Reklama

Niedziela Legnicka

Myśliwi i leśnicy na wspólnej modlitwie

Niedziela legnicka 5/2015, str. 8

[ TEMATY ]

modlitwa

Monika Poręba-Zadroźna

Ponad pół tysiąca myśliwych i leśników z całego regionu spotkało się w niedzielę 18 stycznia w katedrze legnickiej na Mszy św. w intencji ludzi lasu. Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Reklama

Zanim jednak rozpoczęła się uroczystość, myśliwi w galowych mundurach, ponad 30 pocztów sztandarowych oraz rodziny i przyjaciele przy dźwiękach myśliwskich utworów przeszli przez rynek do katedry. Bycie myśliwym to nie tylko pasja, ale i ciężka praca. Jak sami mówią, to m.in. walka z kłusownictwem, dokarmianie leśnych zwierząt, hodowla, a na końcu dopiero jest polowanie. W Legnicy spotkali się myśliwi z całego okręgu legnickiego. Obejmuje on dawne województwo legnickie. Byli zatem myśliwi: z Legnicy, Lubina, Polkowic, Głogowa, Chojnowa, Złotoryi i Jawora. Jak podkreśla Ryszard Bryliński, łowczy okręgowy z Legnicy, okręg liczy 37 kół łowieckich i 1710 myśliwych. – Z każdym rokiem liczba myśliwych wzrasta średnio o 50 osób. Coraz częściej szeregi myśliwych zasilają kobiety, czyli diany – podkreśla.

Po Mszy św. odbył się koncert kolęd i pieśni myśliwskich w wykonaniu odznaczonego medalem św. Huberta reprezentacyjnego zespołu sygnalistów łowieckich „Odgłosy kniei” z Wałbrzycha i zespołu sygnalistów myśliwskich nadleśnictwa Złotoryja. Zagrali m.in. kolędy „Bóg się rodzi” i „Cicha noc”. Na zakończenie uroczystego spotkania dla głodnych i zmarzniętych – nie tylko ludzi lasu – przed katedrą ustawiono kuchnię polową, z której myśliwi z Głogowa serwowali gorącą grochówkę. Po raz pierwszy w katedrze legnickiej spotkało się aż tylu myśliwych na Eucharystii w ich intencji. – Za rok z pewnością – jak podkreślił proboszcz parafii ks. Robert Kristman – również odbędzie się podobna uroczystość.

2015-01-29 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież będzie przewodniczył modlitwie o pokój w dwóch krajach Afryki

[ TEMATY ]

modlitwa

Grzegorz Gałązka

W czwartek 23 listopada o godz. 17.30 papież Franciszek będzie przewodniczył modlitwie o pokój w Sudanie Południowym i Demokratycznej Republice Konga. Nabożeństwo zaplanowano przy ołtarzu katedry, za Konfesją św. Piotra – podała Prefektura Domu Papieskiego. Zaznaczono, że celebracja jest otwarta dla wszystkich i nie przewiduje się żadnych biletów wstępu.

Sudan Południowy jako niepodległe państwo istnieje od 9 lipca 2011 roku i ma powierzchnię dwukrotnie większą od Polski. Obok konfliktu granicznego z Sudanem ma tam także miejsce konflikt wewnętrzny na tle etnicznym. Poważnym zagrożeniem jest tam problem głodu. Prawie połowa społeczeństwa tego kraju nie ma dostępu do wody pitnej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję