Reklama

Niedziela Rzeszowska

Powołanie przeżywają z pasją i wdzięcznością

Niedziela rzeszowska 5/2015, str. 1

[ TEMATY ]

powołanie

Archiwum Sióstr

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, będziemy przeżywać kolejny dzień życia konsekrowanego. W diecezji rzeszowskiej miejscem centralnej uroczystości będzie sanktuarium Pani Rzeszowa. O godz. 9.30 osoby konsekrowane zgromadzą się najpierw w kościele farnym, gdzie odbędzie się krótka adoracja i zostanie zawiązana wspólnota liturgiczna. Następnie procesyjnie udadzą się do sanktuarium Pani Rzeszowa, gdzie będzie sprawowana uroczysta Msza św. o godz. 10.30 pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. W czasie tej uroczystości osoby konsekrowane odnowią profesję zakonną i ponowią akt oddania się Matce Najświętszej.

Reklama

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił Ojciec Święty Jan Paweł II w 1997 r. Na świętowanie wyznaczył dzień 2 lutego, w którym wspomina się ofiarowanie Jezusa w świątyni. Świętowanie pamiątki wydarzenia, gdy Maryja i Józef przynieśli Dziecię, „aby Je poświęcić Panu” (Łk 2, 22), stanowi okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego wpisuje się w obchody Roku poświęconego życiu konsekrowanemu. Papież Franciszek ogłosił go, aby „spojrzeć w przeszłość z wdzięcznością, przeżywać teraźniejszość z pasją oraz przyjąć przyszłość z nadzieją” (z Listu Ojca Świętego Franciszka z okazji Roku Życia Konsekrowanego).

Rok ten jest okazją, by ukazywać wartość i piękno życia zakonnego, ale także by odnowioną wiarą spojrzeć na swoje powołanie, zapytać, czy dzisiaj towarzyszy nam gorliwość i żarliwa miłość, która inspirowała do podjęcia życia oddanego Bogu. W tym roku warto jeszcze bardziej wejść w tajemnicę powołania i przyjrzeć się wyzwaniom, które Pan stawia przed nami. Żyjąc w świecie, pytajmy, jak świat przyjmuje nasz charyzmat? Czy jest on czytelny w chaosie współczesnej rzeczywistości? Dzisiaj poszukujemy nowych dróg, nowych środków i nowych metod, by dotrzeć do drugiego człowieka z orędziem Dobrej Nowiny, ale temu winna towarzyszyć głęboka osobista relacja z Bogiem i zarazem pytanie: czy w moim działaniu świat odczytuje ideały mojego Zgromadzenia czy Zakonu. To nie świat ze swym hałasem i wszystkimi nowinkami ma wchodzić w nasze wspólnoty, w mury naszych domów, ale niech promieniuje z nich świadectwo, że „teraźniejszość przeżywamy z pasją, a w przeszłość spoglądamy z wdzięcznością”.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy Sercu Jezusa

Niedziela zamojsko-lubaczowska 24/2020, str. VI

[ TEMATY ]

powołanie

Siostry Bożego Serca Jezusa

Archiwum autorki

Siostry podczas rekreacji w ogrodzie

Siostry podczas rekreacji w ogrodzie

Serce Jezusa to Miłość, która nieustannie pragnie obdarowywać człowieka swoimi darami. Jednym z nich jest powołanie – wewnętrzny głos, który kieruje sercem do podejmowania wyborów.

Piękne strony Roztocza pozostaną na zawsze w moim sercu. Lata dzieciństwa spędziłam w Zawadzie koło Zamościa. Patrząc z perspektywy czasu, w kształtowaniu mojego powołania zakonnego bardzo dużą rolę odegrał Ruch Światło-Życie, do którego należałam przy mojej parafii w Wielączy. Z wdzięcznością w sercu i radością wracam do tych czasów, do ludzi, dzięki którym wzrastało moje powołanie. Pierwsze poruszenie serca i cichy głos Jezusa usłyszałam będąc w VIII klasie szkoły podstawowej. Ta myśl zrodziła się podczas czytania Pisma Świętego. Poczułam, że w tym słowie jest żywy Bóg, który chce powiedzieć mi coś ważnego, coś dla mnie przygotował. Powoli odkrywałam, co to jest. Każdą wolną chwilę poświęcałam na czytanie. A jednocześnie pojawiło się pytanie co zrobić, by nie zmarnować tego życia, by przeżyć je dobrze.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję