Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Festiwal wzruszeń i radości

Niedziela sosnowiecka 5/2015, str. 1

[ TEMATY ]

festiwal

koncert

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Festiwal kolęd i pastorałek w Będzinie

Festiwal kolęd i pastorałek w Będzinie

Do historii przeszedł 21. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Jego zwieńczeniem był uroczysty koncert galowy, który tradycyjnie odbył się w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka.

Reklama

Dzięki gościnności proboszcza parafii, ks. Zygmunta Skipirzepy, po raz kolejny w kościele poświęconym Jezusowej Matce mogliśmy przeżyć niezapomnianą ucztę duchową. W niedzielne popołudnie 18 stycznia licznie zgromadzona publiczność wysłuchała najlepszych występów tegorocznej edycji. Ich wyboru dokonał reżyser i jednocześnie przewodniczący jury festiwalu ks. dr Paweł Sobierajski, wspierany przez konferansjera gali Jarosława Ciszka. Podczas koncertu galowego ogłoszona została lista laureatów festiwalu.

W eliminacjach do tegorocznej edycji wzięło udział prawie 2 tys. wykonawców, którzy prezentowali się przed komisjami konkursowymi w całym kraju, a także na Białorusi i Ukrainie. Ponad stu wykonawców trafiło do finałowych przesłuchań. Koncert galowy rozpoczął Chór Mieszany „Kraj Rodzinny” z Domu Polskiego w Baranowiczach na Białorusi, zwycięzca 20. edycji. – Wszystkie występy, starszych i młodszych, bardzo cieszą. Zadowolona i uśmiechnięta jest także zgromadzona tu publiczność, a to jest najważniejsze – powiedział bp. Grzegorz Kaszak. Dyrektor artystyczny festiwalu ks. Piotr Pilśniak podziękował wszystkim zaangażowanym w to dzieło – modlitewnie, jak i finansowo. – Podjęcie organizacji tej imprezy jest coraz trudniejsze: przybywa wykonawców, a ubywa sponsorów. Dziękuję z wielkim wzruszeniem miastu i powiatowi będzińskiemu. Czujemy to wsparcie i pomoc, i liczymy na dalszą. Dziękuję jurorom, a szczególnie Przewodniczącemu, wybitnemu śpiewakowi, znakomitemu mówcy i wspaniałemu kapłanowi, i to w jego rękach pozostawiam śpiew ostatniej pieśni kończącej nasz festiwal – „Bóg się rodzi” – zaznaczył Ksiądz Dyrektor. Na scenę został zaproszony ks. prof. Kazimierz Szymonik z Warszawy, który położył fundament pod festiwal wraz z ks. Kazimierzem Szwarlikiem, a teraz błogosławił zgromadzonym. – Co tu dużo mówić, zaczynaliśmy 21 lat temu, było wspaniale, a z roku na rok jest coraz wspanialej. Gdyby papież Franciszek miał oceniać klimat tego koncertu, to powiedziałby, że dominowało wzruszenie. Ja się wzruszyłem wiele razy i nie sądzę, że jest to tylko starość – powiedział z uśmiechem ks. Kazimierz Szymonik. – Muzyka jest czymś doskonalszym niż samo tylko słowo. Ona je pogłębia o całą wielkość Tajemnicy i dlatego, jeżeli muzyka jest dostosowana do słowa, a emocje wykonawcy korelują razem z tym, to przeżywamy Tajemnicę. Miałem wielokrotnie łzy w oczach i myślę, że Państwo też je mieli. Gratuluję ks. Piotrowi tego festiwalu, który spełnia tak ogromną rolę dla Polski, dla Kościoła, dla naszej wiary. Takie spotkania artystyczno-muzyczne odbudowują w nas duchowe wartości i kierują we właściwą stronę – powiedział Ksiądz Profesor.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły koncert

Niedziela podlaska 31/2014, str. 4

[ TEMATY ]

koncert

TADEUSZ SZERESZEWSKI

4 lipca w bielskiej bazylice, w ramach 18. Międzynarodowych Spotkań Artystycznej Młodzieży Polskiej i Polonijnej, odbył się koncert Polskiego Chóru Pokoju pod dyrygenturą prof. Violetty Bieleckiej. Oprócz utworów chóralnych bielszczanie mieli okazję usłyszeć trio jazzowe Pax Band oraz solistów z rodowodem bielskim – Paulinę Malinowską i Agnieszkę Deniziak. Wyłącznym sponsorem koncertu była firma rodzinna „Suempol”

Historia Polskiego Chóru Pokoju sięga 1998 r., kiedy to z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „Cantica Cantamus” oraz Domu Kultury w Czarnej Białostockiej odbyły się pierwsze warsztaty chóralne, gromadząc młodych polskich muzyków z kraju i z zagranicy. Misją chóru jest idea edukacji muzycznej i jednoczenie Polaków po obu stronach granicy wschodniej w imię wspólnego dziedzictwa kulturowego, tradycji i wartości poprzez muzykę.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję