Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pierwsza edycja za nami

Zakończyła się pierwsza edycja Szkoły Głoszenia Dobrej Nowiny, zainicjowanej przez ks. Mirosława Jadłosza. Jej zasadniczym celem było wyłonienie lokalnych liderów oraz merytoryczne przygotowanie ich do ewangelizacyjnych działań

Niedziela sosnowiecka 4/2015, str. 6

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum ks. Mirosława Jadłosza

Uczestnicy zajęć

Uczestnicy zajęć

Zajęcia w Szkole Głoszenia Dobrej Nowiny odbywały się raz w miesiącu od września do grudnia 2014 r. Wzięło w nich udział ok. 40 uczestników z diecezji sosnowieckiej. Opiekę merytoryczną i duchową nad słuchaczami sprawowali: ks. dr Paweł Pielka i ks. Mirosław Jadłosz.

Reklama

Program rozpisany na 8 czterogodzinnych spotkań, obejmował wykłady, konferencje duchownych i świeckich oraz dzielenie się świadectwami uczestników. Spotkania pozwoliły poznać działające w diecezji wspólnoty i organizacje realizujące chrześcijańskie powołanie w praktyce, jak np.: Ruch Spotkań Małżeńskich, Wspólnotę „Betlejem” z Jaworzna czy Diecezjalne Centrum Pomocy Rodzinie, a także takie, które pomóc mogą w pogłębianiu własnego życia duchowego, jak np.: Szkoła Nowej Ewangelizacji czy kurs „Nowe Życie”.

– Wszystkie spotkania tworzyły przemyślaną wielowymiarową całość. Niewątpliwą osnową programu były konferencje ks. Mirosława oraz dzielenie się owocami medytacji Słowa Bożego i własnym doświadczeniem wiary. Polecenia, jak to w szkole – zadania domowe, znakomicie mobilizowały do lektury, jej przemyślenia, ale nade wszystko do aktywnego spojrzenia przez jej pryzmat na własne życie. Nowe doświadczenie modlitwy przedstawione na jednym z wykładów pozwoliło spojrzeć na całe swoje życie w nowej perspektywie. Niesamowite przeżycie, gdy odkrywasz, że twoje życie – ze wszystkimi jego trudnościami – to realizacja dającego się odczytać planu, zamysłu. Jeśli odkrywasz, pogłębiasz swoją relację z Bogiem, jeśli nabierasz pewności co do Jego obecności w twoim życiu, nie możesz nie chcieć się tym dzielić – powiedziała Aldona Skudrzyk, uczestniczka zajęć.

O pierwszej edycji szkoły wypowiedzieli się w ankiecie słuchacze, m.in.. Anna: „Dzięki uczestnictwu w Szkole Głoszenia Dobrej Nowiny mogę lepiej żyć i w ten sposób świadczyć o Bogu, który w tym życiu działa. Uczestnictwo uświadomiło mi, jak wielką wagę ma słowo, ale tak naprawdę tym, co pociąga drugiego człowieka, jest czyn wypływający z miłości. Odkryłam, że każdy człowiek wezwany jest do świadczenia o Bożej miłości tam, gdzie jest i w tym miejscu życia, w którym jest. Z jednej strony nie można się od tego uchylać, a z drugiej ewangelizować na siłę, bazując na swoich umiejętnościach i wiedzy. Chodzi o to, by pokazywać miłość, która jest czuła i pełna szacunku dla ich wolności; miłość, która nie ocenia, ale gorliwie szuka i przyjmuje”.

2015-01-23 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólna praca i świętowanie

Jeszcze 6 lat temu szkole w Mileszkach groziła likwidacja. By utrzymać placówkę, zawiązało się Towarzystwo Oświatowe „Mileszki”, które prowadzi szkołę publiczną do dziś. W minioną sobotę szkoła podstawowa, zwana dziś Publiczną Szkołą Podstawową „Mileszki”, obchodziła jubileusz 60-lecia. Świętowanie rozpoczęła polowa Msza św. przy remizie OSP, której przewodniczył bp Adam Lepa. W homilii podkreślił, jak ważna w społeczności jest współpraca i wspólne działanie. W Mileszkach, gdy planowano zlikwidować szkołę, w jej obronie stanęli mieszkańcy i dzięki nim to miejsce kształcenia przetrwało. Dziś szkoła współpracuje z lokalną społecznością i parafią. Po Eucharystii wszyscy uczestnicy uroczystości – przedstawiciele władz, zaproszeni goście, kapłani i mieszkańcy, przeszli do odnowionego budynku szkoły. Tam na placu przygotowano scenę, na której zaprezentowali się uczniowie – były występy baletowe i opowiedziana przez nich historia tego miejsca. Po części artystycznej bp Adam Lepa poświęcił wybudowany w ramach Funduszu Obywatelskiego 2015 r. kompleks sportowy – dwa boiska i bieżnię. Za wsparciem budowy obiektu zebrano ponad 5 tys. głosów. W budynku szkoły można było oglądać wystawę pamiątek i przyborów szkolnych – używanych przez uczniów na przestrzeni sześciu dekad. Jednym z gości jubileuszu, którego obecność wzbudziła ogromną radość wśród dzieci, ich rodziców i dziadków, był Jan Tomaszewski, legendarny bramkarz reprezentacji Polski.

CZYTAJ DALEJ

1. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2021-07-13 11:45

[ TEMATY ]

dziadkowie

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

©Sergii Mostovyi - stock.adobe.com

Msza św. w intencji osób starszych, odwiedziny dziadków czy zaproszenie do osobistego spotkania młodzieży z przedstawicielami najstarszych pokoleń - to niektóre ze sposobów, w jaki można świętować Światowy Dnia Dziadków i Osób Starszych. Obchodzony po raz pierwszy, z inicjatywy papieża Franciszka, w niedzielę 25 lipca, towarzyszą mu słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa - jak określa się św. Joachima i Annę, rodziców Maryi. W tym roku obchody te odbywają się właśnie 25 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję