Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

„Mówiąc Ojczyzna”

We wrześniu ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Naukowego US ukazało się opracowanie z dziedziny językoznawstwa pod tytułem „Mówiąc Ojczyzna. Świat wartości w nauczaniu biskupa Kazimierza Majdańskiego” autorstwa doktor Marii Kabaty

O świętej pamięci abp. Kazimierzu Majdańskim pisano wielokrotnie z racji jego bogatej w owoce posługi dla Kościoła naszego regionu. Jednak brakuje szczegółowych prac na temat roli pasterzy Kościoła katolickiego w odbudowaniu wspólnoty społecznej na Ziemiach Zachodnich Polski i nie tylko jako instytucji z odmiennym od narzuconego przez władzę komunistyczną światem wartości, ale także jako duchowego centrum, które skupiało ludzi i pozwalało się poczuć razem i u siebie. Ponadto dorobek Księdza Arcybiskupa nie był przedmiotem analiz specjalistów – językoznawców. A przecież kapłan w swojej służbie posługuje się przede wszystkim słowem, toteż siła oddziaływania na wiernych jest ściśle uzależniona od jakości języka, jakim on się w swoim kaznodziejstwie posługuje.

We wrześniu ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Naukowego US ukazało się opracowanie z dziedziny językoznawstwa pod tytułem „Mówiąc Ojczyzna. Świat wartości w nauczaniu biskupa Kazimierza Majdańskiego” autorstwa doktor Marii Kabaty. Jest to pierwsza tak obszerna analiza lingwistyczna tekstów, które wyszły spod pióra abp. Kazimierza Majdańskiego. Autorka pokusiła się o opracowanie interdyscyplinarne, które łączy w sobie badanie struktury tekstów pisanych oraz ich oddziaływania na ludzi. Podstawę materiałową opracowania stanowił zbiór ponad 400 tekstów (kazania, homilie, listy pasterskie i przemówienia), które Ksiądz Arcybiskup kierował do wiernych diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Analizie poddane zostały zarówno wystąpienia z lat 1979-92 (czyli z okresu posługi w Szczecinie), jaki i z lat późniejszych, na roku 2006 kończąc.

Część pierwsza

Reklama

Monografia zasadniczo składa się z dwóch części. Pierwsza została poświęcona obrazowi ojczyzny narodowo-państwowej i ukazuje sposób postrzegania przez Biskupa terytorium Polski, wspólnoty narodowej oraz zespołu wartości, na które składa się kultura chrześcijańska, historia, tradycja i obyczajowość polska. Ponadto obraz Ojczyzny został przez Biskupa nakreślony na tle Europy, która zostaje przedstawiona w dwóch historyczno-kulturowych obrazach: jako twierdza, jak i wspólnota. Pierwszy realizuje się w obrazie katolickiej Polski, której posłannictwem jest obrona kultury europejskiej wyrosłej na cywilizacji chrześcijańskiej. Drugi stawia przed Polakami obowiązek przebaczenia, głoszenia misji ewangelizacyjnej i rozpowszechniania chrześcijańskich wartości w świecie.

W badanych tekstach rysuje się obraz Ojczyzny z punktu widzenia kapłana zatroskanego o dobro wspólnoty narodowej i jej chrześcijański świat wartości oraz gorącego patrioty mającego poczucie dumy z przynależności do wspólnoty narodowej, identyfikującego się z nią, dbającego o jej kulturę, historię, tradycję.

Część druga

Na drugą część pracy składa się obraz Ojczyzny regionalno-lokalnej, który zostaje zaprezentowany jako przestrzeń z charakterystycznymi cechami geograficznymi, wraz ze Szczecinem i poszczególnymi miejscowościami. Biskup, korzystając ze strategii perswazyjnych, przekazywał słuchaczom pozytywny obraz regionu i jego miast, wskazywał tym samym na ziemie zachodniopomorskie jako wartość szczególną. Region zachodniopomorski w homiliach biskupich stanowi element kulturowego dziedzictwa Polaków, a nade wszystko stanowi podstawę do rodzenia się dodatnich emocji, co zapoczątkowało u mieszkańców diecezji poczucie wspólnoty.

Reklama

Do podjęcia takich badań skłoniła autorkę niezwykłość kontekstów socjologiczno-historycznych, które kształtowały szczecinian i wszystkich mieszkańców ziem zachodniopomorskich. Miała ona tu przede wszystkim na uwadze specyficzne postrzeganie Szczecina i jego okolic po 1945 r. jako miejsc niepolskich, których przynależność do Polski może być tymczasowa. Dopiero w dalszych latach powoli zmieniała się świadomość mieszkańców. Jednak poczucie wyobcowania i braku emocjonalnego związku z miejscem zamieszkania nie ustępowało natychmiast, a podjęcie przez bp. Kazimierza Majdańskiego obowiązków ordynariusza diecezji szczecińsko-kamieńskiej było wydarzeniem przełomowym w tym zakresie oraz w dziejach tych terenów.

Warto napisać kilka słów o autorce. Dr Maria Kabata jest adiunktem w Zakładzie Etnolingwistyki Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Główną dziedzinę jej zainteresowań badawczych stanowi odmiana polszczyzny określana jako język religijny. Owocem jej pracy stała się wydana w 2010 r. książka pod tytułem „Współczesna poezja kapłańska – cechy stylowe”. Publikacja łączy wiedzę z filologii, religioznawstwa z analizą i interpretacją twórczości poetyckiej. Walorami tego studium jest wskazanie cech poezji kapłańskiej na podstawie bogatego materiału językowego – ponad 100 tomików autorstwa 39 twórców. Autorka ponadto zajmuje się popularyzowaniem poprawnej polszczyzny, uczestniczy w pracach Telefonicznej i Internetowej Poradni Językowej Uniwersytetu Szczecińskiego.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezentacja antologii o kard. Wyszyńskim

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

książka

BP KEP

„Czcigodny Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński w trosce o trzeźwość Narodu" – to tytuł antologii tekstów Prymasa Tysiąclecia poświęconych szeroko rozumianej problematyce uzależnienia, autorstwa Mariana Piotra Romaniuka. Jej prezentacja odbyła się 3 września br. w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Publikacja zawiera nie tylko przemówienia, listy i orędzia kardynała, ale również teksty KEP zawierające wytyczne i rozporządzenia dotyczące tej kwestii. Pewnym uzupełnieniem jest rozdział zawierający myśli i sentencje prymasa, które zrodziły się jego praktyki duszpasterskiej. Tom opatrzony jest również archiwalnymi zdjęciami. Antologia ukazała się nakładem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję