Reklama

Pierwsze zgromadzenie kobiet

Można powiedzieć, że pierwsze zgromadzenie kobiet stworzyła Maryja. Przecież pod krzyżem na Kalwarii stała Matka Jezusowa i Maria Kleofasowa, i Maria Magdalena, i Salome, i inne, które od początku chodziły za Chrystusem wraz z Maryją i troszczyły się o wszystkie potrzeby Apostołów. Od Galilei przyszły przez Samarię do Jerozolimy i wytrwały do końca. Stały pod krzyżem i „pilnowały” Chrystusa, który dopełniał wielkiego dzieła Odkupienia rodzaju ludzkiego. Były bardzo czujne i wrażliwe. One to zatroszczyły się o Ciało Chrystusowe. Nie opuściły Go, chociaż siność pokryła już Ciało, wzięte z Maryi Dziewicy. I czekały... Czekały cierpliwie, aż się wypełni, co był zapowiedział: „Tertia die resurgam” – dnia trzeciego zmartwychwstanę (por. Łk 24, 46).

Maryja jest pierwszą Mistrzynią „nowicjatu z Galilei”, zgromadzenia przedziwnych kobiet, które porzuciły wszystko i poszły służyć Chrystusowi i gronu apostolskiemu. Jak Ona je kształtowała, jak formowała ten pierwszy chrześcijański „nowicjat” kobiet, skoro nie ulękły się niczego: ani ciemności, ani gromów, ani trzęsienia ziemi, ani widoku zmartwychwstałego Mistrza! Chociaż poczuły się samotne w tej zgrai prześladowczej, napastującej i bluźniącej, stały spokojnie, bo pod krzyżem stała ich Mistrzyni – Jej spokój udzielał się wszystkim. Wystały więc, wytrwały i wypełniły zadanie. Dobry „nowicjat”, wspaniała „Mistrzyni”, doskonały wzór dla was wszystkich!

Warszawa, 17 lutego 1964 r.

Kardynał Stefan Wyszyński, „Alfabet zakonny”, wydawnictwo Alleluja, Kraków 2002

2015-01-27 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję