Reklama

Niedziela Sosnowiecka

„Złota Kantyczka”

Niedziela sosnowiecka 4/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

festiwal

Piotr Lorenc

W kategorii „szkół gimnazjalnych” I miejsce zajął zespół wokalny z Gimnazjum w Sułoszowej

W kategorii „szkół gimnazjalnych” I miejsce zajął zespół wokalny
z Gimnazjum w Sułoszowej

Regionalny Zespół Dziecięcy „Jaworzyna” otworzył tegoroczny koncert laureatów XII Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” w Jaworznie.

Jak zwykle koncert odbył się w drugą sobotę stycznia w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym. Podczas gali zaprezentowali się zwycięzcy poszczególnych kategorii. A główny patron konkursu, bp Piotr Skucha wręczył nagrodę grand prix festiwalu. W tym roku nagroda ufundowana przez biskupa Piotra powędrowała do Chóru „Fiaccola” z Międzybrodzia Żywieckiego. Natomiast Tadeusz Kaczmarek wręczył nagrodę prezydenta Jaworzna scholi z parafii Świętych Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie.

Reklama

– Głównym organizatorem „Złotej Kantyczki” jest Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie, a współorganizatorami Teatr Sztuk w Jaworznie, Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaworznie i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Nasz festiwal ma status oficjalnych przesłuchań rejonowych Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Tegoroczne przesłuchania trwały 5 dni, w czasie których jury przesłuchało 97 podmiotów wykonawczych (blisko 800 uczestników) – przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych – powiedziała Renata Gacek z MDK w Jaworznie.

Największym wygranym tegorocznej edycji „Złotej Kantyczki” został z pewnością Chór „Fiaccola”, który zdobył I miejsce w kategorii „dorośli” i otrzymał grand prix. Chór zawiązał się 23 lata temu z istniejącej przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Międzybrodziu Żywieckim grupy oazowej. Zespół zdobywał już nagrody i wyróżnienia w wielu festiwalach. W kategorii „dorośli” jury przyznało również I miejsce jaworznickiemu zespołowi „Ad hoc”. Działają wspólnie od września 2012 r. i już udało im się wyśpiewać „brązową” i „srebrną” strunę w Małopolskim Konkursie Chórów „O Złotą Strunę”, dwukrotnie prezentowali się w finale Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, zdobyli też dwukrotnie I miejsce w Przeglądzie Chóralnym w Chrzanowie. W kategorii „szkoły ponadgimnazjalne” najlepszy okazał się duet Katarzyna Czerniak i Julia Mika z MDK w Bytomiu. W kategorii „szkół gimnazjalnych” I miejsce zajął zespół wokalny z Gimnazjum w Sułoszowej. Również I miejsce w tej kategorii przyznano Gabrieli Ocieczek z Gimnazjum w Sułoszowej, obdarzonej czystym, mocnym głosem. Od wielu lat śpiewa, gra na gitarze i rozwija swoje umiejętności i warsztat wokalny, odnosząc wiele sukcesów. Otwierający koncert laureatów zespół „Jaworzyna”, zwycięzca w kategorii „szkoły podstawowe, klasy IV-VI”, został założony w 1986 r., kilkakrotnie reaktywowany. Aktualnie działa od 2010 r. pod kierownictwem Tomasza Przybyły. Skład zespołu tworzą dzieci od 5. do 13. roku życia. Zespół jest wizytówką gminy Czernichów. Duet zawiązał się 2 lata temu i już ma na swoim koncie sukcesy. Weronika Zielińska, zwyciężczyni w kategorii „szkoły podstawowe, klasy I-III”, jest uczennicą drugiej klasy w Szkole Podstawowej nr 22 w Jaworznie. Jej pasją jest muzyka, uwielbia śpiewać i tańczyć, a od 2 lat uczy się gry na skrzypcach.

– Pragnę podziękować bp. Piotrowi Skusze za objęcie honorowym patronatem naszego festiwalu i ufundowanie grand prix. Wielki dar serca i wsparcie finansowe w zakupie atrakcyjnych nagród okazali także: Prezydent Jaworzna, Wydział Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Miasta w Jaworznie, Fundacja „Energetyka na Rzecz Polski Południowej”, Biuro Promocji i Informacji Urzędu Miasta w Jaworznie oraz firma elektroinstalacyjna Kazimierz Dubiel – powiedziała na zakończenie gali laureatów Renata Gacek.

2015-01-23 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Złota Kantyczka”

Niedziela sosnowiecka 4/2013, str. 8

[ TEMATY ]

festiwal

kolęda

Piotr Lorenc

„Lajkonik” zdobył I miejsce w kategorii „szkoła podstawowa kl. 1-3”

„Lajkonik” zdobył I miejsce w kategorii „szkoła podstawowa kl. 1-3”

Najlepsi z najlepszych, czyli zdobywcy pierwszych miejsc Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka 2012” wystąpili podczas gali laureatów. Koncert finałowy jubileuszowej, 10. edycji festiwalu odbył się 12 stycznia w sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym. Gościem specjalnym była Ewa Uryga. Finałową galę poprowadziła Renata Gacek

Jest już tradycją, że podczas koncertu finałowego jury wskazuje zespół, który zdobył grand prix festiwalu, fundowane przez bp. Piotra Skuchę, patrona festiwalu. W tym roku najważniejsze trofeum, czyli „Złotą Kantyczkę” zdobyła formacja „Pod Kluczem” z Czeladzi. Zespół istnieje od 4 lat, działa w MZS w Czeladzi. Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Artystycznym w Częstochowie 2012, III miejsce w ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie 2012 czy I miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Chorzowie 2013.

CZYTAJ DALEJ

Eutanazja to katastrofalne rozwiązanie

2021-07-25 14:31

[ TEMATY ]

eutanazja

Australia

Vatican News

Legalizacja eutanazji i wspomaganego samobójstwa byłaby katastrofalnym posunięciem – ostrzegł abp Anthony Fisher, komentując przygotowania australijskiego parlamentu Nowej Południowej Walii do debaty na ten temat.

Jego zdaniem prawo pozwalające na zabijanie osób starszych lub ciężko chorych dzieli ludzi na dwie kategorie: tych, których życie jest nienaruszalne, chronione przez prawo, oraz tych, którym może ono zostać odebrane. „Trzeba być bardzo ostrożnym przy wprowadzaniu takich regulacji. Mają one nieraz nieprzewidywalne konsekwencje” – powiedział metropolita Sydney.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję