Reklama

Niedziela Łódzka

Skauci Europy

Wychowanie w mądrości

Skauci Europy zadomawiają się w Łodzi. Wystartowały już jednostki skautowe dla wszystkich grup wiekowych: wilczków, harcerek i harcerzy oraz przewodniczek i wędrówników

Niedziela łódzka 5/2015, str. 5

[ TEMATY ]

wychowanie

Archiwum

Harcerki z drużyny skautów

Harcerki z drużyny skautów

Skauci Europy (Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego) to dynamicznie rozwijający się katolicki ruch wychowawczy: organizacja harcerska skupiająca ok. 3500 członków z ponad 60 miast i miejscowości.

Skauci Europy od paru miesięcy zadomawiają się w Łodzi, gdzie wystartowały już jednostki skautowe dla wszystkich grup wiekowych, czyli dla wilczków (dziewczynki i chłopcy w wieku 8-11 lat), harcerek i harcerzy (12-16 lat) oraz przewodniczek i wędrówników (od 17 roku życia). Stało się to możliwe dzięki kilku zapalonym rodzicom, studentom i licealistom, którzy nie czekając na mannę z nieba, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i założyli nowe grupy skautowe (gromady wilczków, drużyny skautowe, a także stworzyli propozycję formacyjną dla pełnoletnich osób, które chciałyby pomagać w skautingu). Ich przykład pokazuje, że skauting jest wciąż bardzo prosty, podobnie jak 100 lat temu, gdy przekonywał do tego twórca tej metody wychowawczej gen. Robert Baden-Powel: („Skauting jest rzeczą prostą”). W Łodzi, tak jak w wielu innych miejscowościach, wystarczyło znaleźć parę osób do współpracy, pojechać na szkolenia, których organizujemy wiele w ciągu roku, i zorganizować się.

Reklama

Celem Skautów Europy jest pomoc rodzinom katolickim w integralnym wychowywaniu dzieci i młodzieży zarówno w aspekcie ludzkim, jak i nadprzyrodzonym. Skauci Europy wspierają dzieci i młodzież w wychowaniu w tych właśnie wymiarach: formowaniu charakteru z jednej strony oraz pogłębianiu żywej wiary, więzi z Panem Bogiem z drugiej (zgodnie z formułą „łaska buduje na naturze”), przy czym oba te wymiary są integralnie połączone.

Cele szczegółowe formacji harcerskiej zawierają się w 5 punktach: są to troska o zdrowie i rozwój fizyczny, kształtowanie zmysłu praktycznego, formacja charakteru, służba bliźniemu oraz formacja religijna. Należy podkreślić ponadto, że praca wychowawcza odbywa się w dwóch odrębnych nurtach: harcerek i harcerzy (nie ma koedukacji na żadnym poziomie wiekowym).

W związku z licznym zainteresowaniem, Skauci Europy organizują jednodniowe szkolenie pod nazwą „ABC Skautingu”, które odbędzie się w Łodzi w dniu 31 stycznia. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej www.lodz.skauci-europy.pl.

Za wydarzenie odpowiada Grzegorz Powideł, odpowiedzialny za rozwój Skautów Europy na terenie Łodzi, z którym można skontaktować się bezpośrednio pod adresem poczty elektronicznej: grzegorz.powidel@skauci-europy.pl lub numerem telefonu 509-136-632.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wychowanie w duchu miłości i religii

Niedziela rzeszowska 41/2012, str. 6

[ TEMATY ]

wychowanie

wiara

SIOSTRY DOMINIKANKI

Siostry Dominikanki i ich mali podopieczni

Siostry Dominikanki i ich mali podopieczni

9 września w parafii Narodzenia NMP w Zaczerniu odbyło się otwarcie i poświęcenie parafialnego żłobka „U Dominikanek”, które powstało z inicjatywy i przy zaangażowaniu proboszcza ks. Piotra Szczupaka oraz pomocy mieszkańców parafii i wielu ludzi dobrej woli

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję