Reklama

List otwarty Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich do premier Ewy Kopacz

Szanowna Pani Premier,

Zwracamy się do Pani, poruszeni nieodpowiedzialną – naszym zdaniem – decyzją Ministerstwa Zdrowia, która dopuszcza sprzedawanie w Polsce bez recepty pigułek „dzień po”.

Produkt ten jest kierowany głównie do młodych, a nawet młodocianych Polek, niedojrzałych jeszcze psychicznie i społecznie. Z założenia ma on wywrzeć co najmniej dwa negatywne skutki. Pierwszy, szybki, dotyczy samej młodej kobiety i jej ewentualnego jeszcze niezagnieżdżonego w macicy dziecka. Zawsze zakłóca strukturę i funkcje endometrium, co, zwłaszcza w pierwszych latach dojrzałości płciowej, pociąga za sobą różnoraką patologię, jako przyczynek do bezpłodności włącznie.

Reklama

Jeśli doszło do zapłodnienia i nowy człowiek już żyje w jajowodzie, dopuszczony bez recepty produkt zadziała jako środek wczesnoporonny, antynidacyjny.

Drugi, odłożony w czasie, skutek negatywny dotyczy zmian mentalności dziewczyny, już matki, jej partnera seksualnego, rodziców ludzi młodych, a nawet nauczycieli. Niedojrzali psychicznie i społecznie młodzi ludzie, podejmujący nieodpowiedzialne współżycie seksualne, przyzwyczają się do tego, że bezstresowo i bezkarnie można zabijać własne dzieci, jeśli nie były zaplanowane. Taki stosunek do własnego dziecka, do drugiego człowieka, do jego życia, bez trudu będzie rozszerzać się na „zbytecznych” własnych rodziców, „uciążliwych” znajomych, „niepotrzebnych” starców i chorych.

Jeśli rodzice i nauczyciele milcząco zgodzą się na deprawację młodzieży za pośrednictwem pigułki „dzień po”, całe społeczeństwo polskie rychło będzie doświadczało i oglądało głębokie patologie społeczne wśród nas.

Reklama

Ani Ministerstwo Zdrowia, ani Rząd Polski nie ma obowiązku realizowania antyludzkich wskazań unijnych. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, rząd każdego kraju członkowskiego sam decyduje o tym, czy to (lub inne) zalecenie wprowadzi w życie. Zaledwie kilka miesięcy temu Polska swobodnie odrzuciła unijne wskazanie, że nie wolno karać ani osoby, ani placówki służby zdrowia, która nie wykonuje m.in. aborcji ze względu na klauzulę sumienia.

Mamy świadomość wielorako trudnej sytuacji Polski, nad którą sprawuje Pani aktualnie rządy. Tym bardziej, jak uważamy, najwięcej uwagi należy poświęcić człowiekowi, każdemu człowiekowi, zwłaszcza najsłabszemu, oraz poszanowaniu podstawowych wartości, w tym prawa do życia.

Należy wycofać błędną i złą decyzję Ministerstwa Zdrowia. To się społecznie opłaci.

Z wyrazami należnego szacunku i z modlitwą w intencji odważnej i mądrej Pani decyzji

dr n. med. Wanda Terlecka – prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich
dr n. med. Jacek Brendzel – sekretarz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Częstochowa, 16 stycznia 2015 r.

Treść pisma przekazujemy do wiadomości mediów

2015-01-27 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję