Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Festiwal wzruszeń i radości

Niedziela sosnowiecka 5/2015, str. 1

[ TEMATY ]

festiwal

koncert

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Festiwal kolęd i pastorałek w Będzinie

Festiwal kolęd i pastorałek w Będzinie

Do historii przeszedł 21. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Jego zwieńczeniem był uroczysty koncert galowy, który tradycyjnie odbył się w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka.

Dzięki gościnności proboszcza parafii, ks. Zygmunta Skipirzepy, po raz kolejny w kościele poświęconym Jezusowej Matce mogliśmy przeżyć niezapomnianą ucztę duchową. W niedzielne popołudnie 18 stycznia licznie zgromadzona publiczność wysłuchała najlepszych występów tegorocznej edycji. Ich wyboru dokonał reżyser i jednocześnie przewodniczący jury festiwalu ks. dr Paweł Sobierajski, wspierany przez konferansjera gali Jarosława Ciszka. Podczas koncertu galowego ogłoszona została lista laureatów festiwalu.

W eliminacjach do tegorocznej edycji wzięło udział prawie 2 tys. wykonawców, którzy prezentowali się przed komisjami konkursowymi w całym kraju, a także na Białorusi i Ukrainie. Ponad stu wykonawców trafiło do finałowych przesłuchań. Koncert galowy rozpoczął Chór Mieszany „Kraj Rodzinny” z Domu Polskiego w Baranowiczach na Białorusi, zwycięzca 20. edycji. – Wszystkie występy, starszych i młodszych, bardzo cieszą. Zadowolona i uśmiechnięta jest także zgromadzona tu publiczność, a to jest najważniejsze – powiedział bp. Grzegorz Kaszak. Dyrektor artystyczny festiwalu ks. Piotr Pilśniak podziękował wszystkim zaangażowanym w to dzieło – modlitewnie, jak i finansowo. – Podjęcie organizacji tej imprezy jest coraz trudniejsze: przybywa wykonawców, a ubywa sponsorów. Dziękuję z wielkim wzruszeniem miastu i powiatowi będzińskiemu. Czujemy to wsparcie i pomoc, i liczymy na dalszą. Dziękuję jurorom, a szczególnie Przewodniczącemu, wybitnemu śpiewakowi, znakomitemu mówcy i wspaniałemu kapłanowi, i to w jego rękach pozostawiam śpiew ostatniej pieśni kończącej nasz festiwal – „Bóg się rodzi” – zaznaczył Ksiądz Dyrektor. Na scenę został zaproszony ks. prof. Kazimierz Szymonik z Warszawy, który położył fundament pod festiwal wraz z ks. Kazimierzem Szwarlikiem, a teraz błogosławił zgromadzonym. – Co tu dużo mówić, zaczynaliśmy 21 lat temu, było wspaniale, a z roku na rok jest coraz wspanialej. Gdyby papież Franciszek miał oceniać klimat tego koncertu, to powiedziałby, że dominowało wzruszenie. Ja się wzruszyłem wiele razy i nie sądzę, że jest to tylko starość – powiedział z uśmiechem ks. Kazimierz Szymonik. – Muzyka jest czymś doskonalszym niż samo tylko słowo. Ona je pogłębia o całą wielkość Tajemnicy i dlatego, jeżeli muzyka jest dostosowana do słowa, a emocje wykonawcy korelują razem z tym, to przeżywamy Tajemnicę. Miałem wielokrotnie łzy w oczach i myślę, że Państwo też je mieli. Gratuluję ks. Piotrowi tego festiwalu, który spełnia tak ogromną rolę dla Polski, dla Kościoła, dla naszej wiary. Takie spotkania artystyczno-muzyczne odbudowują w nas duchowe wartości i kierują we właściwą stronę – powiedział Ksiądz Profesor.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pobłogosław polskie knieje

Niedziela legnicka 3/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

koncert

Archiwum autora

Koncert sygnalistów myśliwskich w Kamiennej Górze

Koncert sygnalistów myśliwskich w Kamiennej Górze

W uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze wystąpił Sudecki Chór Rogów Myśliwskich. Tworzą go połączone zespoły: „Odgłosy Kniei”, czyli Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Okręgu Wałbrzyskiego PZŁ oraz „Durlakowe Rogi” z Koła Łowieckiego „Leśnik” w Jarkowicach z Okręgu Jeleniogórskiego.

CZYTAJ DALEJ

Skauci Europy pielgrzymowali na Święty Krzyż

2022-09-26 11:36

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Święty Krzyż

skauci europy

Krzysztof Zasussi

Krzysztof Maj

Pielgrzymka Wędrowników na Święty Krzyż

Pielgrzymka Wędrowników na Święty Krzyż

Ponad pół tysiąca młodych mężczyzn z całej Polski wędrowało do świętokrzyskiego sanktuarium, aby zawierzyć Bogu rozpoczynający się rok pracy

W ostatni wrześniowy weekend, pod hasłem „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” odbyła się 28. Pielgrzymka Skautów Europy. Trzy dni wspólnej drogi były okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i radosnego bycia razem. Każdy z wędrowników jest inny, ale łączy ich Chrystus i praca formacyjna z dziećmi i młodzieżą. Wędrowanie skautów jest bardzo proste. Śpią w namiotach, gotują na ogniu, niosą w plecakach cały niezbędny sprzęt. Żyją w małych wspólnotach, kręgach, które mają po kilkanaście osób. To właśnie w Kręgu uczą się miłości bliźniego i rezygnacji z siebie. W drodze na Święty Krzyż każdego dnia biorą do ręki różaniec i Słowo Boże.

CZYTAJ DALEJ

Przemyska Piątka dla hospicjum

2022-09-27 11:13

Łukasz Sztolf

Uczestnicy biegu na starcie

Uczestnicy biegu na starcie

Jak co roku końcem września na ulicach Przemyśla pojawili się amatorzy biegania, którym nie jest obca idea hospicyjna. To za sprawą V „Przemyskiej Piątki dla Hospicjum”, która jest organizowana z inicjatywy Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa św. Łazarza z Jerozolimy Stowarzyszenia Katolickiego. W tym roku sportowa impreza miała miejsce w niedzielę, 25 września.

Na starcie stanęło 230 zawodników, którzy po krótkiej rozgrzewce i odliczaniu prowadzonym przez włodarzy miasta Przemyśla pobiegli na pięciokilometrową trasę. – To już jest nasza mała rocznica, bo po raz piąty zorganizowaliśmy „Przemyską Piątkę dla Hospicjum” – mówił Piotr Słaby, wiceprezes Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa św. Łazarza z Jerozolimy Stowarzyszenia Katolickiego. To wydarzenie nie tylko sportowe, ale przede wszystkim charytatywne. – Wszelkie wpływy z biegu są przeznaczone na dofinansowanie budowy, przebudowy, rozbudowy przemyskiego hospicjum przy ul. Słowackiego 89. Od prawie sześciu lat ten remont trwa. Potrzeby są ogromne, bo prawie 9 mln złotych już zostało zainwestowanych w ten obiekt. Oczywiście brakuje jeszcze trochę środków i stąd ta cykliczna impreza – dodaje wiceprezes.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję