Reklama

Drogowskazy

drogowskazy

Niedziela Boża i nasza

Niedziela Ogólnopolska 5/2015, str. 3

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Bożena Sztajner/Niedziela

Z prawdziwą radością przyjęliśmy list w sprawie świętowania niedzieli w naszej ojczyźnie, wystosowany przez zwierzchników Kościołów chrześcijańskich zjednoczonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, w tym przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Kościoła rzymskokatolickiego abp. Stanisława Gądeckiego. Inicjatywa miała miejsce w czasie tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zwierzchnicy tych Kościołów zwrócili się zarówno do pracowników i pracodawców, jak i do władz polskich oraz parlamentarzystów z apelem o to, by niedziela mogła być dniem naprawdę świątecznym dla polskich chrześcijan, dającym im możliwość odpoczynku i chwały Boga.

Reklama

Sprawa świętowania niedzieli ma głębokie uzasadnienie biblijne i teologiczne. Dlatego zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich zwracają się do Polaków, by respektowali III przykazanie Boże: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. W tym dniu pierwszym obowiązkiem chrześcijan jest uszanowanie Pana Boga przez uczestniczenie we Mszy św. oraz swoisty dystans do wszystkiego, co wiąże się z codziennym zabieganiem, by pogłębić swoją refleksję na temat sensu tego, co robimy, jak żyjemy, czyli – by żyć bardziej świadomie. Niedziela ma również wymiar bardzo ludzki. W tym dniu, wolnym od tak intensywnej dziś pracy, jest możliwość spotkania się całej rodziny, wspólnego posiłku, rozmowy, dyskusji, wysłuchania starszych i młodych, a także odpoczynku i radości.

Niedziela jest więc czasem wyjątkowym, czasem nie do zastąpienia przez żaden inny dzień tygodnia. Bogu dzięki, że wielu ludzi rozumie szczególne znaczenie tego dnia, przeznaczonego dla Boga i dla człowieka. Dziś, gdy życie rodzinne chwieje się w swych posadach, gdy tak wiele małżeństw się rozpada, gdy wzrasta liczba samobójstw – właściwie przeżywana niedziela, uszanowana przez pracodawców i uświęcona, może być czasem zbawiennym dla człowieka, dla rodziny, czasem uczącym szacunku dla wartości. Dzięki takiej niedzieli wiele rodzin, które pogrążyły się w chaosie życia, ma szanse na przebywanie razem i oddanie czci Bogu.

Cieszymy się zatem, że zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich zredagowali wspólny apel w tej sprawie, przypominający o tym, co bardzo ważne z punktu widzenia naszego życia indywidualnego, rodzinnego, społecznego i kościelnego. Wzajemne wsparcie zwierzchników w tej kluczowej sprawie jest wyrazem wielkiej misji ekumenicznej, która wypływa z Ewangelii. Redakcja naszego tygodnika jest żywo zainteresowana tym ważnym tematem, z którym integralnie związany jest tytuł pisma – „Niedziela”.

2015-01-27 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tornister Pełen Uśmiechów od Redakcji Tygodnika "Niedziela"

Już po raz siódmy są zbierane fundusze na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin. Kampania realizowana jest w całej Polsce w diecezjalnych i parafialnych Caritas. Również „Niedziela” włączyła się w projekt „Tornister pełen uśmiechów”. Redaktor naczelna, Lidia Dudkiewicz oraz jej mali pomocnicy spakowali tornister z wieloma niespodziankami dla najbardziej potrzebującego dziecka. Bieżąca akcja będzie miała swój wielki finał 30 sierpnia br. w Przemyślu. Dzieciom, które przyjadą z diecezjalnych Caritas, zostaną uroczyście wręczone „Tornistry pełne uśmiechów”.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję