Mniszki Benedyktynki Sakramentki z wrocławskich Pawłowic 10 stycznia uroczyście przekazały Siostrom Benedyktynkom z Wołowa jubileuszową Biblię, która w Roku Życia Konsekrowanego peregrynuje po klasztorach archidiecezji wrocławskiej. – To jedna z ważniejszych inicjatyw Roku Życia Konsekrowanego – mówi s. Jolanta Ziółkowska, referentka archidiecezjalna ds. życia konsekrowanego, która koordynuje to wydarzenie.
Trzy klasztory klauzurowe archidiecezji jako pierwsze gościły Biblię w swoich domach: Karmelitanki Bose i Benedyktynki od Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu z Wrocławia oraz Benedyktynki z Wołowa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dla zamkniętych dla świata sióstr peregrynacja Pisma Świętego jest niezwykłym wydarzeniem. – To był dla nas czas karmienia się Pismem Świętym. Szczególnie poprzez lectio divina, tak drogie św. Benedyktowi, naszemu zakonodawcy – mówi s. Miriam Wądołowska, przeorysza wrocławskich benedyktynek. Każda z dziesięciu mieszkających tu mniszek mogła indywidualnie czytać to niezwykłe wydanie Biblii podczas swojego czasu na lekturę i rozważanie Pisma Świętego.
Reklama
Tak samo zamierzają ugościć Biblię siostry z Wołowa. – Postrzegamy czas peregrynacji Biblii jako ponowienie ewangelicznego wezwania „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – mówi siostra Maria Trybała, która ucałowała Biblię, przyjmując ją. – Rok Życia Konsekrowanego jest dla nas wezwaniem do odnowienia naszej reguły, do pogłębienia modlitwy i do pochylenia się nad dokumentami Kościoła katolickiego traktującymi kwestię powołania. To ważny dla nas rok – tłumaczy s. Maria. W Wołowie każda z sióstr będzie miała okazję czytać i rozważać jubileuszową Biblię podczas osobistej modlitwy. Podobnie wspominają wrocławskie Karmelitanki Bose, które jako pierwsze przyjęły Biblię i gościły ją nawet w swoich celach. – Sercem naszej reguły karmelitańskiej jest, by „każdy dniem i nocą rozważał prawo Pańskie” – zapisały w pamiątkowej kronice wędrującej po klasztorach wraz z Biblią.
Peregrynująca Biblia jest unikatowym wydaniem opracowanym przez Zespół Biblistów Polskich. Jej powstanie łączy dwa jubileusze: 600-lecie spisanego po łacinie rękopisu Biblii gnieźnieńskiej z 1414 r. oraz 100-lecie Towarzystwa Świętego Pawła, którego misją jest głoszenie Słowa Bożego za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Stylizacja tego wydania nawiązuje do XV-wiecznej ornamentyki Biblii gnieźnieńskiej.
W archidiecezji wrocławskiej posługuje 31 zgromadzeń żeńskich obecnych w 71 domach zakonnych, w tym 28 zgromadzeń czynnych i 3 zakony klauzurowe oraz 4 dziewice konsekrowane i jedna wdowa, razem 832 osoby konsekrowane.