Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zasłużeni dla Rzeszowa

Rzeszów chlubi się Honorowymi i Zasłużonymi dla Miasta Obywatelami. 18 stycznia do grona Zasłużonych dołączyli: ks. prał. Ireneusz Folcik i Zygmunt Solarski. Ogłoszono to w Filharmonii Podkarpackiej podczas obchodów 661. rocznicy „urodzin” Rzeszowa, czyli lokacji miasta na prawie magdeburskim i nadania go przez króla Kazimierza Wielkiego Janowi Pakosławicowi ze Stróżyk, zasłużonemu rycerzowi i dyplomacie.

Uczestników „urodzinowych” uroczystości powitał Tadeusz Ferenc, prezydent Miasta Rzeszowa. Akt nadania tytułów Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa poprzedziły laudacje na cześć uhonorowanych postaci. Sylwetkę i zasługi ks. prał. Ireneusza Folcika przedstawił Mieczysław Janowski, prezydent Rzeszowa w latach 1991-99, senator RP i poseł do PE. Postać i dokonania Zygmunta Solarskiego zaprezentował Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Przy dźwiękach uroczystych fanfar

Tytuły i okolicznościowe listy gratulacyjne wręczali Zasłużonym włodarze miasta (T. Ferenc i A. Dec), po czym oddano głos laureatom. Ks. prał. I. Folcik, dziękując za uhonorowanie, podkreślił, że tytuł dla niego poczytuje jako wyraz uznania dla całego Kościoła, który przez ofiarną posługę wielu kapłanów znacząco zapisał się w dziejach Rzeszowa. Zygmunt Solarski również podziękował za wyróżnienie, które odebrał jako potwierdzenie słuszności obranej drogi życia. Jego dewizą było i jest „wyciąganie” ludzi młodych na turystyczne szlaki i ukazywanie im piękna przyrody jako dzieła Stwórcy. Gratulacje laureatom składali także: Wojciech Buczak – w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego, Eugeniusz Taradajko – w imieniu Oddziału PTTK Rzeszów oraz bp Kazimierz Górny – pierwszy biskup rzeszowski, wielki przyjaciel przewodników turystyki.

Reklama

Uroczystości w Filharmonii Podkarpackiej uświetnili: Sebastian Pecznik z Argentyny (choć o polskich korzeniach), mistrz gitary klasycznej, oraz wywodzący się z Rzeszowa (konkretnie ze Staromieścia) muzyk jazzowy, kontrabasista, kompozytor i pedagog Vitold Rek z zespołem „Opus Absolutus”.

Ks. prał. Ireneusz Folcik – przewodnik na drogach wiary

Urodził się w 1943 r. Pochodzi z Łężan. Od prawie czterdziestu lat związany z Rzeszowem, dokąd przybył po skończeniu studiów na KUL. W latach 1975-95 ceniony i lubiany duszpasterz akademicki (z wieloma nowatorskimi, jak na tamte czasy, inicjatywami w dorobku, m.in. z organizowanymi po raz pierwszy na polskich uczelniach wykładami etyki). W latach 1995-2014 proboszcz parafii pw. św. Józefa w Rzeszowie-Staromieściu (jednej z najbardziej prestiżowych w mieście), a przez długi czas także dziekan dekanatu Rzeszów-Północ. Archiprezbiter rzeszowski, doktor teologii, wykładowca w WSD i na innych rzeszowskich uczelniach wyższych.

Wybitny kaznodzieja, ale i człowiek dialogu, zaangażowany w życie społeczne miasta i diecezji poprzez systematyczne tworzenie przestrzeni spotkań, wspieranie wielu inicjatyw samorządowych, współorganizowanie Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, autor licznych publikacji, człowiek rozumiejący media i współuczestniczący w ich tworzeniu.

Reklama

Niekwestionowany autorytet. Kapłan charakterystyczny. Wytrawny sympatyk sportu, a zwłaszcza piłki nożnej i siatkówki. Pasterz dobry, skupiający całe pokolenia wiernych, których pewnie wiedzie drogami wiary.

Zygmunt Solarski – „zaślubiony” turystyce

Często przedstawia się: „Pigmej jestem!”. Urodził się w 1936 r. w Laszkach. Pochodzi z rodziny ziemiańskiej o bogatych tradycjach wojskowych (m.in. pradziadek walczył w powstaniach narodowych). Z zawodu technik dróg kołowych i mostów, pracował w kilku rzeszowskich przedsiębiorstwach. Od 1996 r. przebywa na emeryturze. Mieszka w Rzeszowie, gdzie już ponad pięćdziesiąt lat realizuje największą życiową pasję – używając jego słów, „ożenił się z turystyką i jej pozostaje wierny!”.

Pigmej jest prawdziwą legendą rzeszowskiego oddziału PTTK. Budował ją na sprawdzonym fundamencie wiary i patriotyzmu opartego na rzetelnej wiedzy historycznej. Organizując niezliczoną liczbę rajdów, spływów i wypraw krajoznawczych, przyciągał jak magnes ludzi młodych. Miał swój udział w budowie pierwszego krzyża na Tarnicy, a potem zainicjował i niejednokrotnie jako przewodnik prowadził Drogę Krzyżową na Tarnicę. Organizował rajdy i spływy kajakowe na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Organizował rekolekcje, których uczestnicy poznawali, co znaczy „mistyka gór”. Jego autorskim projektem jest Klub POL-SURVIVAL, czy „szkoła przetrwania”, a dla wielu także prawdziwa „szkoła życia”.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: prezydent poparł starania o uznanie A. Szeptyckiego „Sprawiedliwym wśród Narodów Świata”

[ TEMATY ]

nagroda

Bożena Sztajner

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Podczas pobytu w Polsce na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poparł starania o uznanie metropolity Andrzeja Szeptyckiego „Sprawiedliwym wśród Narodów Świata”. List w tej sprawie skierował 21 stycznia do kierownictwa jerozolimskiego Instytutu Yad Vashem naczelny rabin Ukrainy Mosze Reuwen Asman. W imieniu Wszechukraińskiego Kongresu Żydowskich Wspólnot Religijnych przypomniał on zasługi głowy grekokatolików dla ratowania Żydów na Ukrainie w latach II wojny światowej.

Szef państwa oświadczył 27 stycznia po rozmowie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Oświęcimiu, że udział w obchodach rocznicy w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holokaustu był dla niego bardzo ważny. Podkreślił, że tragedia ta „na zawsze pozostawiła rany w sercach Ukraińców”, którzy „nigdy nie zapomną, że co czwarty spośród sześciu milionów ofiar Szoah pochodził z Ukrainy”. Przypomniał w tym kontekście „bolesne zbrodnie, do jakich doszło w Babim Jarze [koło Kijowa], gdzie naziści zgładzili ponad 150 tysięcy niewinnych ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję