Reklama

Niedziela Sosnowiecka

To był rok, dobry rok!

Niedziela sosnowiecka 5/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

nagroda

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Rozdanie nagród Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz

Rozdanie nagród Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz

Początek nowego roku to zwykle czas podsumowań, bilansów i refleksji nad tym, co za nami, ale również czas planów i postanowień. W takim klimacie w styczniu odbyły się spotkania samorządowców, najpierw w Będzinie, a potem w Siewierzu, w których, oprócz władz samorządowych z całego regionu, wziął także udział ordynariusz naszej diecezji, bp Grzegorz Kaszak

Prężnie działające samorządy mogły zaprezentować najważniejsze dokonania, przedsięwzięcia, inwestycje, działania społeczne, promocyjne i kulturalne mające miejsce w Gminie Siewierz oraz mieście Będzin. Noworoczne spotkania były także okazją do złożenia życzeń na 2015 r. i do odznaczenia medalami zasłużonych.

Za zasługi

Reklama

W Siewierzu tradycyjnie przyznano wyjątkowe nagrody „Magnum Meritum pro Regionis et Urbis Sevioris”, które powędrowały do zasłużonych mieszkańców i organizacji. Wcześniej jednak pięknym śpiewem uroczystość okrasił zespół „Sonitus”, wykonując utwory: „Ave Maria”, „Adeste fideles” i „Alleluja”. Następnie głos zabrał burmistrz Zdzisław Banaś, który powitał przybyłych na spotkanie gości, po czym zaprezentował najważniejsze dokonania 2014 r. na terenie Gminy Siewierz. Medalami „Za długoletnią służbę” zostali odznaczeni pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Siewierz oraz PW. Promag Sp. z o.o. Na noworoczne spotkanie samorządowców w Siewierzu złożyła się także: ceremonia wręczenia burmistrzowi miasta i gminy Siewierz Zdzisławowi Banasiowi odznaczenia Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu”.

Statuetki za kulturę

Nagrody „Magnum Meritum pro Regionis et Urbis Sevioris” przyznawane są przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz każdego roku. Ich celem jest promowanie postaw godnych naśladowania oraz osób wnoszących nowe wartości w rozwój Miasta i Gminy w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury oraz twórczości artystycznej. Tym zaszczytnym wyróżnieniem został odznaczony burmistrz partnerskiego miasta Edeleny na Węgrzech, Oszkár Molnár, z którym współpraca została nawiązana w 2005 r. i stale się rozwija, obejmując coraz to nowe obszary działania, przy czym zawsze dużą rolę odgrywało i nadal ma duże znaczenie wzajemne poznanie kultury i historycznej spuścizny. Statuetką uhonorowana została także dr n. med. Grażyna Rzepecka, mocno zaangażowana w walkę z chorobami i cierpieniem, lekarz czuły na niedolę ludzi chorych. Nagrodę przyznano również Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego – stowarzyszeniu, które powstało w 2005 r. i z wielkim zaangażowaniem propaguje kulturę materialną i wiedzę historyczną o średniowiecznej Polsce i Europie, a także promuje tradycje rycerskie Księstwa Siewierskiego.

W gronie laureatów

„Niedzielę Sosnowiecką” szczególnie uradowała nagroda „Magnum Meritum pro Regionis et Urbis Sevioris” dla Ireny Kmiecik z Siewierza, która współpracuje z naszym tygodnikiem, a od wielu lat, z pasją i zaangażowaniem zajmuje się działaniami w sferze upowszechniania lokalnej kultury. Począwszy od 1973 r., kiedy to rozpoczęła pracę w siewierskim Liceum, połączoną z prężną działalnością wśród młodzieży, nie ustaje do dnia dzisiejszego w swoich działaniach skupionych wokół upowszechniania kultury, kultywowania tradycji i aktywnego wspierania amatorskiej twórczości artystycznej. Pod kierownictwem Ireny Kmiecik młodzież z siewierskiego Liceum z dużymi sukcesami występowała na deskach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Siewierzu, wystawiając sztuki teatralne i bajki dla dzieci. W wielu młodych ludziach zaszczepiła miłość do sztuki, wielu spośród ówczesnych wykonawców zajmuje się obecnie, w dorosłym już życiu, działalnością artystyczną. Jest autorką ponad stu scenariuszy oraz programów związanych z uroczystościami państwowymi i lokalnymi. Przygotowała m.in. inscenizację historyczną na temat nadania Siewierzowi praw miejskich, jest współautorką monografii o siewierskim Liceum. Działa w klubie poezji, prozy i malarstwa „Severiana”, stale uczestniczy w pracach jury konkursów poświęconych poezji, recytacji i piosenki obcojęzycznej. Od 20 lat współpracuje z Kołem Łowieckim „Ryś” w Siewierzu, spisując historię koła i jego członków, która jest wydawana w formie biuletynu. Brała aktywny udział w organizacji obchodów 65-lecia Koła Łowieckiego „Orlik” w Siewierzu oraz jubileuszu 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Nie mniej ważnym rozdziałem w społecznej aktywności Ireny Kmiecik jest działalność we wspólnocie parafialnej na osiedlu Zachód w Siewierzu. Zorganizowała Zespół Małych Form Teatralnych i z dużym powodzeniem prezentuje jego dorobek społeczności lokalnej. Jest współzałożycielką chóru parafialnego „Barka”, pisze teksty do kroniki chóru. Przez 9 lat działalności zorganizowała ok. 30 programów artystycznych poświęconych św. Janowi Pawłowi II. Przygotowuje Drogę Krzyżową ulicami osiedla Zachód w Wielki Piątek, współorganizuje orszak Trzech Króli w Siewierzu. Irena Kmiecik współpracuje również z dziećmi i ich opiekunami skupionymi w Stowarzyszeniu Bank Życzliwych Serc, jest pomysłodawczynią nagród „Anielskiego Wiktora”, przyznawanych ludziom wspierającym stowarzyszenie. Jako autorka niezwykłego kompendium wiedzy o aniołach – książki pt. „Uczyń Aniołów swymi przyjaciółmi” otworzyła przed czytelnikami niezwykły świat aniołów i spraw czasem trudnych do zrozumienia. Nie ustając ani na chwilę w swych poczynaniach Irena Kmiecik jest autorką coraz to nowych artystycznych przedsięwzięć, które wzbogacają życie kulturalne gminy.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużony dla ziemi kamienieckiej

Niedziela świdnicka 10/2015, str. 2

[ TEMATY ]

nagroda

Wojciech Matusiak

Delegacja Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej wraz z ks. prał. Rafałem Kozłowskim

Delegacja Zarządu Towarzystwa Miłośników
Ziemi Kamienieckiej wraz z ks. prał. Rafałem
Kozłowskim

W drugą niedzielę Wielkiego Postu w kościele Królowej Polski w Świdnicy przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej nadali ks. prał. Rafałowi Kozłowskiemu tytuł „Członka Honorowego TMZKam”.

CZYTAJ DALEJ

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

2021-07-26 15:36

TD

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

Powstał film o precyzyjnej przebudowie organów katedralnych, które przechodzą szereg specjalistycznych zabiegów remontowych, aby uczcić jubileusz 850 lat istnienia głównej parafii diecezji. Organy po remoncie poświęci bp Jan Piotrowski 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję