Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Chorzy u św. Antoniego w Radecznicy

O pomocy cierpiącym, jako drodze uświęcenia, pisze papież Franciszek w orędziu na 23. Światowy Dzień Chorego, który będziemy obchodzić 11 lutego. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”. Przy tej okazji warto wspomnieć o św. Antonim, do którego z prośbą o uzdrowienie zwracają się tysiące chorych. Aneta Kwaśniewska rozmawia z o. Zenonem Burdakiem OFM z sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Sanktuarium w Radecznicy – Kaplica na wodzie/fot. Graziako

Aneta Kwaśniewska: – Św. Antoni, objawiając się w XVII wieku, mówił o mocy uzdrawiającej dla tych, którzy się do niego zwracają...

O. Zenon Burdak Ofm: – Tak, 8 maja 1664 r. w Radecznicy św. Antoni objawił się Szymonowi Tkaczowi i taką dał obietnicę: „Przeze mnie chorzy, ślepi, chromi i różnymi dolegliwościami utrapieni znajdować i otrzymywać będą pociechy swoje. Chorzy zdrowie, ślepi wzrok, chromi chód, zgoła wszyscy uciekający się na to miejsce, bez łaski nie odejdą”. Dzień Chorego każdego roku jest obchodzony w sposób szczególny w sanktuarium w Radecznicy, a to za sprawą św. Antoniego, który jest nazywany wielkim cudotwórcą i uzdrowicielem chorych, bo ma przywilej wypraszania tych łask u Boga. Ogromne jest zainteresowanie tą Mszą św., która jest połączona z sakramentem chorych i czuwaniem modlitewnym przed łaskami słynącym obrazem św. Antoniego. To spotkanie zwykle trwa kilka godzin. Przy sprzyjającej pogodzie dróżkami objawień przechodzi procesja modlitewna. Zapraszamy wszystkich chorych, doświadczonych krzyżem, cierpieniem oraz opiekujących się chorymi, pracujących z chorymi i dla nich. Wielki cudotwórca św. Antoni czeka na Jasnej Górze Lubelszczyzny w Radecznicy, zarówno 7 lutego, w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 10, jak też każdego innego dnia w roku. Doświadczamy tego, że faktycznie św. Antoni dotrzymuje słowa danego przed 350 laty i mamy wiele świadectw łask, cudów i uzdrowień dla tych, którzy pielgrzymują i modlą się w tym wyjątkowym miejscu. Jest tyle urokliwych miejsc na świecie, jednak św. Antoni wybrał tę niewielką miejscowość na Lubelszczyźnie.

– Odnaleziono wizerunek św. Antoniego. Czy obraz został już odrestaurowany?

– To jest obraz pędzla Jana Rosena i znajdował się on w ołtarzu głównym w sanktuarium do 1939 r. W czasie wojny Niemcy grabili dzieła Rosena i obraz uważany był za zaginiony. Prawdopodobnie, gdy zbliżał się front, to nasi ojcowie ukryli ten obraz, a na jego miejsce umieścili obraz autorstwa Karola Gustawa Polityńskiego. W ten to właśnie sposób obraz Rosena ocalał i niedawno odnaleziono go w szybie wentylacyjnym. Został odrestaurowany i był w święta Bożego Narodzenia wystawiony w sanktuarium. Nie będzie on umieszczony w ołtarzu, gdyż jest znacznie większy od tego, który jest w tym miejscu obecnie. Obraz znajduje się w auli, każdy może go zobaczyć i pomodlić się przed nim.

2015-02-05 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Chorego wczoraj i dziś

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Adam Bujak

KS. LESZEK GĘSIAK SJ: – W tym roku obchodzimy XXIII Światowy Dzień Chorego. Skąd wzięła się ta idea?

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję