Reklama

Niedziela Sandomierska

Cały świat życia konsekrowanego

Z ks. Leonem Siweckim, dogmatykiem, wikariuszem biskupim do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, rozmawia ks. Adam Stachowicz

Niedziela sandomierska 5/2015, str. 6

[ TEMATY ]

zakon

zakonnica

powołanie

Archiwum

KS. ADAM STACHOWICZ: – Czym jest życie konsekrowane?

KS. LEON SIWECKI: –... jest stałą formą poświęcenia się Bogu i Kościołowi, realizowane w instytutach zakonnych, instytutach świeckich, niektórych stowarzyszeniach życia apostolskiego, jak również w indywidualnych formach (pustelnicy, dziewice konsekrowane, wdowy oraz wdowcy konsekrowani).
Ogólne wskazanie na życie konsekrowane przez profesję rad ewangelicznych dotyczy wszystkich form życia konsekrowanego. Służba Kościołowi jest podstawą istnienia i akceptacji każdej formy życia konsekrowanego.
Instytuty zakonne, które potocznie określamy jako zakony męskie i żeńskie, są wspólnotami zatwierdzonymi przez władzę kościelną. Ich członkowie składają wieczyste lub czasowe śluby oraz podejmują życie wspólne w domach zakonnych czy klasztorach.
Instytuty świeckie to wspólnoty osób, które chcą żyć dla Boga, żyjąc w świecie. Ich dewiza to: oddanie się całkowicie Bogu, nie opuszczając świata. Zwykle każdy mieszka sam lub przy rodzinie. W życiu osób należących do instytutów świeckich przenikają się wzajemnie trzy elementy: konsekracja, świeckość, apostolstwo.
Do stowarzyszeń życia apostolskiego należą instytuty męskie kleryckie oraz instytuty żeńskie na prawie papieskim lub na prawie diecezjalnym, których członkowie bez ślubów zakonnych realizują własny apostolski cel stowarzyszenia. Prowadząc życie we wspólnocie dążą do doskonałej miłości poprzez zachowanie własnych konstytucji.
Indywidualne formy życia konsekrowanego charakteryzuje pozostawanie w świecie, bez widocznych dla otoczenia oznak przynależności do stanu konsekrowanego. Pustelnicy służą Bogu i Kościołowi swoim specyficznym charyzmatem kontemplacyjnym. Dziewice konsekrowane, żyjące w świecie, realizują swą konsekrację w Kościele. To samo dotyczy konsekrowanych wdów i wdowców.
Reasumując, warto zauważyć, iż instytuty zakonne oraz instytuty świeckie są wedle prawa kanonicznego „instytutami życia konsekrowanego”, zaś stowarzyszenia życia apostolskiego nimi nie są, dlatego nazwa Watykańskiej Kongregacji odpowiedzialnej za „cały świat życia konsekrowanego” brzmi: „Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego”.

– Jaka jest formacja duchowa w indywidualnych formach życia konsekrowanego?

– Przyjęcie konsekracji powinno być poprzedzone okresem formacji. Również cały okres po konsekracji powinien być związany z formacją ciągłą. Jest to tym bardziej konieczne, ponieważ dziewice konsekrowane, wdowy i wdowcy, prowadzą życie indywidualne poza wszelkimi strukturami życia monastycznego czy zakonnego. Czas przygotowania, począwszy od skrystalizowania powołania, powinien trwać przynajmniej trzy lata i dokonywać się na trzech poziomach: doktrynalnym, duchowym i apostolskim.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakonnica, która skradła nam serca

Niedziela Ogólnopolska 34/2021, str. 10-11

[ TEMATY ]

zakon

Karol Porwich/Niedziela

Trzeba żyć intensywnie i z wdzięcznością Bogu za każdą podarowaną nam chwilę – mówi s. Cristina Scuccia w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim.

Ks. Jarosław Grabowski: Niewątpliwy muzyczny talent, piękny śpiew i radosna wiara – taką s. Cristinę znamy z przekazów medialnych. Siostro, jak przekonać dziś ludzi do wyznawania, a nawet manifestowania wiary w Chrystusa?

S. Cristina Scuccia: Najpierw dziękuję Niedzieli za to, że mogę się z Wami podzielić moim skromnym doświadczeniem wiary. Według mnie, nie da się przekonać innych do manifestowania wiary inaczej jak tylko i wyłącznie świadectwem życia. Żyjemy w czasach, w których wszystko jest szybkie i powierzchowne, w przeciwieństwie do wiary, która jest tajemnicą i wymaga czasu, skupienia, doświadczenia i modlitwy. Dlatego tylko autentyczny przykład życia może być najbardziej bezpośrednią i namacalną drogą dojścia do ludzkich serc!

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję