Reklama

Zdrowie

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna w Legnicy

12 grudnia 2014 r. z udziałem dziennikarzy, pracowników Legnickiej Kurii Biskupiej, starosty Legnicy Janiny Mazur i zaproszonych gości została otwarta Specjalistyczna Poradnia Rodzinna. Jej uroczystego poświęcenia dokonał biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Poradnia mieści się w budynku Legnickiej Kurii Biskupiej

Niedziela legnicka 1/2015, str. 4

[ TEMATY ]

poradnia

Monika Łukaszów

Uroczyste otwarcie poradni rodzinnej

Uroczyste otwarcie poradni rodzinnej

Poradnia to wielka sprawa, która przyniesie owoce dla ludzi. Wszyscy, którzy tutaj przyjdą bez względu na wyznanie czy przekonania, na pewno znajdą fachową poradę – powiedział na wstępie ks. Bogusław Wolański, dyrektor poradni i diecezjalny duszpasterz rodzin. Przypomniał też słowa Jana Pawła II z Listu do Rodzin, które staną się mottem działania poradni i osób w niej pracujących: „Kościół uznaje służbę rodzinie za jedno ze swych najistotniejszych zadań. Za pierwszą i z wielu względów najważniejszą drogę posłannictwa”.

Ks. Wolański zwrócił także uwagę na różnorodność problemów, z jakimi borykają się współczesne małżeństwa i rodziny. Kościół, ale też samorządy lokalne wychodzą naprzeciw tym problemom i starają się nieść pomoc. Przytoczył słowa papieża Franciszka, który powiedział: „Duszpasterstwo (rodzin) ma pomagać. W tym wypadku musi być ciałem przy ciele. Towarzyszyć. A to oznacza: tracić czas. Wielkim mistrzem tracenia czasu był Jezus, tracił czas, towarzysząc w otwieraniu sumień, uzdrawiając chorych, nauczając. Towarzyszyć oznacza iść drogą razem”.

Reklama

Natomiast biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski mówił do zebranych: – Chciałbym, aby to miejsce było także miejscem obwieszczania kerygmatu, czyli zapraszaniem do wchodzenia w chrześcijańską wizję życia. I życzę wszystkim, abyśmy umieli tracić czas, ze względu na Ewangelię, bo to jest jedno z podstawowych haseł Jezusa – stracić swoje życie. Dzisiaj, kiedy mówimy o różnych formach kryzysu w rodzinie, kiedy chcemy pomóc rodzinie, musimy zdać sobie sprawę z tego, że problemem jest to, że człowiek nie chce niczego tracić. Dlatego niech ta poradnia uczy ludzi tracenia. Nie uzdrowimy spraw rodziny, jeśli nie sięgniemy do pierwotnego przesłania. Chciałbym właśnie, żeby to pierwotne przesłanie, rozeznanie i pierwotna odpowiedź ze strony Ewangelii były tutaj obecne. To jest wielkie zadanie wszystkich, którzy będą tutaj pracowali.

Podczas spotkania został odczytany dekret Biskupa legnickiego powołujący poradnię do istnienia i mianujący jej dyrektora ks. Bogusława Wolańskiego.

Po uroczystości otwarcia poradni odbyła się konferencja prasowa. Podczas spotkania z dziennikarzami Dominika Warmuz, diecezjalny doradca życia rodzinnego, wyjaśniła cel i potrzeby uruchomiania specjalistycznych poradni rodzinnych oraz przybliżyła specyfikę funkcjonowania legnickiej poradni. – Tempo życia, nieustanna rywalizacja, zagrożenia cywilizacyjne powodują napięcia, nerwowość, kryzysy, bezradność, załamania. To niektóre z powodów uzasadniających potrzebę organizowania poradni pomocowych. W nich służą odpowiednio przygotowani specjaliści, którzy są kompetentni, otwarci, życzliwi, dyskretni i wzbudzający zaufanie – mówiła.

Reklama

W poradni swoje dyżury pełnić będą m.in.: doradca życia rodzinnego, psycholog, prawnik, mediator rodzinny, specjalista od uzależnień, położna, lekarz, duszpasterz, a także radcy prawni. Z usług poradni bezpłatnie będą mogły korzystać wszystkie osoby potrzebujące wsparcia i pomocy. Ponadto poradnia będzie prowadziła działalność profilaktyczną. Będzie organizowała także warsztaty, m.in. z komunikacji w rodzinie. Legnicka poradnia rozpocznie swoją działalność 5 stycznia i czynna będzie codziennie w dni pracujące.

Podczas konferencji prasowej ks. Bogusław Wolański przedstawił także program przygotowań do 3. Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej oraz opowiedział o przygotowaniach do 8. Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii, które odbędzie się w bieżącym roku.

W spotkaniu uczestniczył również ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Biura Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Mówił m.in. o problemach dotyczących rodzin i małżeństw w Polsce, o synodzie biskupów poświęconemu małżeństwu i rodzinie oraz inicjatywach proponowanych przez Krajowe Biuro Duszpasterstwa Rodzin.

Na terenie diecezji legnickiej działa już kilka specjalistycznych poradni rodzinnych. Już wkrótce zostanie otwarta kolejna poradnia w Lubinie, która powstaje we współpracy z prezydentem miasta Robertem Raczyńskim. Nowo powstała poradnia przy Legnickiej Kurii Biskupiej została utworzona dzięki wparciu Starostwa Powiatu Legnickiego.

W pracę poradni rodzinnych włączyło się 50 doradców życia rodzinnego oraz inni specjaliści z zakresu prawa, psychologii, mediacji, a także duszpasterze. W bieżącym roku ruszy także Studium Życia Rodzinnego, które przygotuje kolejne osoby do angażowania się na rzecz małżeństwa i rodziny.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jeszcze lepsza pomoc

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2015, str. 6

[ TEMATY ]

pomoc

poradnia

porady

Aleksandra Bielecka

Konferencja prasowa w siedzibie Stowarzyszenia Civis Sum przy al. Niepodległości 7a

Konferencja prasowa w siedzibie Stowarzyszenia
Civis Sum przy al. Niepodległości 7a

Nie taki urząd straszny, a obywatel wcale nie jest zupełnie bezradny pośród przepisów, dokumentów i innych pozornie skomplikowanych spraw. Trzeba tylko wiedzieć, kogo się poradzić. W Zielonej Górze 12 czerwca zakończył się 3. Tydzień Poradnictwa Obywatelskiego

Organizatorem Tygodnia było Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Obywatelskiej Civis Sum, które od wielu lat bezpłatnie pomaga nie tylko zielonogórzanom. – Nasze biuro w Zielonej Górze mieści się już od 11 lat. Powstało, by zaspokoić potrzebę bezpłatnego poradnictwa dla mieszkańców naszego miasta – wyjaśnia Dorota Kołkowska. – Początkowo udzielaliśmy niewielkiej liczby porad, od 300 do 600 porad rocznie. W 2014 r. udzieliliśmy 3 tys. porad, a w tym półroczu już 2 tys. Nie ograniczamy się tylko do zielonogórzan.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję