Reklama

Ze świata

Poparcie marszu w Waszyngtonie

Papieski tweet

Tweetem o treści: „Każde życie jest darem” papież Franciszek zaznaczył w sieci swój udział w ogólnokrajowym Marszu dla życia, który 22 stycznia br. odbywał się w Waszyngtonie. Tweet został wpisany po angielsku i po hiszpańsku, w dwóch głównych językach Stanów Zjednoczonych. Marsz jest dorocznym spotkaniem od ponad 40 lat, od czasu, kiedy w 1973 r. Sąd Najwyższy USA wydał wyrok w sprawie Roe v. Wade, co poskutkowało zalegalizowaniem praktyki aborcji.

(KAI)

Niger

Krwawa zemsta

Chrześcijanie w Nigrze są w szoku. Oburzeni karykaturami Mahometa we francuskim tygodniku „Charlie Hebdo” muzułmanie wyładowują swój gniew na niewielkiej wspólnocie chrześcijańskiej. Arcybiskup senior Michel Cartatéguy ze stołecznego Niamey podkreśla, że nie może uwierzyć w to, co się dzieje. Relacje z muzułmanami zawsze były bardzo dobre, a teraz płoną kościoły. O katedrę siły porządkowe walczyły z rozwścieczonym tłumem 4 godziny. W mieście zaczynają się łapanki. Mahometanie wypytują napotkanych ludzi: Jesteś „Allah akbar” czy „Alleluja”? – Nie wiemy, co jeszcze może się wydarzyć – przyznaje w rozmowie z Radiem Watykańskim nigerski hierarcha.

(KAI)

Indie

Ofiary prześladowań

Reklama

W 2014 r. w Indiach z powodu wyznawanej wiary zginęło 5 chrześcijan, w tym 11-letnie dziecko, a ponad 300 duchownych różnych wyznań zostało pobitych i rannych. Ofiarami różnego rodzaju prześladowań na tle religijnym było poza tym przeszło 2 tys. innych osób, łącznie z kobietami i dziećmi. Sprawcami wszystkich tych czynów były skrajne i fundamentalistyczne ugrupowania hinduskie.

Te i wiele innych danych, świadczących o narastającej nietolerancji wyznaniowej w Indiach, podaje doroczny raport przygotowany przez Forum Katolików Świeckich (CSF) na podstawie źródeł, świadectw i dokumentów zebranych z całego kraju. Przewodniczący tej organizacji – Joseph Dias powiedział watykańskiej agencji misyjnej Fides, że dane te nie są pełne i wyczerpujące, gdyż nie do wszystkich przypadków udało się dotrzeć.

(KAI)

* * *

Bądź godny imienia ojca! Bądź godna imienia matki!

Jan Paweł II

Krótko

Na Filipinach władze miasta Tabontabon na wyspie Leyte uchwaliły rezolucję, w której nadały papieżowi Franciszkowi oficjalny tytuł „Superpapieża”. W ten sposób wyrażono wdzięczność za wizytę Ojca Świętego na wyspie zdewastowanej przez tajfun.

Na wschodzie Ukrainy nasiliły się walki, w wyniku których strona ukraińska musiała opuścić lotnisko w Doniecku. Ukraińcy, którzy przeprowadzają mobilizację 100 tys. mężczyzn, twierdzą, że po stronie separatystów walczy 9 tys. rosyjskich żołnierzy wyposażonych w ciężki sprzęt.

Sąd w Kijowie zdecydował o aresztowaniu byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i byłego premiera Mykoły Azarowa – podała ukraińska prokuratura generalna. Decyzje te pozwolą na ubieganie się o ich ekstradycję z Rosji.

W Rosji wielkie wzburzenie wywołały słowa szefa polskiego MSZ, który powiedział, że bramy obozu koncentracyjnego w Auschwitz otwierali żołnierze ukraińscy.

W Niemczech w 2013 r. osiedliło się 1 mln 230 tys. emigrantów. Najwięcej – ponad 16 proc. – przybyło z Polski.

Przed niemieckim sądem toczy się postępowanie przeciw pochodzącej z Polski kobiecie – Karolinie R., która jest oskarżana o wspieranie Państwa Islamskiego. Grozi jej do 10 lat więzienia.

Francuski rząd, reagując na akty terroru w Paryżu, zapowiedział doinwestowanie sił bezpieczeństwa. Policjanci dostaną nowe kamizelki kuloodporne i broń. Państwo zatrudni też 2600 nowych funkcjonariuszy.

Kościół w Malezji przegrał długą batalię o prawo używania słowa „Allah” w tekstach katolickich. Wyrok został ogłoszony w odniesieniu do publikacji zamieszczanych w tygodniku „The Catholic Herald” po apelacji redakcji od takiego właśnie zakazu, nałożonego przez sąd niższej instancji.

2015-01-27 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję