Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Podsumowanie pielgrzymki

Podczas audiencji generalnej 21 stycznia br. w Watykanie papież Franciszek podsumował swoją siódmą pielgrzymkę zagraniczną – na Sri Lankę i Filipiny. Gdy mówił o pobycie na Sri Lance, podkreślił znaczenie kanonizacji św. Józefa Vaza, który powinien inspirować tamtejszy Kościół w jego apostolstwie miłosierdzia i wychowania. Natomiast na Filipinach szczególne znaczenie dla Franciszka miało spotkanie z ofiarami tajfunu Yolanda w Tacloban, gdzie zniszczenia były największe. Ojciec Święty wyraził także ubolewanie z powodu tragicznej śmierci jednej z wolontariuszek.

Papież przypomniał swoje spotkanie z rodzinami oraz młodzieżą. – Pociechą i nadzieją napawa widok wielu rodzin, które przyjmują dzieci jako prawdziwy dar Boży. Wiedzą one, że każde dziecko jest błogosławieństwem. Słyszałem pewne głosy, że narodziny tak wielu dzieci w rodzinach są jedną z przyczyn ubóstwa. Wydaje mi się, że jest to opinia uproszczona. Mogę powiedzieć – wszyscy możemy powiedzieć – że główną przyczyną ubóstwa jest system gospodarczy, który usunął osobę z centrum i umieścił tam „boga” – pieniądze; system gospodarczy, który wyklucza – zawsze wyklucza – dzieci, młodych, bezrobotnych i tworzy kulturę odrzucenia, w której wszyscy żyjemy. Przyzwyczailiśmy się do widoku osób odrzuconych. To jest główna przyczyna ubóstwa, a nie rodziny wielodzietne – powiedział Ojciec Święty.

(KAI)

Kolejna manipulacja

Papież zaskoczony medialną wrzawą

Reklama

Papież Franciszek jest zaskoczony tym, że jego słowa, celowo wyrażone w języku dnia powszedniego, zostały przez wiele mediów wyrwane z kontekstu – powiedział dziennikowi „Avvenire” abp Angelo Becciu, jeden z najbliższych współpracowników Papieża, substytut ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu. Dodał, że Ojcu Świętemu jest szczególnie przykro z powodu zamieszania spowodowanego w rodzinach wielodzietnych, do których podczas audiencji generalnej skierował słowa miłości i poparcia.

Abp Becciu, pytany o reakcję Papieża na tytuły, jakie pojawiły się w mediach po jego wypowiedzi na pokładzie samolotu w drodze z Manili do Rzymu, stwierdził, że przede wszystkim nie dostrzeżono nawiązania do encykliki „Humanae vitae” i podkreślenia znaczenia odpowiedzialnego rodzicielstwa. – Słowa Papieża należy interpretować w tym sensie, że u ludzi akt prokreacji nie może iść za nierozumnym instynktem, lecz powinien być owocem czynu odpowiedzialnego, zakorzenionego w miłości i wzajemnym darze z siebie. Bardzo często jednak współczesna kultura ma tendencję do pomniejszania piękna i wartości miłości małżeńskiej, ze wszystkimi wynikającymi z tego negatywnymi skutkami – stwierdził współpracownik Papieża. Zaznaczył, że kiedy Ojciec Święty mówił o trojgu dzieciach na rodzinę, chodziło mu wyłącznie o liczbę minimalną, wskazywaną przez socjologów i demografów, by zapewnić odnawialność pokoleń. W żadnym wypadku Papież nie chciał stwierdzić, że jest to liczba optymalna. – Każde małżeństwo chrześcijańskie jest powołane, by w świetle łaski, według kryteriów ludzkich i nadprzyrodzonych, rozpoznać, jak wiele dzieci pragnie posiadać – stwierdził abp Becciu.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Podziękowanie za modlitwę

Drodzy Polacy, bardzo dziękuję wam za duchowe wsparcie mojej podróży na Sri Lankę i Filipiny. Dzisiaj pragnę polecić też waszym modlitwom trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego mottem jest prośba Jezusa skierowana do Samarytanki: „Daj Mi pić!” (J 4, 7). Niech rozważanie tej ewangelicznej sceny będzie dla was okazją do jeszcze głębszego poznania tradycji bratnich Kościołów, do dialogu i wspólnej modlitwy o pełną jedność wyznawców Chrystusa. Z serca wam błogosławię.

Reklama

Audiencja generalna, 21 stycznia 2015 r.

Błogosławieństwo baranków

Będzie wełna na paliusze

Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem, w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki – 21 stycznia br. papież Franciszek otrzymał i pobłogosławił dwa baranki, z których wełny zostaną utkane paliusze dla nowych arcybiskupów metropolitów (zostaną im wręczone 29 czerwca w Watykanie). W tym roku uroczystość ta odbyła się na dziedzińcu Domu św. Marty.

Zwierzęta poświęcono wcześniej podczas Mszy św. w rzymskiej bazylice pw. św. Agnieszki Męczennicy, wzniesionej nad grobem świętej na via Nomentana.

(RV)

Apel Ojca Świętego

Wezwanie do zakończenia walk na Ukrainie

Papież Franciszek 25 stycznia po południowej modlitwie „Anioł Pański” na Placu św. Piotra w Watykanie zaapelował o zakończenie walk na Ukrainie. – Z żywym niepokojem śledzę nasilenie się walk we wschodniej Ukrainie, które nadal powodują liczne ofiary wśród ludności cywilnej. Zapewniając o mej modlitwie za cierpiących, ponawiam żarliwe wezwanie do wznowienia prób dialogu i położenia kresu wszelkiej wrogości – powiedział Ojciec Święty.

(RV)

Z twittera papieża Franciszka

Jako chrześcijanie, członkowie Bożej rodziny, jesteśmy wezwani, by iść do potrzebujących i służyć im.

2015-01-27 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję