Reklama

Wiara

Ks. Popiełuszko jako świadek prawdy - wzorcem dla wspólnot z 80 krajów świata

Ks. Jerzy Popiełuszko będzie ukazywany jako współczesny wzorzec świętości a szczególnie "świadek prawdy" w 80. krajach świata przez wspólnoty "Wiara i Światło". Ten międzynarodowy chrześcijański ruch skupia osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i przyjaciół.

W każdym miesiącu 1650 wspólnot "Wiara i Światło", istniejących w 80 krajach na 5 kontynentach, rozważa jeden konkretny temat. Duchowym przewodnikiem na najbliższy listopad będzie polski męczennik bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Posłuży on jako przykład wierności prawdzie oraz jak głosić Królestwo Boże we współczesnym świecie.

"Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, ten jeden z wielkich współczesnych świadków prawdy, wzywa nas, aby światu, który eliminuje osoby z upośledzeniem bądź ma tendencję do ich ukrywania, ukazywać prawdę o ich człowieczeństwie i powołaniu" - wyjaśnia Corinne Chatain z Paryża, sekretarz generalny ruchu.

Reklama

Dodaje, że ks. Jerzy pokazuje, że "istnieją wartości, dla których warto jest oddać życie, a o tym dziś, szczególnie w Europie, bardzo często już nie pamiętamy".

Wspólnoty "Wiara i Światło" (Foi et Lumiere) gromadzą osoby z upośledzeniem umysłowym, ich przyjaciół i rodziców. Powołaniem wspólnot jest odkrywanie ewangelicznej misji, jaka została powierzona człowiekowi ubogiemu i słabemu w Kościele oraz w społeczeństwie.

"Wiara i Światło" to środowisko, które traktuje osoby z upośledzeniem umysłowym po partnersku jak również stara odkryć się charakterystyczne dla nich zdolności i dary. Jest przekonana o ich ważnej misji w Kościele i we współczesnym świecie.

Reklama

"Wiara i Światło" istnieje w 80 krajach świata. Pierwsze wspólnoty narodziły się we Francji, podczas międzynarodowej pielgrzymki do Lourdes, zorganizowanej na Wielkanoc 1971 r. przez Jeana Vanier i Marie- Hélene Mathieu, jako odpowiedź na odrzucenie, którego wówczas w Kościele doznawali ludzie z upośledzeniem umysłowym.

Każda ze wspólnot składa się z kilkunastu osób niepełnosprawnych z upośledzeniem umysłowym, ich rodziców i przyjaciół. Comiesięczne spotkania są bardzo proste: modlitwa, „dzielenie się” na określony temat i oczywiście świętowanie. Wspólnoty razem spędzają wakacje, biorą udział w rekolekcjach, itd.

Duchowość „Wiary i Światła” - podkreśla Jean Vanier - to w istocie "współczucie, wezwanie, by zejść z drabiny sukcesu i szukać ostatnich miejsc obok ubogich, odkrywanie jak każda osoba, w tym osoba upośledzona jest ważna i niepowtarzalna".

Wspólnoty te cechuje głęboka wiara, że każda z osób upośledzonych umysłowo jest w pełni osobą ze wszystkimi należnymi prawami: przede wszystkim z prawem bycia kochaną, uznawaną i szanowaną. Ruch ten stara się ukazać niezwykłe dary osób z upośledzeniem umysłowym, które choć mają zaburzony rozwój intelektualny, to realizują się w pełni w sferze relacji międzyludzkich.

Sprawni członkowie tych wspólnot podkreślają, jak wiele jak wiele w istocie otrzymali od swych niepełnosprawnych przyjaciół. Dlatego wierzą, że istnienie tych osób ma głęboki sens oraz, że mają one niezwykle ważną misję. W świecie goniącym za sukcesem i ceniącym skuteczność, upośledzeni umysłowo pokazują, że najbardziej istotne wartości są gdzie indziej: w sferze relacji z bliźnimi oraz odkryciu własnych ograniczeń i słabości, co uzdalnia nas do większego zaufania innym oraz Panu Bogu.

W Polsce pierwsza wspólnota „Wiary i Światła” powstała w 1978 r. we Wrocławiu z inicjatywy Teresy Brezy, matki Joasi z Zespołem Downa. Poszukując wzorców katechizacji osób upośledzonych udała się do Francji, gdzie natrafiła na „Wiarę i Światło”. Dalszą część życia poświęciła tworzeniu ruchu w Polsce. Kolejne wspólnoty w Warszawie i Lublinie założyli studenci, którzy w tym samym czasie poznali Jeana Vanier i jego dzieło. Po pobycie Vaniera w Polsce we wrześniu 1980 r. wspólnoty narodziły się także w wielu innych miastach. Ze strony kościelnej bardzo pomógł w tym kard. Franciszek Macharski oraz o. Walenty Potworowski, ówczesny prowincjał dominikanów. Pierwszymi kapelanami ruchu w Warszawie byli ks. Stanisław Małkowski oraz ks. Jerzy Popiełuszko, choć funkcję tę pełnił krótko, do momentu przeniesienia do parafii św. Stanisława Kostki, gdzie jego energię pochłonęło duszpasterstwo „Solidarności”.

Ruch "Wiara i Światło" - choć narodził się na gruncie Kościoła katolickiego - istnieje także w Kościołach prawosławnych (w Rosji, Rumunii i na Bliskim Wschodzie), ewangelickich (Szwecja, Dania, Norwegia), anglikańskim i metodystycznym (Wielka Brytania i USA). Doświadczenie ruchu dowodzi, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą przyczynić się w istotny sposób także do przełamywania barier międzywyznaniowy i przyczynić się do odbudowy jedności Kościoła.

"Wiara i Światło" skupia obecnie 50 tys. członków w 1650 wspólnotach, istniejących w 80 krajach świata. W Polsce jest 105 wspólnot. Polską strefę koordynuje Joanna Koczot, a opiekunem ruchu z ramienia Episkopatu jest bp Antoni Długosz.

2014-09-16 20:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By z tej śmierci wyrosło dobro

Niedziela Ogólnopolska 42/2014, str. 22-25

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

Archiwum parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie

Pogrzeb ks. Popiełuszki, 3 listopada 1984 r.

Pogrzeb ks. Popiełuszki, 3 listopada 1984 r.

Gdyby żył, miałby dzisiaj 67 lat. Ale nie żyje. Równo 30 lat temu został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Dziś błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest już postacią historyczną. Pamięć o nim i o jego śmierci jest jednak warunkiem trwania naszych narodowych dziejów. Niezależnie od światopoglądu i wyznawanej religii

W piątek 19 października 1984 r. nic nie zapowiadało, że tego dnia zostanie zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko. Jak donosiło „Życie Warszawy”, „stolica przygotowywała się do zimy”, odbywała się sesja PAN z okazji 40-lecia Polski Ludowej, zapowiadano program Jazz Jamboree. W „Żołnierzu Wolności” czołówkę stanowił tekst o posiedzeniu Rady Wojskowej Układu Warszawskiego, był też artykuł o wręczeniu na Kremlu orderu Lenina dla Andreja Gromyki.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję