Reklama

Niedziela Sandomierska

Już tylko 560 dni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z kalendarza wynika, że do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w Polsce (ŚDM) zostało 560 dni. Przygotowania do nich zaczynają nabierać rozpędu. Jest to ogromne wyzwanie organizacyjne, dlatego przygotowania w Krakowie i w innych diecezjach do tego wielkiego wydarzenia rozpoczęły się na dobre. Jest to wielkie święto młodych z całego świata, w którym uczestniczyć będzie wiele różnorodnych ruchów i wspólnot kościelnych ze wszystkich kontynentów. Kulminacyjną częścią ŚDM jest spotkanie z Ojcem Świętym.

Jednak pierwsza część to Dni w diecezjach, które określa się jako Tydzień Misyjny. Będzie on trwał od 20 do 25 lipca 2016 r. I dlatego w diecezji przygotowuje się nie tylko młodzież, ale również rodziny, które będą miały okazję podjąć młodych z różnych stron świata w swoich domach. Już dzisiaj możesz wyrazić chęć przyjęcia młodych gości, a już wkrótce rozpocznie się rekrutacja wolontariuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czuwanie Młodych

Reklama

W kilkunastu kościołach naszej diecezji młodzi modlili się o dobre przygotowanie do ŚDM. Łącznie pewnie kilkaset osób 19 grudnia wieczorem łączyło się spotykając z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie poprzez udział w spotkaniach modlitewnych „Serce 2.0”. Wszystkim przyświecały te same słowa Jezusa: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Organizujący takie czuwanie w Osieku ks. Marcin Grzyb informuje: – W ramach przygotowań organizujemy adoracje co trzeci piątek miesiąca. Mają one pokazać, że do wielkich rzeczy trzeba się dobrze przygotować – razem jako wspólnota, ale i osobiście. Potrzeba też modlitwy, aby wspomagać wszystkich zaangażowanych w to dzieło. Pośród różnych codziennych obowiązków młody człowiek musi się na chwilę zatrzymać. Nie pomogą w tym komputer, telewizor czy telefon, ale Kościół. Dlatego wychodzimy im naprzeciw dając okazję do chwili refleksji. Młodzież przyznaje, że jest im potrzebna ta chwila, by spotkać się z Bogiem, ale też i z rówieśnikami. Jest to dobrze spędzony czas i bardzo owocny, a przy tym także dorośli są zbudowani postawą młodych.

Justyna Biało, uczestnicząca w takim spotkaniu w katedrze, mówi: – We wszystkim co robimy najważniejszy jest Jezus. Spotykamy się, by chwilę odpocząć, wyciszyć się, porozmawiać z Nim, oddać Mu swoje problemy, a także wychwalać Go naszym śpiewem, dziękując za Jego miłość. Głównym celem tych comiesięcznych spotkań jest przygotowywanie się do Światowych Dni Młodzieży. Myślę, że jest to świetna inicjatywa, która łączy młodzież. Zapraszamy w każdy trzeci piątek miesiąca. Pan Jezus czeka na nas wszystkich! – zachęca Justyna.

W każdy trzeci piątek miesiąca w naszej diecezji Czuwania Modlitewne będą się odbywać w następujących kościołach: Gawłuszowice, Skopanie, Wola Baranowska, Gorzyce, Janów Lubelski (w obu kościołach), Klimontów, Osiek, Modliborzyce, Nisko (św. Jana Chrzciciela), Iwaniska, Ostrowiec Świętokrzyski (parafia Miłosierdzia Bożego), Ćmielów, Połaniec (św. Marcina), Pysznica, Raniżów, Jeżowe, Sandomierz (katedra), Stalowa Wola (Matki Bożej Królowej Polski), Staszów (św. Barbary), Szewna, Łagów, Nowa Dęba (parafia Podwyższenia Krzyża), Tarnobrzeg (św. Barbary), Zarzecze, Lipa, Dwikozy i Chwałowice. Najbliższe spotkanie odbędzie się 16 stycznia.

Strefa Modlitwy

Reklama

Głównym źródłem, z którego młodzież czerpie inspiracje i przez które się organizuje, jest Internet. Odpowiedzialna za Fanpage ŚDM Patrycja Bartochowska wyjaśnia: – Na Fanpage Centrum ŚDM diecezji sandomierskiej znajdziemy informacje o zaangażowaniu się naszej diecezji w Światowe Dni Młodych. Podawane tam informacje przybliżą do działań, które stoją dla młodych otworem – począwszy od zaangażowania się w Czuwania, aż do zgłoszenia się do wybranej sekcji wolontariatu. Niedawno pojawiła się także Strefa Modlitwy, do której każdego zapraszamy.

– Strefa Modlitwy jest miejscem, do którego chcemy zaprosić jak najwięcej osób, aby swoją modlitwę, post, bądź dobry uczynek ofiarowały w intencji ŚDM – informuje Olga Surma. – Jest ona skierowana do wszystkich, starszych i młodszych, duchownych i świeckich, tych zapracowanych i tych z nadmiarem wolnego czasu. Na pytanie, jak wejść w Strefę Modlitwy, Olga odpowiada: – Nic prostszego. Trzeba wejść na stronę: www.strefa-sdmsandomierz.pl. Potem wybrać konkretny dzień i formę modlitwy, zrealizować zaproponowane tam postanowienie i co ważne opowiedzieć o tym przynajmniej jednej osobie, zapraszając ją tym samym do udziału w projekcie.

I dar materialny

Reklama

Ideę Światowych Dni Młodzieży można propagować nie tylko modlitewnie. Papieskie Dzieła Misyjne, duszpasterstwo młodzieży oraz diecezjalna Caritas zorganizowały akcję pomocy kolegom i koleżankom na Ukrainie. Jej koordynator, ks. Daniel Koryciński, wyjaśnia: – W październiku i listopadzie w szkołach i parafiach całej diecezji trwała zbiórka przyborów szkolnych i zabawek na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy. Stało się to dobrą okazją do podjęcia konkretnych czynów miłosierdzia oraz pomocy dzieciom i młodzieży na Kresach. W akcję zaangażowane były prawie wszystkie szkoły i parafie z terenu diecezji. Zebrano kilka tysięcy różnego rodzaju przyborów szkolnych i kilkaset zabawek. Wszystkie te dary trafiły do wielu wspólnot szkolnych i parafialnych archidiecezji lwowskiej za pośrednictwem kapłanów i sióstr pracujących na terenie Ukrainy – podkreśla ks. Koryciński.

Folder informacyjny

Odpowiedzialni za organizację przedsięwzięcia chcieli też dotrzeć z informacją do wszystkich rodzin w diecezji. Został opracowany specjalny folder, który kapłani chodzący z wizytą duszpasterską zostawiają w każdej rodzinie. Możemy w nim znaleźć krótkie informacje dotyczące historii, idei i celu ŚDM, peregrynacji Symboli ŚDM czy przebiegu samego spotkania w 2016 r. Broszura zawiera również prośbę skierowaną do rodzin o podjęcie współpracy w celu przyjęcia do swojego domu młodych pielgrzymów przybyłych na spotkanie. Jest także wołanie o włączenie się w organizację jako wolontariusze. Całość kończy modlitwa, która dobrze, by była stałą praktyką w każdej rodzinie.

Peregrynacja Symboli

Pielgrzymka Krzyża ŚDM oraz kopii obrazu Matki Bożej „Salus Populi Romani” (Ocalenie Ludu Rzymskiego) jest bardzo ważną formą duchowego przygotowania do spotkania. 14 grudnia ub.r. symbole przyjechały z Czech do Polski i rozpoczął się nowy etap peregrynacji. W naszej diecezji Symbole ŚDM będą wędrować przez wszystkie dekanaty od 19 kwietnia do 2 maja.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheza z barki dla Ameryki Łacińskiej i Afryki

Kiedy przyjechałam 27 lipca na katechezy do Kazimierzy Wielkiej, w mieście od rana panowała fiesta. Nad dużym zbiornikiem wodnym roztańczona młodzież rywalizowała w pieśniach, tańcach, zabawach. Portugalczycy i Brazylijczycy wiedli prym jako najliczniejsze grupy, ale z minuty na minutę przybywali kolejni: Argentyna, Paragwaj, Boliwia, Chile, Kolumbia. No i gdzie miałabym szansę spotkać młodzież z Wysp św. Tomasza i Księżycowej? Delegacja młodych z tak egzotycznego zakątku w grupie 29 osób przybyła do parafii Bożego Miłosierdzia. – Czekaliśmy na nich od dwóch dni. Rodziny bardzo się przygotowywały. W końcu dotarli o godz. 2 w nocy – mówił ks. Wiesław z parafii Miłosierdzia Bożego. Maria Clotilde Varela mówiła, że parafianie przyjęli ich bardzo życzliwie. Są zachwyceni polską kuchnią i gościnnością. – To była dla nas długa podróż. Przelecieliśmy najpierw do Lizbony, potem do Francji, Niemiec i na końcu do Polski – mówił Izydor Sema do Sachez Cabral, pokazując na mapie dystans swojej podróży. – Jestem szczęśliwy, że jestem w Polsce – powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Ikona Nawiedzenia powitana w parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie

2025-04-05 21:57

[ TEMATY ]

parafia Opatrzności Bożej

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich / Niedziela

W piątek, 4 kwietnia, w 364. dniu peregrynacji kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry, Matka Boża przybyła do parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie. Ikonę Nawiedzenia wraz z wiernymi i kapłanami z dekanatu przywitał bp Antoni Długosz.

Tekst o przygotowaniach do nawiedzenia Matki Bożej i Jej powitaniu przez parafian ukaże się w częstochowskiej Niedzieli drukowanej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję