Reklama

Po co siostrom zakonnym teologia?

Niedziela Ogólnopolska 5/2015, str. 8

Adam Bujak/Biały Kruk

Znajoma siostra na moją zachętę do podjęcia studiów teologicznych i wyrażone pragnienie, by wszystkie siostry zakonne studiowały teologię, odpowiedziała: – Po co? Czy uważa pani, że to jest konieczne do zbawienia? Siostry mają tak dużo wykładów i dni skupienia, że to wystarczy. Poza tym siostry podejmują inne studia, żeby prowadzić np. przedszkola...

Wszystko to jest prawdą, studia teologiczne nie są potrzebne do zbawienia, siostry mają swoją zakonną formację i nie zawsze mają możliwość, by podjąć regularne studia magisterskie z teologii. Jednakże pytanie tytułowe domaga się odpowiedzi.

By ubogacić swoje życie wiarą

Reklama

W Statucie Wyższego Instytutu Teologicznego im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie czytamy, że głównym celem Instytutu jest promocja religijnej formacji wiernych, zarówno świeckich, jak i konsekrowanych, do bardziej świadomego i aktywnego uczestnictwa w dziele ewangelizacji współczesnego świata, a także aktywnego udziału w życiu Kościoła i w ożywianiu społeczeństwa duchem chrześcijańskim. Instytut podejmuje dzieło formacji wiernych – zarówno świeckich, jak i konsekrowanych – przede wszystkim po to, by ubogacali oni swoje życie chrześcijańskie. Również po to, by byli zdolni uzasadnić swoją wiarę (por. 1 P 3, 15), a także by podejmowali właściwe im apostolstwo, zaś w szczególności – by uczestniczyli w dziele ewangelizacji.

Ma to szczególne znaczenie dzisiaj, gdy papież Franciszek zachęca wszystkich ludzi Kościoła, by wyszli „na peryferie”. To tam często trzeba uzasadniać swoją wiarę wobec niewierzących i wątpiących. Oczywiście, najważniejsze jest w tym świadectwo wiary wyrażone przez postępowanie i konkretne czyny miłości i miłosierdzia. Niemniej jednak wcześniej czy później dojdzie także do konieczności uzasadnienia swojej wiary również przez słowo. To przez słowo głosi się Ewangelię.

Wśród celów studiowania teologii na pierwszym miejscu należy postawić formację życia chrześcijańskiego, inaczej mówiąc – pogłębianie swojej więzi z Bogiem. To jest potrzebne każdemu. Studiowanie teologii może przybliżać nas do tajemnicy Chrystusa. Chodzi o to, by uczyć się dostrzegać Chrystusa we wszystkich wymiarach życia, również w formacji intelektualnej. Przygotowując się do egzaminów czy pisząc pracę magisterską, można to robić z wewnętrznym przylgnięciem do Tego, do Którego ta wiedza się odnosi. Siostry zakonne są szczególnie predysponowane do takiego studium teologii. W różnych duchowościach podkreśla się to, żeby z kontemplacji i studium wypływało głoszenie słowa Bożego i kierownictwo duchowe – wystarczy wspomnieć choćby duchowość karmelitańską czy dominikańską. Podobnie ma się rzecz ze studiowaniem teologii. Gdy połączone jest ono z modlitwą, owoce studiowania wyrażone w pracach dyplomowych mają głębszą wartość. Przedstawiane tezy czy propozycje pastoralne nie są tylko wymysłem ludzkim, ale mają swe źródło w mądrości Bożej.

By lepiej realizować charyzmat zgromadzenia

Reklama

W Statucie Wyższego Instytutu Teologicznego czytamy również, że Instytut umożliwia osobom konsekrowanym oraz wiernym świeckim zarówno nabycie właściwych kwalifikacji, jak i profesjonalne przygotowanie, poprzez które są oni zdolni aktywnie włączyć się w kulturową dynamikę wewnątrz współczesnego społeczeństwa i współpracować według właściwej im specyfiki z tymi, którzy mają w Kościele władzę święceń. Takie przygotowanie może pomóc zgromadzeniom zakonnym w realizacji ich właściwego charyzmatu, który urzeczywistnia się we wspólnocie Kościoła.

By wnieść nowe spojrzenie na życie we wspólnotach

W roku życia konsekrowanego, gdy papież Franciszek nawołuje do tego, by przeżywać teraźniejszość z pasją, warto zastanowić się, czy ta pasja nie powinna dotyczyć nowego spojrzenia na życie w naszych wspólnotach zakonnych, w tym również na sprawę formacji sióstr i pracy intelektualnej w dziedzinie teologii. Teologia nie jest zastrzeżona tylko dla mężczyzn. Kobiety mogą wnieść nowe spojrzenie na wiele zagadnień teoretycznych, jak również zaproponować nowe, twórcze rozwiązania praktyczne w dziedzinie duszpasterskiej. Patronką zaangażowania kobiet w Kościele jest Najświętsza Maryja Panna, której dedykowany jest Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie.

Dlatego też zapraszamy wszystkie chętne osoby konsekrowane i świeckie do podjęcia pięcioletnich magisterskich studiów teologicznych w Wyższym Instytucie Teologicznym im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie, przy ul. św. Barbary 41. Po magisterium można kontynuować w Częstochowie formację intelektualną na studium licencjackim z teologii (Sekcja Eklezjologiczno-Mariologiczna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie), a w niedalekiej przyszłości, ufamy, że również studia doktoranckie.

2015-01-27 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję