Reklama

Niedziela Małopolska

Zmiany personalne księży w archidiecezji krakowskiej

- Bardzo dziękuję Księżom za ich gotowość i rozumienie służby Kościołowi. (…) To pokazuje dojrzałość w wierze – mówił abp Marek Jędraszewski w Sali Okna Papieskiego, dziękując proboszczom przechodzącym na emeryturę i wręczając nowe nominacje księżom Archidiecezji Krakowskiej.

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

zmiany kapłanów

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przededniu uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sali Okna Papieskiego ogłoszono zmiany personalne księży Archidiecezji Krakowskiej. Abp Marek Jędraszewski wręczył dekrety proboszczom przechodzącym na emeryturę, a ich następcom i dziekanom nowe nominacje. W wydarzeniu wzięli także udział bp Jan Zając i bp Robert Chrząszcz.

Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie, ks. Grzegorz Kotala powitał przybyłych kapłanów i w ich imieniu zwrócił się do metropolity krakowskiego. – Wszyscy, jak tu jesteśmy, prosimy serdecznie Księdza Arcybiskupa o umacniające słowo, o wyrażenie decyzji, które Ksiądz Arcybiskup podjął w stosunku do naszej kapłańskiej posługi, o modlitwę i o pasterskie błogosławieństwo – powiedział na początku spotkania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Abp Marek Jędraszewski w odpowiedzi podziękował za przyjęcie zaproszenia. – Bardzo dziękuję Księżom za ich gotowość i rozumienie służby Kościołowi. „Nie można dwóch panom służyć”. Służy się tylko Chrystusowi i Kościołowi, jeśli to ma być służba prawdziwa – zwrócił się do zebranych w Sali Okna Papieskiego. Metropolita krakowski nawiązał do rozmów, jakie w ostatnich tygodniach przeprowadzał z kapłanami, mającymi podjąć nowe obowiązki, w których zwracał uwagę na to, że choć powoli dobiega końca czas jego przewodzenia wspólnocie Archidiecezji Krakowskiej, podejmuje niezbędne decyzje „w duchu odpowiedzialności za to, co będzie”. Podkreślił, że w większości dotyczyły one księży przechodzących w tym roku na emeryturę. – Bardzo mile wspominam te spotkania, bo ze strony wszystkich księży znalazłem pełne zrozumienie sytuacji. Kościół idzie naprzód, ale otwarcie się na czas, który daje Pan Bóg, w okolicznościach nie do końca przez nas znanych, pokazuje właśnie dojrzałość w wierze, dojrzałość w służbie Kościołowi. To otwarcie, dzięki któremu może On być bardzo mocnym i jasnym odniesieniem do świata – mówił abp Marek Jędraszewski.

Zwrócił uwagę na budzącą niepokój sytuację międzynarodową i wybuchające wojny, ale też na to, co dzieje się w Polsce. – Ten niepokój, jad, złe słowa ciągle sączone w przestrzeni publicznej po to, żeby nas skłócić, wprowadzić niejasność, zwątpienie i poczucie braku bezpieczeństwa – wymieniał metropolita krakowski, wskazując, że na tym tle „Kościół musi pokazać swoją moc, budowaną nie na ludzkich wyobrażeniach, ale na Chrystusie, który jest Skałą”. – Za tę postawę Księży bardzo, bardzo dziękuję: za tą otwartość i gotowość służenia Panu Jezusowi aż do końca – zwrócił się do kapłanów Archidiecezji Krakowskiej i nawiązując do trwającego Roku Jubileuszowego i jego hasła podkreślił, że wszyscy – także i on – są „pielgrzymami nadziei”. – Tę nadzieję przeżywamy i tę nadzieję chcemy światu jak najbardziej autentycznie głosić – zakończył, prosząc o przyjęcie wszystkich ogłoszonych decyzji „w duchu braterskiej odpowiedzialności za Kościół”.

Publikujemy listę zmian personalnych księży Archidiecezji Krakowskiej:

Proboszczowie emeryci i ich następcy oraz pozostali:

Ks. kan. Antoni Baron – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Luboczy i zgoda na zamieszkanie w domu rodzinnym.

Ks. Krzysztof Biros – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Mikołaja w Krakowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Luboczy.

Reklama

Ks. kan. Tadeusz Bogucki – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Rabce-Zdroju Zarytem i zgoda na zamieszkanie w domu księży przy ul. św. Marka w Krakowie.

Ks. Adam Ból – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu-Borze i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Rabce-Zdroju Zarytem.

Ks. kan. Stanisław Chlebek – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. MB Anielskiej w Nowym Targu-Kowańcu oraz zgoda na zamieszkanie w domu rodzinnym.

Ks. Janusz Skorupa – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Wojciecha w Krakowie-os. Bronowickim i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Anielskiej w Nowym Targu-Kowańcu.

o. Andrzej Gut OCD – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Kluszkowcach oraz urzędu dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Niedzica.

o. Paweł Hańczak OCD – mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Kluszkowcach.

Ks. kan. Tadeusz Kozak – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Narodzenia NMP w Zielonkach i zgoda na zamieszkanie w tejże parafii.

Ks. kan. Mariusz Kopacz – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Woźnikach na urząd proboszcza parafii pw. Narodzenia NMP w Zielonkach.

Ks. kan. Adam Kurdas – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Jana Pawła II w Krakowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Woźnikach

Reklama

Ks. kan. Józef Orawczak – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Myślenicach-Zarabiu i zgoda na zamieszkanie na terenie tejże parafii, a także zwolnienie z obowiązków animatora duszpasterstwa dorosłych w dekanacie Myślenice, kapelana OSP Powiatu Myślenice oraz kapelana Policji Powiatu Myślenice.

Ks. kan. Grzegorz Kurzec – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Myślenicach-Zarabiu.

Ks. kan. Henryk Paśko – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu-Borze i zgoda na zamieszkanie tamże oraz zwolnienie z obowiązków notariusza dekanatu Nowy Targ.

Ks. kan. Piotr Piekarczyk – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bysinie na urząd proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu-Borze.

Ks. Tomasz Jajecznica – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Najświętszej Rodziny w Krakowie-Nowym Bieżanowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bysinie.

Ks. kan. Ryszard Pawluś – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Sebastiana w Skomielnej Białej i zgoda na zamieszkanie tamże.

Ks. kan. Bogusław Nagel – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Józefa w Krakowie-os. Kalinowym i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Reklama

Ks. kan. Paweł Skowron – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Chabówce i zgoda na zamieszkanie tamże oraz zwolnienie z obowiązków notariusza dekanatu Rabka i kapelana OSP w Rabce-Zdroju.

Ks. Norbert Sarota – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Krakowie-Krowodrzy i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Chabówce.

Ks. kan. Michał Mroszczak – zwolniony z obowiązków administratora parafii pw. Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach z zachowaniem wcześniej powierzonych zadań.

Ks. Marcin Masłoń – zwolniony z urzędu wikariusza w parafii pw. MB Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych i mianowany na urząd administratora parafii pw. Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach.

Ks. kan. Roman Sławeński – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Chrzanowie oraz zwolnienie z urzędu dziekana dekanatu Chrzanów i zgoda na zamieszkanie i podjęcie posługi w tejże parafii.

Ks. kan. Michał Kania – zwolnienie z urzędu rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz z obowiązków koordynatora formacji stałej kapłanów Archidiecezji Krakowskiej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Chrzanowie.

Ks. prał. Jan Daniel Szczurek – przyjęcie zrzeczenia się urzędu rektora kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP Sióstr Felicjanek przy ul. Smoleńsk 6 w Krakowie.

Reklama

Ks. kan. Mariusz Słonina – zwolniony z urzędu dyrektora Caritas Archidiecezji Krakowskiej z zachowaniem innych powierzonych zadań i mianowany administratorem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej:

Ks. kan. Robert Młynarczyk – polecenie pełnienia urzędu rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej do czasu podjęcia przez władze kościelne innych decyzji.

Kuria Metropolitalna w Krakowie:

Ks. prał. Andrzej Kopicz – zwolniony z urzędu przewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji ds. Regulacji Granic Parafii i Budownictwa Sakralnego.

Instytucje Archidiecezji Krakowskiej:

Ks. prał. Ryszard Luber – zwolniony z urzędu dyrektora Domu Księży Chorych w Krakowie Swoszowicach i zgoda na zamieszkanie tamże.

Ks. kan. Grzegorz Feluś – zwolniony z obowiązków pełnionych w Ośrodku Wypoczynkowo-Rekolekcyjnym Totus Tuus im. ks. kard. Karola Wojtyły w Zembrzycach i mianowany na urząd dyrektora Domu Księży Chorych w Krakowie-Swoszowicach.

Ks. kan. Łukasz Ślusarczyk – zwolniony z urzędu zastępcy Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz dyrektora Ośrodka Wczasowo-Rekolekcyjnego im. Jana Pawła II Caritas w Zakrzowie i mianowany na urząd dyrektora Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Nominacje dekanalne:

Ks. kan. Grzegorz Masny – zwolniony z urzędu wicedziekana dekanatu Chrzanów i mianowanie na urząd dziekana tegoż dekanatu.

Księża Neoprezbiterzy:

Ks. Jakub Byrdak – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Kazimierza w Rybnej.

Ks. Maciej Hanusiak – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej.

Ks. Michał Malinowski – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Marcina w Wiśniowej.

Reklama

Ks. Paweł Nogala – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Klemensa w Wieliczce.

Ks. Jakub Romek – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Floriana w Krakowie.

Ks. Marcin Skowron – mianowany wikariuszem parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie.

Ks. Damian Talowski – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Klemensa w Trzemeśni.

Księża Wikariusze:

Ks. Wojciech Borowiec – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Anielskiej w Nowym Targu-Kowańcu oraz z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Nowy Targ i mianowany wikariuszem w parafii pw. Narodzenia NMP w Myślenicach.

Ks. Marcin Chołodniuk – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Marcina w Wiśniowej i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej.

Ks. Przemysław Cios – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu i zgoda na podjęcie posługi duszpasterskiej w Ordynariacie Polowym.

Ks. Krzysztof Dębski – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Klemensa w Wieliczce i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Wojciecha i MB Bolesnej w Modlnicy.

Ks. Piotr Drzyżdżyk – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Kazimierza w Rybnej oraz z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Czernichów i mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętego Krzyża w Zakopanem.

Reklama

Ks. Artur Gielata – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym i mianowany wikariuszem w parafii pw. Najświętszej Rodziny w Krakowie-Nowym Bieżanowie.

Ks. Mariusz Grzechynka – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Mikołaja w Chrzanowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

Ks. Michał Hans – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej z udzieleniem urlopu od zadań spełnianych w Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. Krzysztof Jakubiak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie i mianowany wikariuszem w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmku.

Ks. Szymon Janiczek – zwolniony z obowiązków posługi duszpasterskiej w parafii pw. św. Józefa w Krakowie-os. Kalinowym i mianowany wikariuszem w tejże parafii.

Ks. Adam Janowiak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmku oraz z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Libiąż i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych.

Ks. Dawid Kuna – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętego Krzyża w Zakopanem i mianowany wikariuszem w parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Przeciszowie.

Reklama

Ks. Wojciech Leśniak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Różańcowej w Chrzanowie oraz z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Chrzanów i mianowany wikariuszem w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim.

Ks. Paweł Matysiak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu oraz z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Prokocim i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Krakowie-Krowodrzy.

Ks. Mateusz Mroszczak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Wojciecha i MB Bolesnej w Modlnicy oraz z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Bolechowice i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym.

Ks. Michał Nędza – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach oraz z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Dobczyce i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej.

Ks. Paweł Ostwald – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Narodzenia NMP w Myślenicach oraz z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Myślenice i mianowany wikariuszem w parafii pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym.

Ks. Dominik Popielarczyk – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Brata Alberta w Krakowie-os. Dywizjonu 303 oraz z funkcji duszpasterza akademickiego wspólnoty DA „U Brata” i mianowany wikariuszem w parafii pw. Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach.

Reklama

Ks. Marcin Pytko – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii w pw. św. Klemensa w Trzemeśni i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Różańcowej w Chrzanowie.

Ks. Krzysztof Ryszawy – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.

Ks. Michał Woźniak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Przeciszowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Brata Alberta w Krakowie-os. Dywizjonu 303.

Ks. Szymon Wykupil – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Pawła II w Krakowie.

Ks. Mateusz Zbroja – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Krakowie.

Księża podejmujący studia:

Ks. Michał Grzesiak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Floriana w Krakowie z poleceniem podjęcia studiów specjalistycznych z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

Pozostałe zmiany:

Ks. kan. Andrzej Kielian – zwolniony z obowiązków pełnienia posługi duszpasterskiej i zamieszkania w parafii pw. Opieki NMP w Zabierzowie Bocheńskim z poleceniem podjęcia posługi w parafii pw. św. Wojciecha w Krakowie-os. Bronowickim i z zamieszkania tamże.

Reklama

Ks. kan. Piotr Miszczyk – zwolniony z obowiązku zamieszkania w Domu Księży w Makowie Podhalańskim z poleceniem podjęcia obowiązków kapelana Kapelanii pw. Chrystusa Odkupiciela na Cmentarzu Batowickim w Krakowie i zamieszkania w parafii pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym.

Ks. kan. Piotr Studnicki II – polecenie podjęcia posługi duszpasterskiej w Rektoracie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i zamieszkania tamże z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.

Posługa duszpasterska Księży Diakonów:

Dk. Szczepan Kaleciak – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Marcina w Krzeszowicach.

Dk. Paweł Natkaniec – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. Wszystkich Świętych w Babicach.

Dk. Maciej Kawaler – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Woli Batorskiej.

Dk. Kacper Lendecki – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zembrzycach.

2025-06-21 14:44

Oceń: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja gnieźnieńska: Zmiany personalne 2025

[ TEMATY ]

archidiecezja gnieźnieńska

zmiany kapłanów

Archidiecezja gnieźnieńska

Prymas Polski abp Wojciech Polak dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa archidiecezji gnieźnieńskiej. Dekrety wejdą w życie 1 lipca 2025 lub w kilku przypadkach w terminach zaznaczonych w nawiasach. Publikujemy listę zmian.

Ks. Bartosz Golnik, po powrocie ze studiów w Rzymie, mianowany sędzią i audytorem w Trybunale Metropolitalnym w Gnieźnie, skierowany do pomocy duszpasterskiej w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Świętowali jubileusz

2025-07-27 20:19

Biuro Prasowe AK

- Historia Marii Magdaleny wpisuje się w treść tego, co przeżywamy podczas każdej Eucharystii, ale to jest także treść życia, wiary, miłości tej ziemi, nadziei upadków i powstań, tych wszystkich ludzi, którzy tutaj żyli i których życie duchowe od 200 lat związane jest z tą parafią i z tą świątynią poświęconą św. Marii Magdaleny – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie odpustu w Odrowążu Podhalańskim, gdzie świętowano 200-lecie powstania parafii.

Na początku uroczystości przedstawiciele czterech wsi tworzących parafię — Odrawąża, Zaucznego, Pieniążkowic i Działu — powitali abp. Marka Jędraszewskiego. Jeden z sołtysów przypomniał, że historia parafii rozpoczęła się 200 lat temu w Pieniążkowicach, skąd wyszła procesja, by położyć kamień węgielny pod budowę kościoła w Odrowążu. – Polska nie istniała. Trudne czasy. Nasi pradziadkowie wybudowali tę świątynię, która do dzisiejszego dnia trwa – mówił. – Jeżeli będziemy kierować się słowami, które są na sztandarach — Bóg, honor, ojczyzna — i tak postępować, to na pewno będziemy i przetrwamy — dodawał mężczyzna.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję