Reklama

Polska

W Wigilię ludzkim głosem…

Po raz 21. w parafiach na terenie całego kraju będzie można kupić świece, z których dochód przekazywany jest na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Oby w każdym katolickim domu zapaliło się to wyjątkowe światło nadziei

Caritas niemal od ćwierćwiecza posługuje zainteresowanym na wszelkich frontach ludzkich potrzeb (w 2015 r. będzie obchodzić 25-lecie). - Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Dziecko sercem rodziny” - mówi Paweł Kęska z biura prasowego Caritas.

Rodzina jest najważniejsza

Jak podkreślają członkowie organizacji, najwięcej działań skierowanych jest jednak do dzieci: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Wakacyjna Akcja Caritas, Tornister Pełen Uśmiechów, Skrzydła, Dzień Dziecka. Dzieciom służą świetlice socjoterapeutyczne, finansowane jest dożywianie w świetlicach i w szkole. - Dziecko jest jednak członkiem rodziny - mówi rzecznik. - Pomagając dziecku, pomaga się całej rodzinie, odciążając ją z części trosk, dając jej nadzieję i wiarę w innych ludzi. Pomagając rodzicom, również wpływa się na los dzieci.

Reklama

Caritas od 25 lat świadczy w Polsce wszechstronną pomoc osobom potrzebującym. Potrzeby dzieci są jednak na pierwszym miejscu. Dzięki dystrybucji ponad 20 mln świec udało się pomóc ponad 1 mln dzieci. Jest to pomoc wszechstronna - od obiadu w szkole czy świetlicy, przez wyprawkę szkolną, stypendium, po wakacje i ferie zimowe. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest akcją ekumeniczną, realizowaną wspólnie z Diakonią Kościoła ewangelickiego i Eleos Kościoła prawosławnego. Płomień wigilijnej świecy jest płomieniem światła betlejemskiego, które do Polski przekazują harcerze Związku Harcerstwa Polskiego. 10 groszy z każdej świecy zostanie przekazanych w tym roku na pomoc dzieciom uchodźców syryjskich i irackich.

Imponujący bilans

Caritas Polska jest pomysłodawcą i organizatorem kampanii społecznej Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W ubiegłym roku zorganizowano już 20. edycję kampanii, która po raz 14. miała charakter ekumeniczny.

Kampania polega na rozprowadzaniu świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. W 2013 r. Caritas, Diakonia i Eleos rozprowadziły blisko 3 mln wigilijnych świec. Wpływy uzyskane z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przeznaczone były na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

Reklama

Co roku organizowany jest symboliczny koncert inaugurujący kampanię. Trzy wigilijne świece: Caritas, Diakonii i Eleos płoną co roku w świątyni Kościoła, który przewodniczy Dziełu.

Caritas Polska jest największą kościelną organizacją działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Działa w oparciu o Ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego.

Komu chcemy pomóc?

Zatrważające są dane mówiące o tragicznej sytuacji dzieci w świecie. Trudno usprawiedliwić, ale można zrozumieć tragiczne warunki w krajach rozwijających się czy w skrajnie ubogich. Lecz ku zdumieniu obserwatorów od 2008 r. liczba dzieci żyjących w biedzie w krajach wysokorozwiniętych zwiększyła się o 2,6 mln i wynosi teraz ponad 76,5 mln. Prawie 1,3 mln dzieci w Polsce jest pozbawionych dostępu do podstawowych dóbr niezbędnych do ich rozwoju (ok. 21 proc.). Ponad milion dzieci żyje w ubóstwie (14,5 proc.). Ubóstwo wśród dzieci (0-17 lat) w 2013 r. według GUS wyniosło 21,8 proc. - dzieci żyjące w ubóstwie relatywnym oraz 10,1 proc. - dzieci żyjące w ubóstwie skrajnym (minimum egzystencji).

Warto w tym kontekście odnotować jeszcze ubóstwo w rodzinach wielodzietnych oraz w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym. W 2013 r. GUS podał, że u małżeństw z trójką dzieci ubóstwo skrajne dotyka 10,2 proc., a ubóstwo relatywne 21,8 proc. Małżeństwa z czwórką i więcej dzieci są pod tym względem bardziej narażone na problemy. 22,8 proc. z nich doświadcza ubóstwa skrajnego, a aż 49,8 proc. ubóstwa relatywnego.

W grupie najwyższego ryzyka dotknięcia ubóstwem znajdują się: dzieci w gospodarstwach domowych „o niskiej intensywności pracy”, dzieci, których rodzice mają niski poziom wykształcenia, dzieci wychowywane przez jednego rodzica oraz dzieci z rodzin emigrantów.

2014-12-02 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrażliwość na potrzeby innych

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2019, str. 6

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

koło Caritas

młodzież

Joanna Ferens

Nowe koło Caritas powstało w Dereźni Solskiej

Nowe koło Caritas powstało w Dereźni Solskiej

W kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju spotkały się Szkolne Koła Caritas działające w rejonie biłgorajskim

Wydarzenie rozpoczęło się od Eucharystii, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Marcin Jakubiak. W rozmowie wyjaśniał, jaka idea przyświeca temu spotkaniu. – To przede wszystkim wspólne świętowanie, bycie razem i podtrzymywanie idei wolontariatu Szkolnych Kół Caritas. Przyjeżdżają przedstawiciele wszystkich istniejących obecnie na tym terenie kół z opiekunami. Jest to okazja do prezentacji poszczególnych kół, abyśmy się poznali, zobaczyli, co robią inni i mogli czerpać nawzajem ze swojego doświadczenia. Dzięki tym młodym wolontariuszom dzieje się tutaj wiele dobra – wskazał ks. dyrektor.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję