Reklama

Niedziela w Warszawie

Teraz poradnia. W przyszłości klinika

Już za miesiąc w stolicy zacznie działać Poradnia Zdrowego Rodzicielstwa. Placówką będzie kierował prof. Bogdan Chazan

Niedziela warszawska 5/2015, str. 5

[ TEMATY ]

pomoc

poradnia

Marcin Żegliński

Ks. Ryszard Halwa przed wejściem do powstającej Poradni Zdrowia Rodzicielstwa

Ks. Ryszard Halwa przed wejściem do powstającej Poradni Zdrowia Rodzicielstwa

W budynku przy ul. Nowolipie 9/11 trwają prace remontowe. Kiedy tylko się skończą, do lokalu nr 75 zostaną wniesione meble i sprzęt medyczny niezbędny do pracy lekarzom, ginekologom i położnikom. – Otwarcie gabinetu nastąpi pod koniec lutego, a najpóźniej na początku marca – mówi „Niedzieli” ks. Ryszard Halwa, fundator Fundacji S.O.S. Obrony Poczętego Życia.

To właśnie pracownicy tej fundacji postanowili działać po tym, jak w ubiegłym roku prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zwolniła z pracy wieloletniego dyrektora Szpitala Świętej Rodziny prof. Bogdana Chazan. – Obserwowaliśmy tamte wydarzenia z przerażeniem. Wybitnego specjalistę wyrzucono za to, że nie chciał zabić dziecka. Co więcej, jak twierdzą eksperci, miał prawo odmówić żądaniom pacjentki powołując się na klauzulę sumienia. A najgorsze było to, że zaraz potem w Szpitalu Świętej Rodziny zaczęto zabijać kolejne dzieci. Wtedy zaczęliśmy myśleć o stworzeniu takiego miejsca, w którym personel i pacjentki wspólnie walczą o nowe życie – wspominają w Fundacji.

Reklama

Pracownicy S.O.S mają spore doświadczenie we wdrażaniu dużych projektów skierowanych do młodzieży, osób wykluczonych i z rozbitych rodzin. Dzięki nim w Kaliszu powstało LO im. św. Jana Bosko. Na szczycie Chrobaczej Łąki Fundacja prowadzi schronisko. A nieopodal stolicy, w Puszczy Kampinoskiej, od ponad dekady działa dom dla matek i dzieci maltretowanych. Tylko przez ten ostatni ośrodek przewinęło się już ponad tysiąc osób. – Mimo tego doświadczenia muszę przyznać, że pomysł budowy poradni lekarskiej był dla nas zupełnie nowym wyzwaniem. Musieliśmy znaleźć odpowiednie miejsce, zdobyć niezbędne pozwolenia. A także zgromadzić duże, jak na nasze możliwości, środki na sfinansowanie przedsięwzięcia – mówi ks. Halwa i podkreśla. – Wszystko, co do tej pory nam się udało, zawdzięczamy dobrym ludziom.

Jedną z takich „dobrych osób” został też prof. Bogdan Chazan. Fundacja zaprosiła znanego lekarza na rekolekcję na Jasnej Górze, a potem zaproponowała mu współpracę przy powstającej Poradni Zdrowego Rodzicielstwa.

Menedżerskie doświadczenie Dyrektora Szpitala Świętej Rodziny okazało się nieocenione. To dzięki niemu poradnia przy ul. Nowolipie została pomyślana tak, aby gabinet mógł świadczyć maksymalnie szeroki zakres pomocy. Przyjmujący tam specjaliści będą: przygotowywać podopiecznych do poczęcia dziecka, prowadzić ciążę i przygotowywać do narodzin. Lekarze zajmą się także: profilaktyką zaburzeń zdrowia prokreacyjnego, edukacją prozdrowotną i leczeniem schorzeń ginekologicznych. W gabinetach nie zabraknie też specjalistów w zakresie opieki nad matką i noworodkiem oraz psychologów. Ponadto podopieczni poradni będą mogli skorzystać z leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. – Metoda ta dba o zdrowie kobiety od strony naturalnej. Najpierw szuka przyczyn trudności z płodnością, a następnie bada je i leczy – wyjaśnia Anna Rutkowska, absolwentka Instytutu Studiów nad Rodziną.

Według niektórych badań problem niepłodności dotyka już co czwarte małżeństwo w naszym kraju. – Także temu problemowi chcemy wyjść naprzeciw – deklaruje ks. Halwa. – W planach fundacji jest budowa kliniki Centrum Zdrowia Rodziny. Pierwsze rozmowy w tej sprawie już odbyliśmy.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 100 tys. osób w Polsce korzysta z katolickiego poradnictwa rodzinnego

[ TEMATY ]

poradnia

Beata Bochnia

Ponad 100 tys. osób w Polsce korzysta z poradnictwa rodzinnego - wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) przeprowadzonych we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Duszpasterstwa Rodzin. Do poradni mogą się zgłaszać osoby, które mają trudności w porozumiewaniu się z najbliższym czy znalazły się w trudnej sytuacji życiowej np. choroby, śmierci w rodzinie czy utraty pracy.

- Liczba 100 tys. osób korzystających z porad robi wrażenie, trzeba jednak pamiętać, że nie ma w niej zawartych porad skierowanych do narzeczonych, małżeństw w kryzysie i osób które maja problemy natury psychicznej czy z uzależnieniami - powiedział KAI ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR). Jak podkreślił, oprócz poradni instytucjonalnych są jeszcze porady udzielane w konfesjonale, na różnych spotkaniach z duszpasterzami więc liczbę tę można zwielokrotnić.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję