Reklama

Aspekty

Rok Caritas

25 lat od reaktywacji

Z błogosławieństwem papieża Franciszka rozpoczął się Rok Caritas pod hasłem: „Caritas dla rodziny”. Honorowym patronatem jubileusz objął prezydent Bronisław Komorowski, komitetowi honorowemu przewodniczy prymas Polski abp Wojciech Polak, a członkiem komitetu został m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak

Według badań TNS OBOP z grudnia 2014 r. Caritas jest organizacją najbardziej rozpoznawalną i najchętniej wspieraną w Polsce. Tylko w 2014 r. Caritas Polska realizowała projekty pomocy w 20 krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i innych. Współpracuje z Caritas Europa i Caritas Internationalis. Organizuje szereg ogólnopolskich akcji będących odpowiedzią na problemy społeczne, a także angażuje się na rzecz ofiar katastrof naturalnych w Polsce i na świecie oraz konfliktów zbrojnych.

Imponujące liczby

– Rok 2015 został ogłoszony Rokiem Caritas przede wszystkim ze względu na to, że wiele Caritas diecezjalnych obchodzi teraz 25-lecie swojej działalności. Uroczyste obchody naszego jubileuszu odbędą się 16 kwietnia. Najpierw odprawiona zostanie Msza św. w konkatedrze zielonogórskiej, a potem przejdziemy do filharmonii. Jubileusz będzie miał charakter diecezjalny i już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału – mówi Anna Maria Fedurek, rzeczniczka Caritas diecezjalnej. – 25 lat temu Caritas została reaktywowana. Tak naprawdę istniała w Polsce od lat 50., ale czasy komunizmu uniemożliwiły jej działanie. W ciągu ostatnich 25 lat udało się stworzyć lub reaktywować 44 Caritas diecezjalne, w tym również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W całej Polsce Caritas prowadzi 900 wyspecjalizowanych placówek – medycznych, oświatowych, wsparcia dziennego dla dzieci, młodzieży, osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. W blisko 500 parafii działają Parafialne Zespoły Caritas, które zrzeszają ok. 100 tys. wolontariuszy. W naszej diecezji działają 172 PZC, a wolontariuszy mamy ok. 2000. To jest baza, podstawa naszej działalności – wszystkie te osoby zostaną oczywiście zaproszone na nasz jubileusz. Docelowo chcielibyśmy, żeby w każdej parafii istniał taki PZC.

Działalność

Reklama

Caritas diecezjalna włącza się w akcje ogólnopolskie, zwłaszcza w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i Wielkanocną Akcję Caritas. Ale na naszym terenie organizowanych jest mnóstwo innych akcji przez cały rok. Prowadzone są działania na rzecz dzieci i młodzieży, Wakacyjna Akcja Caritas, różne placówki, program stypendialny „Skrzydła”, Centrum Wolontariatu. – Jesteśmy też widoczni przy szczególnych okazjach – np. w lutym w ramach Światowego Dnia Chorego nasi wolontariusze odwiedzają chorych w hospicjach i szpitalach. Nasza Caritas będzie też gospodarzem ogólnopolskich obchodów Dnia Migranta i Uchodźcy – mówi rzeczniczka.

Nie z przypadku

Do jubileuszu Caritas będzie nawiązywać w ciągu całego roku. Dlatego wszystkie działania, czy to skierowane do podopiecznych, czy to mające na celu formację pracowników i wolontariuszy, będą odnosiły się do hasła roku „Caritas dla rodziny”. – Będziemy to podkreślać przy każdej możliwej okazji. Chcemy też, żeby ludzie zobaczyli, że jeszcze 15 lat temu działalność naszej Caritas polegała na tym, że była jedna stołówka i dwie świetlice, ale z roku na rok to się rozrastało. Przybywało pomysłów i wolontariuszy, było coraz więcej akcji i powiększał się nasz budżet, bo pojawiły się nowe możliwości pozyskiwania środków publicznych czy unijnych – wymienia Anna Maria Fedurek. – Bardzo mi się spodobały słowa dyrektora opolskiej Caritas, który powiedział, że tam, gdzie się kończą widełki pomocy społecznej, wysokości dochodów, tam, gdzie brakuje czasu, kończy się praca w biurze, urzędy są zamknięte, tam on widzi rolę Caritas, tam widzi naszych pracowników i wolontariuszy. Bo w Caritas nie mogą pracować ludzie z przypadku.

Informacje o jubileuszu można znaleźć m.in. na stronie www.rokcaritas.com.

Przykładowe placówki prowadzone przez Caritas naszej diecezji:

Reklama

– Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

– Centrum Wolontariatu

– Diecezjalny Ośrodek Adopcyjny

– Ośrodek Interwencji Kryzysowej

– Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej

– Przedszkole „Słoneczko z uśmiechem”

– Stołówki dla ubogich

– Świetlica Zielony Dom

– Stacja Opieki Caritas

2015-01-29 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas – 25 lat w służbie

Trwa Rok św. Brata Alberta. Obchodzimy też jubileusz 25-lecia powstania diecezji zamojsko-lubaczowskiej i Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. To nasze wspólne święto. By nie zabrakło miłości do Boga i do drugiego człowieka...

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej został powołany 25 maja 1992 r. przez bp. Jana Śrutwę. Od początku istnienia organizacja prowadzi działalność charytatywną, wspierając chorych, ubogich i bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję