Reklama

Polska

Szopka przy archikatedrze

Niedziela łódzka 51/2014, str. 5

[ TEMATY ]

szopka

Archiwum CSR

Łódzka szopka 2013

Łódzka szopka 2013

Kiedy w roku 1996 ks. Konrad Krajewski, obecnie arcybiskup i jałmużnik papieski, wpadł na pomysł, aby na czas świąt Bożego Narodzenia przy łódzkiej katedrze stanęła szopka z żywymi zwierzętami, zapewne nie przypuszczał, jaką popularnością będzie się cieszyć przez kolejne lata.

A wydarzenie, jakim była szopka, przerosło najśmielsze oczekiwania – kolejka oczekujących na obejrzenie jej z bliska ciągnęła się wzdłuż ul. Piotrkowskiej, skręcała w ul. Ks. Ignacego Skorupki i wiła się prawie do końca placu katedralnego. Dziś, mimo iż w Łodzi budowane są kolejne, „konkurencyjne” szopki, to ta przy katedrze jest nadal najpopularniejszą i najchętniej odwiedzaną szopką bożonarodzeniową w Łodzi. Na stałe wpisała się w świąteczny krajobraz miasta i co roku odwiedza ją kilkadziesiąt tysięcy osób.

Reklama

Czemu szopka zawdzięcza swoją popularność? Przede wszystkim przez obecność żywych zwierząt. Każdego roku nieodłącznym towarzyszem Świętej Rodziny jest osiołek, często towarzyszą mu też owieczki oraz kózki. Te zwierzęta mogły być obecne w rzeczywistej Grocie Narodzenia, gdyż do dziś są bardzo popularne w Ziemi Świętej. Szopkę przy katedrze zamieszkiwały też drobne zwierzęta, takie jak króliki i kury, jednak największą sensację wzbudzał wielbłąd Kalif, który towarzyszył szopce w latach 2007/2008 i 2008/2009.

Od kilku lat kształt szopki przy katedrze zmienia się i co roku łodzianom prezentowana jest zupełnie nowa w swej formie konstrukcja. Od roku 2002 pojawił się pomysł, aby na Wydziale Architektury Politechniki Łódzkiej zorganizować konkurs na projekt szopki przy łódzkiej katedrze. Tak jest do dziś. Dzięki życzliwości władz uczelni, co roku ogłaszany jest konkurs, na który nagrody fundują Ksiądz Arcybiskup i Prezydent Łodzi. Zwycięski projekt jest realizowany.

Do ciekawostek związanych z łódzką szopką należy miedzy innymi ta, że w roku 2008/2009 w szopce znalazł się kamień z Groty Narodzenia Jezusa z Betlejem. Ofiarowali go Franciszkanie z Betlejem, by stał się kamieniem węgielnym Domu Samotnej Matki. Szopki, a właściwie ich elementy, nie kończą swojego żywota po zakończeniu ekspozycji przy katedrze. Jedna z nich stała się domkiem w ośrodku wypoczynkowym Caritas, z innych powstały w tych ośrodkach wiaty estradowe, a elementy ostatnich zostały wykorzystane przy budowie Domu Samotnej Matki.

Reklama

Szopka Bożonarodzeniowa przy łódzkiej katedrze jest wspólnym przedsięwzięciem Metropolity łódzkiego i Prezydenta Miasta Łodzi. Uroczyste otwarcie nastąpi po Pasterce w archikatedrze, kiedy Metropolita łódzki poświęci szopkę i złoży w niej figurkę Dzieciątka. Szopkę będzie można odwiedzać do 6 stycznia 2015 r.

Serdecznie dziękujemy darczyńcom i sponsorom za wsparcie tego dzieła: Z.P.M. Grot Sp. J., Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Łodzi – Łódzka Woda Najlepsza, Atlas, Nowa Gdynia, PGE GiEK S.A., Ptak Fashion City, PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź-Miasto.

Każdorazowa szopka przy łódzkiej katedrze jest także okazją do włączenia się odwiedzających w jakieś dobre dzieło. Fundacja Służby Rodzinie „Nadzieja”, która opiekuje się szopką, prowadzi przy niej zbiórkę charytatywną. Zebrane przez Fundację ofiary wspomagają Dom Samotnej Matki w Łodzi.

2014-12-19 11:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pałac pod strzechą

[ TEMATY ]

Częstochowa

szopka

szopka

Beata Pieczykura

Kolejny już raz na pl. Biegańskiego w Częstochowie od 24 grudnia mieszkańcy mogą oglądać szopkę większą niż rok temu. Powstała ona dzięki życzliwości władz miasta, a przede wszystkim zaangażowaniu Edwarda Kiepury i jego rodziny. Wykonał on szopkę pokrytą strzechą we współpracy z bezdomnymi z Fundacji Chrześcijańskiej św. Barnaby, którzy nazywali ją pałacem dla Jezusa, i leśnictwem w Blachowni.

To dzieło wsparli: parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, Fundacja św. Barnaby, rodziny: Flis, Szostkiewicz, Bździon, pracownicy Ratusza, wydziału dróg i transportu, częstochowskie Muzeum, restauracja Pod Ratuszem, firma produkująca bombki i zajmująca się oświetleniem, która wykonała gwiazdę betlejemską, Adrianna Zawadzka z Akademii Jana Długosza wraz z młodzieżą z Wydziału Edukacji Artystycznej oraz ludzie dobrej woli, który interesują się tym dziełem i wspierają je.

CZYTAJ DALEJ

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję