Reklama

Niedziela Małopolska

Z troski o rodzinę

Przybywacie, bracia i siostry, ze swymi dziećmi, aby uczestnicząc w Eucharystii na tym świętym miejscu, prosić o Boże błogosławieństwo dla wszystkich rodzin i w ojczyźnie, i na całym świecie – powiedział bp Jan Zając do zebranych w bazylice Miłosierdzia Bożego na Mszy św. odprawionej w samo południe, w czwartą niedzielę stycznia. Honorowy kustosz sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach przypomniał słowa Ojca Świętego Franciszka, który nazwał rodzinę „Sanktuarium Bożego Życia”. – Bądźmy pozdrowieni i uwielbiajmy Pana Boga za ten wspaniały dar, jakim jest rodzina. Na tym ołtarzu składam was wszystkich i tych, których niesiecie w swoich sercach, w swoich myślach i ogarniacie swoją modlitwą – mówił bp Jan Zając, rozpoczynając Mszę św.

Reklama

Homilię, do przybyłych z różnych, nieraz dosyć odległych, stron Krakowa rodzin z małymi dziećmi (nawet niemowlętami) wygłosił ks. kan. Bogdan Zbroja, który w rozważaniach skupił się na treściach zawartych w słowie troska. – Jeśli na czymś mi zależy, to się o to troszczę, jeśli mam żonę, męża, to nie może się obejść to moje życie bez troski o nich – mówił Kapłan, podkreślając, jak wiele uwagi rodzice poświęcają swoim dzieciom, co wynika z ich miłości do potomstwa. Ks. B. Zbroja przypominał też o roli powołania w życiu każdego człowieka, w tym powołania do małżeństwa. Przekonywał: – Nie można stworzyć dobrego małżeństwa i rodziny, jeśli nie pracujemy nad własną osobowością, nad swym charakterem, nad stylem wypowiedzi. Ta inwestycja w rodzinę nie przeminie z czasem. Ks. Zbroja zaproponował zebranym, aby w ciągu najbliższego miesiąca znaleźli czas na pracę nad sobą: – Spróbujmy się nawrócić z tego naszego gniewu, w który nagle wpadamy. Spróbujmy się zastanowić nad słowem; czy czasem nie trzeba czegoś zmienić w wypowiedziach…

Kończąc homilię, Kapłan zaprosił nie tylko tych, którzy uczestniczyli w Eucharystii, do udziału w Mszach św., odprawianych w sanktuarium w każdą 4. niedzielę miesiąca, o godz. 12 w intencji rodzin i z ich udziałem: – Zapraszam na kolejne spotkanie, abyśmy sprawdzając, czy przez ten miesiąc w naszych domach poprawiły się relacje, mogli skoncentrować się na następnym ważnym punkcie życia rodzinnego! Na zakończenie Mszy św. kapłani pobłogosławili zebrane w bazylice rodziny, czemu towarzyszył koncert kolęd.

Z informacji opublikowanej na stronie www.milosierdzie.pl wynika, że: „Msza św. dla rodzin to inicjatywa ludzi świeckich (…) a także owoc Nadzwyczajnego Synodu”. Ks. dr Franciszek Ślusarczyk, rektor sanktuarium, wyjaśnia: „Do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybywa w każdą niedzielę wiele małżeństw wraz ze swoimi dziećmi. Odczuwa się tu bardzo rodzinną atmosferę modlitwy. Pragniemy otoczyć troską nie tylko szczęśliwe rodziny, w których wszystko układa się dobrze, ale i te poranione różnymi problemami, dramatem rozbicia, dotknięte chorobami, nałogami, brakiem zrozumienia, bo one najbardziej potrzebują Bożego miłosierdzia i ludzkiej pomocy”.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oczami matki

Niedziela podlaska 11/2020, str. IV

[ TEMATY ]

rodzice

zespół Downa

genetyka

Archiwum Szkoły Specjalnej w Sokołowie Podlaskim

Krystian razem z innymi dziećmi ze Szkoły Specjalnej w Sokołowie Podlaskim

Krystian razem z innymi dziećmi ze Szkoły Specjalnej w Sokołowie Podlaskim

Bohaterką reportażu jest Małgorzata Góral, mama 12-letniego Krystiana z zespołem Downa. Osoby z tą genetyczną wadą, choć różnią się wyglądem i zachowaniem, niejednokrotnie zaskakują i zawstydzają zdrowych. Dziś mówią jednym głosem ze swoimi rodzicami: My tu jesteśmy, zrozum nas.

Zespół Downa to schorzenie o podłożu genetycznym, inaczej nazywane trisomią 21. Nieprzypadkowo Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest 21 marca. Otóż, przy 21. parze chromosomów jest dodatkowy, trzeci chromos lub jego fragment. Celem Światowego Dnia Zespołu Downa jest uwrażliwienie społeczeństwa na osoby dotknięte tym zespołem. A jak to wygląda na naszym podwórku?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję