Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Koncertowa diecezja

W niedzielę 11 stycznia w diecezji sosnowieckiej odbyły się dwa niezwykłe koncerty – koncert kolęd w cerkwi prawosławnej w Sosnowcu oraz koncert – Karnawał u św. Józefa w auli im. bp. Adama Śmigielskiego w Będzinie

Niedziela sosnowiecka 4/2015, str. 2

[ TEMATY ]

koncert

Archiwum

Występ „Lutni” w cerkwi w Sosnowcu

Występ „Lutni” w cerkwi w Sosnowcu

W cerkwi pw. Świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego najpiękniejsze kolędy polskie, ale również kolędy z krajów wschodnich w oryginalnych językach zaprezentował Chór Katedralny „Lutnia” pod dyrekcją Ryszarda Młyńczaka.

Reklama

Koncert prowadzony przez Elżbietę Konieczną zgromadzonym w cerkwi wiernym i licznie przybyłym gościom dostarczył wiele wrażeń artystycznych i duchowych, będąc jednocześnie bezprecedensowym wydarzeniem ekumenicznym w mieście. Chór „Lutnia” ze 110-letnią tradycją wystąpił w sosnowieckiej cerkwi po raz pierwszy w swojej długiej historii. – Wydaje się, że jednak nie ostatni, gdyż proboszcz parafii prawosławnej w Sosnowcu, ks. mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski, zachwycony najpiękniejszymi aranżacjami pieśni bożonarodzeniowych w wykonaniu chórzystów, zaprosił „Lutnię” na przyszły rok z koncertem, wyrażając jednocześnie nadzieję, że tego typu uczty muzyczne w sosnowieckiej cerkwi staną się z czasem rodzimą tradycją – powiedział Piotr Dudała, chórzysta.

Nie mniejszych przeżyć artystyczno-duchowych dostarczył uczestnikom wieczorny koncert wokalno-instrumentalny, czyli Karnawał u św. Józefa w auli im. bp. Adama Śmigielskiego SDB w Będzinie przy ul. Stawowej. Jest to cykliczne przedsięwzięcie artystyczne, którego inicjatorem jest ks. dr Paweł Sobierajski, tenor, duszpasterz środowisk twórczych. Karnawał odbył się dzięki przychylności i przy współpracy dyrektora Domu św. Józefa, ks. Rafała Stępniewskiego. Na scenie zaprezentowali się znakomici artyści z klasy znanej śpiewaczki operowej Ewy Biegas i ks. Pawła Sobierajskiego: Zofia Garganisz (sopran), Kamila Nowak (sopran), Katarzyna Ćwiek (mezzosopran), Paweł Kotarba (baryton), oraz dr hab. Grzegorz Biegas (fortepian) – prorektor ds. dydaktyki, nauki i polityki kadrowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Gromkimi brawami nagradzane były mistrzowsko wykonane arie: „Cherubina” z opery „Wesele Figara”, „Dumka Zosi” z opery „Flis”, „Aria Stanisława” z opery „Verbum nobile”, „Carmen Habanera” czy „Escamillo Torreadora”. Była też piękna „Aria Elizy” z musicalu „My Fair Lady”, „Przetańczyć całą noc” czy „Czardasz Sylvii” z operetki „Księżniczka czardasza” i „Duet Zerliny i Don Juana” z opery „Don Giovanni”. Nie mogło zabraknąć również dowcipów i anegdot, którymi po mistrzowsku bawił publiczność ks. Paweł Sobierajski. Na zakończenie wszyscy wspólnie z artystami zaśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”. Wśród publiczności oklaskującej artystów byli melomani, m.in.: radna Katarzyna Maciejewska, członkowie chóru „Vox Cordis”, ks. Grzegorz Maciejewski, ks. prał. Jan Szkoc i Michał Fiuk.

2015-01-23 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego w Krasnobrodzie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2013, str. 1

[ TEMATY ]

koncert

Ks. Sławomir Skowroński

W koncercie wzięło udział 60 wykonawców

W koncercie wzięło udział 60 wykonawców

Dzień 18 stycznia br. w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie był wyjątkowy. Już na wieczornej Mszy św. tego dnia zgromadziło się wielu wiernych z Krasnobrodu, ale i z różnych zakątków naszej diecezji. A wszystko dlatego, że gościliśmy Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z Warszawy wraz z niezwykłymi solistami. Mimo niesprzyjającej pogody na koncert przybyły tłumy wiernych, którzy już przed rozpoczęciem koncertu wypełnili świątynię.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

2021-07-26 15:36

TD

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

Powstał film o precyzyjnej przebudowie organów katedralnych, które przechodzą szereg specjalistycznych zabiegów remontowych, aby uczcić jubileusz 850 lat istnienia głównej parafii diecezji. Organy po remoncie poświęci bp Jan Piotrowski 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję