Reklama

Niedziela Częstochowska

Łaska konsekracji

Życie konsekrowane to sposób życia poświęconego szczególnie Bogu i pracy dla dobra Kościoła, ujęty w formę życia wspólnotowego – zakony, zgromadzenia, instytuty świeckie oraz indywidualnego (np. dziewice konsekrowane, pustelnicy). To życie w jakimś sensie uprzywilejowane, bo dotykające samej istoty Boga, z którym poprzez akt konsekracji człowiek wchodzi w niezwykłą zażyłość. Wyjątkową formą życia konsekrowanego jest kapłaństwo. Poprzez kapłańskie ręce Bóg ofiarowuje się ludziom.

Postawmy się w sytuacji młodego człowieka – choć nie zawsze musi być młody – który staje przed Bogiem, mówiąc: Panie Boże, Ty jesteś moim Panem, a ja Twoją własnością, chcę oddać Tobie swoje życie, tylko do Ciebie należeć i Tobie ofiarować całą moją życiową miłość. Przyjmij ją i nią rozporządzaj.

Reklama

Obok tego indywidualnego ofiarowania się Bogu i zasłuchania w Jego głos jest tu jeszcze wielkie zamyślenie Kościoła jako instytucji Bosko-ludzkiej, która włącza człowieka w strumień miłości do Boga i całkowitego oddania się innym. Dzieje się to na płaszczyźnie konsekracji sformalizowanej – Kościół występuje tutaj instytucjonalnie, biorąc odpowiedzialność za człowieka, dając mu niejako obywatelstwo osoby konsekrowanej. Osobę konsekrowaną przyjmuje więc w swoje ręce biskup diecezjalny lub przełożeni zakonów żeńskich czy męskich. Żadna z tych osób nie może znaleźć się we wspólnocie osób konsekrowanych w sposób prywatny, zindywidualizowany. W takiej formie człowiek powołany przez Boga dokonuje wejścia w świat, który mu wskazał Jezus Chrystus. Konsekracja nie jest li tylko stanem uczuciowym człowieka czy czymś tylko zewnętrznym. Jest to akt niezwykle ważnego włączenia się człowieka w krwiobieg kapłaństwa lub życia wspólnotowego Kościoła. Kościół żyje konsekracją, bo żyje Chrystusem – Najwyższym Kapłanem i w Jego kapłaństwo się włącza. To włączenie ma charakter sacrum – czegoś świętego, bo cały świat Bożego piękna zawartego w każdym człowieku znajduje miejsce w miejscu swojego najlepszego przeznaczenia – w Bogu Przedwiecznym.

Bóg stworzył człowieka, ubogacił go sobą i poprzez akt konsekracji przyjmuje go niejako na powrót do siebie, ubogacając całym życiem nadprzyrodzonym. Konsekracja oddziałuje później na cały świat ludzkiego życia, prowadząc do uświęcenia i spotkania z Bogiem w wieczności.

Trzeba modlić się o powołania, a zwłaszcza o dar zrozumienia konsekracji, odkrycia, że wchodzi się wtedy w trynitarne życie Boga, staje się dzieckiem Ojca, Syna i Ducha Świętego. To niezwykłe perspektywy, przygotowane dla niezwykłych, bo całkowicie ofiarujących się Bogu ludzi.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poza światem i w świecie

Mimo że mieszkają za klauzurą, często mają większy kontakt ze światem zewnętrznym niż niejeden z tego świata. Ich życiem jest modlitwa, a ona jest bardzo potrzebna właśnie tym ze świata

Czterdzieści kilometrów za Warszawą, na skraju niewielkiej wsi Radonie w surowych budynkach z czerwonej cegły mieszka trzynaście mniszek: dwanaście po ślubach, trzynasta – postulantka. Dominikanki klauzurowe stanowią żeńską gałąź Zakonu Kaznodziejskiego założonego przed ośmiuset laty przez Hiszpana – Dominika Guzmána. Pełna nazwa posługujących tu sióstr brzmi: Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego Klasztor Matki Bożej Różańcowej w Radoniach. Charyzmatem sióstr dominikanek, jak wyjaśnia s. Bernadeta, przełożona tamtejszego klasztoru, jest przede wszystkim uwielbianie Pana Boga swoim życiem. – Drugi nurt to pokuta i modlitwa wstawiennicza – za naszych braci w zakonie i za tych, którzy potrzebują duchowego wsparcia.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję