Reklama

Polska szkoła na Litwie

Niedziela Ogólnopolska 5/2015, str. 26-27

Jadwiga Kamińska

„Nasza Polska ukochana taka biedna! By ją podźwignąć, trzeba dusz o orlich skrzydłach, dusz gardzących wszystkim, co niskie, umiejących wznieść się na wyżyny cnót. Któż ma takie dusze, zdolne porwać innych do lotu wzwyż? Któż, jeśli nie młodzież?”
Św. Urszula Ledóchowska

W Loosdorf (Austria) 150 lat temu urodziła się Julia Ledóchowska. W 1886 r., idąc za głosem powołania, wstąpiła do klasztoru Urszulanek w Krakowie. Przez całe swoje życie oddawała się z wielką miłością i zaangażowaniem obowiązkom nauczycielki i wychowawczyni.

Jedną z najważniejszych spraw matki Urszuli było nauczanie i wychowanie dzieci i młodzieży. Tworzyła szkoły, zakłady wychowawcze, internaty, świetlice w Polsce, a także w Danii, Rosji, na Litwie.

Historia szkoły w Czarnym Borze k. Wilna

Reklama

W 1919 r. w Czarnym Borze została założona szkoła powszechna, którą w 1927 r. swoją opieką objęła matka Urszula. W ramach akcji „100 szkół dla Wileńszczyzny” zbudowano i oddano do użytku nowy, drewniany budynek szkoły. Po II wojnie światowej była to placówka trójjęzyczna: rosyjska, litewska i polska. Decyzją pełnomocnika Rządu Republiki Litewskiej na rejon wileński szkoła została zreorganizowana na rosyjską i polską.

W 1992 r. powstała samodzielna polska Szkoła Średnia nr 2 w Czarnym Borze, której decyzją Rady Samorządu rejonu wileńskiego w 2003 r. nadano imię błogosławionej (świętej) Urszuli Ledóchowskiej. Natomiast 30 maja 2014 r. szkoła otrzymała status gimnazjum.

Wychować przyszłość

Do szkoły na Litwie z polskim językiem nauczania uczęszcza 176 uczniów, którzy uczą się w trzech oddziałach: początkowym, podstawowym i średnim. Główne cele nauczania to przekazywanie chrześcijańskiej moralności i dążenie do tego, aby uczniowie byli dumni, że patronką ich szkoły jest św. Urszula Ledóchowska.

Reklama

Placówka propaguje rzymskokatolicki kierunek wychowania młodzieży. W szkole pracuje 36 nauczycieli, pedagog socjalny i specjalny, logopeda, psycholog oraz ponad 20 osób personelu pomocniczego i technicznego. Poza zajęciami programowymi uczniowie chętnie uczestniczą w kołach zainteresowań, m.in. matematyki, informatyki, plastyki.

W gimnazjum działają kółka: krajoznawcze, tańca estradowego, sportowe, muzyczne, chór „Anima” oraz Teatr Razem. Szkoła organizuje wypoczynek letni dla dzieci, utrzymuje przyjacielskie kontakty ze Zgromadzeniem Sióstr Urszulanek SJK, opiekuje się grobami zmarłych sióstr na cmentarzu urszulańskim w Czarnym Borze, współpracuje z placówkami oświatowymi w Pniewach, Świdwinie, Czarnym Borze w Polsce, Jabłonce.

M jak Miłość

Już po raz piąty Teatr Razem został zaproszony do udziału w „Jagiellońskich Teatraliach”, których organizatorem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Władysława Jagiełły w Łodzi, a dyrektorem artystycznym Krzysztof Kaczmarek. Na scenie Teatru Młodego Widza w Jagiellońskim Ośrodku Kultury swoje umiejętności prezentowali artyści amatorzy m.in. z Ukrainy, Białorusi, Belgii, Węgier i Litwy. To międzynarodowe spotkanie aktorów było okazją do rozmów na temat warsztatów teatralnych, wymiany doświadczeń.

W tym roku Teatr Razem zaprezentował spektakl „M jak Miłość” według dramatu Williama Szekspira „Romeo i Julia”. Scenariusz napisała i sztukę wyreżyserowała nauczycielka Iwona Radulewicz. – Uczniowie są w takim wieku, że przeżywają już pierwsze zauroczenia – powiedziała pani Iwona. – Obecnie w mediach ukazywane są różnorodne style miłości, a nie te tradycyjne. Moim założeniem było, aby ukazać prawdziwą miłość, jaka rodzi się między kobietą i mężczyzną. Romeo i Julia przeżyli cudowną miłość, która zakończyła się tragicznie, natomiast w moim spektaklu młodzi bohaterowie nie umierają, ale zawierają związek małżeński.

Uczucie rodzące się między dziewczyną i chłopcem zostało przedstawione w humorystyczny sposób. Spektakl ubogacony tańcem i śpiewem nagrodzono wielkimi owacjami przez publiczność zgromadzoną w teatrze.

W kręgu przyjaciół

Uczniowie z Czarnego Boru bardzo serdecznie przyjmowani są przez łodzian. Spotkania w Oratorium św. Urszuli Ledóchowskiej przy Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek SJK są dla wszystkich wielkim przeżyciem. Na każde spotkanie przyjeżdża z Częstochowy ks. inf. Ireneusz Skubiś. Także w tym roku przybył, aby obejrzeć najnowszą sztukę Teatru Razem. – Normalność, którą przedstawiono w miłości chłopca do dziewczyny, jest bardzo piękna. Należy pielęgnować i propagować te wspaniałe uczucia – powiedział Ksiądz Infułat.

„Niedziela” była zawsze blisko Polaków za granicą, jest także blisko szkoły w Czarnym Borze. Goście z Litwy zostali obdarowani albumem „Święty Jan Paweł II we wspomnieniach świadków”. Są to wywiady ks. inf. Ireneusza Skubisia ze świadkami życia Papieża Polaka, który 18 maja 2003 r., w dzień swoich 83. urodzin, kanonizował w Rzymie św. Urszulę Ledóchowską.

Wszyscy otrzymali również egzemplarze tygodnika „Niedziela”. Szkole w Czarnym Borze ks. Ireneusz przekazał książeczki do I Komunii św., a także dwutomową pozycję „Obrazki z dziejów Polski” prof. Krzysztofa Wielguta, aby uczniowie dawali świadectwo o Bogu i Polsce.

Pod okiem świętej

Z podziwu godną troską o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży grono pedagogiczne, pod kierunkiem wieloletniego dyrektora szkoły – Mieczysława Jasiulewicza, rzetelną pracą i wiarą we wstawiennictwo patronki – św. Urszuli Ledóchowskiej podejmuje wiele odważnych inicjatyw, które owocują wymiernym dobrem.

Wielkim osiągnięciem szkoły, jak sami oceniają, jest otrzymanie statusu gimnazjum nadanego decyzją Rady Samorządu rejonu wileńskiego w dniu 30 maja 2014 r.

Dzięki przychylności, zaangażowaniu i pomocy finansowej wielu osób i urzędów dokonano renowacji trzykondygnacyjnego murowanego budynku szkoły; obecnie budowane są stołówka i sala gimnastyczna.

Będzie wielką radością całej społeczności szkolnej, jeśli na 150. rocznicę urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej, przypadającą 17 kwietnia 2015 r., uda się zakończyć większość prac i dokonać poświęcenia podczas uroczystości upamiętniającej tę rocznicę. Będzie to niewątpliwie wielkie i znaczące wydarzenie w dziejach polskiej szkoły na Litwie.

Jeżeli chcesz pomóc polskiemu Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na Litwie, możesz dokonać wpłaty na podany niżej adres i konto:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej, ul. Gdańska 111, 90-507 Łódź, tel.: (42) 639-95-81, 639-95-82, fax (42) 639-95-80, caritas@toya.net.pl, www.caritas.lodz.pl, Pekao SA V Oddział w Łodzi, numer konta: 24 1240 1545 1111 0010 0136 6588.

Za dotychczasową pomoc społeczność szkoły bardzo serdecznie dziękuje.

2015-01-27 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję