 12 mln pielgrzymów. Miałem to szczęście znaleźć się po raz kolejny w gronie przybywających tam pielgrzymów. To jedyny w świecie obraz Maryi zwany „autoportretem z Guadalupy”, który - jak się określa - „nie został namalowany ludzką ręką”. Wizerunek dla współczesnych naukowców pozostaje tajemnicą. Bardzo nietrwały materiał, z którego jest utkany, przetrwał tyle wieków, nie ma na nim żadnych barwników syntetycznych oraz barwników pochodzenia organicznego, nie ma też śladów pędzla. Zadziwiające jest zjawisko refleksu w oczach Madonny, które występuje tylko u żywych ludzi. Tego zjawiska nie można odtworzyć przy pomocy najdoskonalszej techniki malarskiej. Na płaszczu Matki Bożej zawarty jest taki układ gwiazd, jaki był na niebie w dniu ukazania się - 12 grudnia. Matka Boża podarowała św. Juanowi Diego swój autoportret, aby odbierał cześć u podnóża góry Tepeyak, a jego kopie były czczone na świecie.
Matka Boża w Guadalupe objawiła się jako „Matka Tego, dzięki któremu istnieje życie”. Na swoim wizerunku jaśnieje jako Matka Brzemienna, co jest znakiem odczytywanym przez obrońców życia na świecie. Jan Paweł II kilkakrotnie pielgrzymował do Jej sanktuarium. Na swoim biurku podobno miał tylko jeden wizerunek Maryi - Madonny z Guadalupy. Wzywał, aby świat, który jest uwikłany w praktyki prowadzące do śmierci, takie jak: aborcja, eutanazja, manipulacje genetyczne czy wojny, usłyszał przesłanie o poszanowaniu życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Jan Paweł II do Polaków powiedział: „Naród, który pozwala mordować własne dzieci nie ma żadnej przyszłości i wydaje na siebie wyrok śmierci”. Wielu dzisiaj mówi „nasz” Ojciec Święty, ale jak często ci sami ludzie publicznie występują przeciwko jego nauczaniu. Jeszcze jako Metropolita Krakowski nauczał: „Myślę, że największą tragedią naszego społeczeństwa, naszego narodu jest śmierć ludzi, którzy się jeszcze nie narodzili, poczętych, a nienarodzonych. I nie wiem, czym zapłacimy przed historią za tę straszliwą zbrodnię, ale jest rzeczą oczywistą, że to nie może minąć bez konsekwencji”. Warto, aby te słowa wzięli sobie do serca wszyscy, którzy dzisiaj w imię nowych prądów, nowych czasów czy zbliżenia się do Europy, chcą podnieść rękę na poczęte i nienarodzone życie.
Matka Boża z Guadalupy ciągle na nowo przychodzi, aby szukać zbłąkanych swoich dzieci i przyprowadzać ich do Chrystusa, którego wielką troską jest to, aby nie zginęła żadna z owiec Jego owczarni. Warto o tym pamiętać, kiedy czuwamy na porannych Roratach z Maryją i przygotowujemy się do radosnych świąt Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Kościoły z całej Polski biorą udział w tegorocznej edycji Nocy Konfesjonałów

2024-03-29 11:56

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

W Wielkim Tygodniu w 100 kościołach księża będą spowiadać do północy lub przez całą noc w ramach 14. edycji nocy konfesjonałów. Akcja ma umożliwić spowiedź wiernym, którzy z różnych powodów nie mogą w dzień przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Udział w akcji Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu udziału kościoła w serwisie nockonfesjonalow.pl - poinformował w komunikacie przekazanym w czwartek PAP koordynator akcji ks. Grzegorz Adamski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję