Reklama

Niedziela Częstochowska

Trzy lata posługi Kościołowi częstochowskiemu

Niedziela częstochowska 5/2015, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

Magdalena Niebudek/Niedziela

Magdalena Niebudek/Niedziela

Przed trzema laty, 2 lutego 2012 r., byliśmy świadkami ingresu abp. Wacława Depo do bazyliki archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Dotychczasowego biskupa zamojsko-lubaczowskiego papież Benedykt XVI mianował arcybiskupem metropolitą częstochowskim 29 grudnia 2011 r. Paliusz przyjął z jego rąk w Bazylice św. Piotra w Watykanie 29 czerwca 2012 r.

Zawołanie Księdza Arcybiskupa brzmi: „Ad Christum Redemptorem hominis” (Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka). – Dziś dopowiadam: także przez Maryję – wyjaśnił w ingresowej homilii.

Reklama

Abp Wacław Depo jest autorem wielu publikacji pastoralnych i naukowych. Zabiera głos w sprawach Kościoła i Polski zarówno w mediach katolickich, jak i świeckich. 21 czerwca 2012 r. został wybrany przez Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski na Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Jako metropolita częstochowski jest odpowiedzialny za współpracę między biskupami trzech diecezji: częstochowskiej, sosnowieckiej i radomskiej. 28 lutego br. będzie jednym ze współkonsekratorów nowego biskupa pomocniczego diecezji radomskiej – ks. Piotra Turzyńskiego.

Spośród ważnych wydarzeń wpisujących się w posługę abp. Depo warto odnotować obecność naszej metropolii u papieża Franciszka podczas wizyty „Ad limina apostolorum” (Do progów apostolskich), która miała miejsce w lutym 2014 r., oraz odbytą przed dwoma laty archidiecezjalną pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Ważnym wydarzeniem było też przeniesienie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej do gmachu naszego seminarium przy ul. św. Barbary 41 w Częstochowie. – Zobowiązuje nas to do troski i modlitwy o powołania – dopowiada w rozmowie z „Niedzielą” nasz Metropolita. Szczególnie w Roku Życia Konsekrowanego słowa te są wyrazem pasterskiego zatroskania o sprawę powołań, o pracę na rzecz doskonalenia charyzmatu poszczególnych zgromadzeń zakonnych i ubogacenia ich posługi w archidiecezji. Ożywieniu życia religijnego mają też służyć inicjatywy w ramach nowej ewangelizacji, co wiąże się również z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Reklama

W czasie posługi w archidiecezji częstochowskiej abp. Wacława Depo nasz biskup pomocniczy Jan Wątroba został mianowany ordynariuszem rzeszowskim, co z pewnością jest wielkim wyróżnieniem dla wspólnoty Kościoła częstochowskiego. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie koronacja koronami papieskimi obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce, zapowiedziana na 12 września 2015 r. W październiku br. zaś przypada 90. rocznica powstania naszej diecezji.

Ważnym elementem posługi abp. Wacława Depo jest także codzienne zawierzenie archidiecezji na Jasnej Górze podczas Apelu, czego wyrazem jest najnowsza publikacja Księdza Arcybiskupa pt. „Apelowe «głosów zbieranie»”.

* * *

Z pamięcią w modlitwie

Z okazji trzeciej rocznicy ingresu do częstochowskiej archikatedry składamy Ojcu archidiecezji życzenia Bożego błogosławieństwa w pasterskiej trosce o naszą metropolię. Życzymy również owocnej posługi w pracy na rzecz Kościoła w Ojczyźnie. Pamiętamy w modlitwie, polecając Księdza Arcybiskupa Pani Jasnogórskiej – Matce Słowa.

Zespół Redakcyjny „Niedzieli”

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe „Te Deum”

Przyszedł długo oczekiwany dzień koralowego jubileuszu, na który czekała jego bohaterka - cała parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu na czele z jej przewodnikiem duchowym, proboszczem i kustoszem maryjnego sanktuarium, ks. Janem Wieczorkiem. Przygotowała swoje serca i dusze, by jak najpiękniej przeżyć jubileuszowe świętowanie. Pogoda jak na zamówienie - ciepło i słonecznie, a w promieniach słońca z daleka widoczny dach świątyni, który niedawno pokryty został blachą miedzianą, by także w sposób materialny zaznaczyć jubileusz parafii

W niedzielę, 15 września parafianie z Jaroszowca podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Pasterza Kościoła sosnowieckiego, biskupa Grzegorza Kaszaka wyśpiewali radosne „Te Deum”. Dzwony wzywające na Eucharystię oznajmiły, że pora już do kościoła, by punktualnie o godz. 11 rozpocząć dziękczynną modlitwę za powołanie do życia parafialnej wspólnoty przed 35 laty i za wszystko, co w wymiarze duchowym i materialnym się tutaj dokonało, by polecać Bogu całą wspólnotę parafialną i prosić dla żyjących o błogosławieństwo, a dla tych, którzy odeszli już do wieczności - o łaskę nieba.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję