Reklama

Najpiękniejsze wydanie „Pójdźmy za Nim!”

W Bibliofilskiej Edycji Dzieł Henryka Sienkiewicza ukazał się niezwykły i mało znany utwór polskiego noblisty – nowela „Pójdźmy za Nim!”. W minionej epoce nowela ta należała do najrzadziej wydawanych utworów Henryka Sienkiewicza, jej głęboko religijny charakter sprawił, że z powodów cenzury ideologiczno-politycznej była skazana na społeczną niepamięć.

Warto też wiedzieć, że w laudacji noblowskiej wygłoszonej na cześć polskiego pisarza w Sztokholmie w 1905 r. szwedzki poeta Carl D. af Wirsén podkreślił: „«Pójdźmy za Nim!» jest niewielkim szkicem, ale porywającym i głęboko wzruszającym. Maleńki rysunek wykonany ręką mistrza może mieć, przez swój intymny charakter, prawie tak dużą wartość, jak jego prace większych rozmiarów”. Niezwykłe walory tego utworu podkreślało wielu krytyków i historyków literatury. Prof. Lech Ludorowski pisze: „Nowela o Nazarejczyku jest znakomitym dziełem sztuki literackiej, rodzajem suity, łączącej w całość osiem miniatur narracyjnych, z których każda ma swój temat, kształt gatunkowy, nastrój i ton estetyczny”. Nowela została napisana na cztery lata przed ukazaniem się „Quo vadis” – można ją uznać za preludium do tego monumentalnego dzieła.

Reklama

Obecne wydanie tego znakomitego dzieła polskiej literatury religijnej jest hołdem złożonym św. Janowi Pawłowi II. W dedykacji czytamy: „Z podziwem patrzyliśmy na potężniejące – ogarniające cały świat, niepojęte, wspaniałe – gigantyczne dzieło pontyfikatu Papieża Polaka, który przez 27 lat niestrudzonego pielgrzymowania prowadził wytrwale ludzkość ku Bogu”.

Bibliofilskie wydanie sprawia czytelnikowi radość także piękną szatą graficzną, możliwością studiowania kilkudziesięciu wspaniałych ilustracji Juliana Maszyńskiego, Jana Styki, Paula Gustave Doré i ks. Wacława Piszczka. Interesujący jest również reprint noweli wydrukowanej na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” w 1893 r.

Tom ukazał się pod redakcją prof. Lecha Ludorowskiego – jednego z najwybitniejszych znawców Henryka Sienkiewicza, znanego historyka literatury, twórcy niezwykle zasłużonego dla rozwoju tej rozległej i wielokierunkowej dziedziny. Z jego inicjatywy powstało również Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza, znane ze swoich naukowo-organizacyjnych, kulturotwórczych, edukacyjnych i wydawniczych dokonań.

Henryk Sienkiewicz, „Pójdźmy za Nim!” – redakcja: Lech Ludorowski, Bibliofilska Edycja Dzieł Henryka Sienkiewicza, Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza ZG w Lublinie, Wydawnictwo Polihymnia – www.polihymnia.pl; e-mail: poczta@polihymnia.pl.

2015-01-27 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję