Reklama

Kościół

W obronie wiary i polskości – głos z Jasnej Góry

W piątkowy wieczór na Jasnej Górze odbyło się poruszające spotkanie patriotyczno-religijne zorganizowane przez wydawnictwo Biały Kruk, które połączyło modlitwę, głęboką refleksję i świadectwa ludzi zatroskanych o przyszłość Polski i Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą modlitwę inaugurującą poprowadził abp Wacław Depo, a wśród prelegentów znaleźli się wybitni intelektualiści, duchowni i twórcy, autorzy Białego Kruka: prof. Wojciech Polak przypomniał o królewskiej godności Bolesława Chrobrego, ks. prof. Janusz Królikowski podjął teologicznie prowokujące pytanie o możliwość uniknięcia kary za grzechy, a Adam Bujak – z głęboką miłością – mówił o Krakowie jako duchowym dziedzictwie narodu i o św. Janie Pawle II, którego znał osobiście. Jolanta Sosnowska z mocą zapytała, dlaczego wciąż próbuje się zniszczyć pamięć o naszym papieżu, ks. prof. Robert Skrzypczak przestrzegał przed zagrożeniami, które rodzą się wewnątrz Kościoła, a prof. Andrzej Nowak wskazał jasno: ataki na polskość są dziś atakami na samą wiarę. Spotkanie poprowadziła Anna Popek, a jego wyjątkowa atmosfera – pełna skupienia, wzruszeń i świadomego patriotyzmu – na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Całe spotkanie można zobaczyć tutaj: www.youtube.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jolanta Sosnowska w swoim wystąpieniu mocno podkreśliła, że ataki na św. Jana Pawła II nie są przypadkowe – mają wyraźny kontekst ideologiczny i polityczny. Jak zaznaczyła, uderza się w niego dlatego, że był największym pasterzem naszych czasów, duchowym autorytetem, który miał realny wpływ na losy Polski i świata. „Ataki na Jana Pawła II mają oczywisty kontekst ideologiczny, oczywisty kontekst polityczny, a walczy się z nim dlatego, że on był naszym największym pasterzem. I musimy zdawać sobie sprawę z tego przede wszystkim, że gdyby nie on – i nie dajmy mówić sobie czego innego, i powtarzajmy to innym – gdyby nie święty Jan Paweł II, gdyby nie to, że Wojtyła został w tym właśnie momencie dziejowym, w dniu 16 października 1978 roku, wybrany papieżem, prawdopodobnie komunizm istniałby w Polsce do tej pory, i straty w społeczeństwie byłyby prawdopodobnie nie do odrobienia” – mówiła. Jej słowa były mocnym wezwaniem do obrony prawdy historycznej i dziedzictwa papieża Polaka, którego roli nie można ani pomniejszyć, ani wymazać.

Ks. prof. Robert Skrzypczak w niezwykle ciekawym przemówieniu ostrzegał przed zagrożeniami, które rodzą się wewnątrz naszej wspólnoty: „To, z czym się zmagamy, to trudność, którą można nazwać wręcz wyzwaniem zepsucia. Święty Ignacy Loyola bardzo trafnie to rozróżnia. Mówi: jedno to upadek człowieka – błąd, pomyłka, grzech. Ale z tego można się podnieść. Można wyciągnąć wnioski, można doświadczyć nawrócenia. Myślę, że niejeden z nas tutaj miał taki moment w życiu – zakręt, upadek – a potem spotkanie z miłosiernym Bogiem, które odmieniło wszystko. To często właśnie po klęsce przychodzi największy przełom. Ale czymś zupełnie innym jest zepsucie – kiedy człowiek już nie tylko upada, ale przestaje widzieć sens w tym, żeby wstać. Gdy zaczyna oswajać się z grzechem, usprawiedliwiać go, a w końcu traktować jako coś normalnego. I to jest o wiele bardziej niebezpieczne.”

Reklama

Prof. Andrzej Nowak w swoim wystąpieniu z całą mocą podkreślił, że współczesne ataki na polskość są w istocie atakami na wiarę katolicką, która od wieków stanowi fundament tożsamości narodowej. Przypomniał, że historia Polski — od chrztu Mieszka I, przez śluby jasnogórskie, aż po pontyfikat św. Jana Pawła II — jest nierozerwalnie związana z Kościołem i Ewangelią. Uderzanie w symbole narodowe, deprecjonowanie bohaterów, czy osłabianie wspólnoty kulturowej to nie tylko próba przemodelowania świadomości historycznej, ale świadome osłabianie duchowego kręgosłupa Polaków. „Nie ma polskości bez chrześcijaństwa” – zaznaczył profesor – i dodał, że ci, którzy dziś próbują oderwać polskość od katolicyzmu, chcą stworzyć naród bez duszy, podatny na manipulację i duchowo bezbronny. Jego wystąpienie było apelem o obronę wartości, które ukształtowały Polskę jako naród wierny Bogu, Krzyżowi i Ewangelii.

Prof. Wojciech Polak, autor książki „Pierwsze królestwo”, przypomniał o historycznym znaczeniu postaci Bolesława Chrobrego jako władcy, który potrafił działać zdecydowanie, kierując się dobrem państwa i jego suwerennością. Podkreślił, że koronacja Chrobrego w 1025 roku była świadomym wyborem niezależnego władcy, który rozumiał wagę symbolu korony dla międzynarodowego uznania Polski jako pełnoprawnego królestwa.

Profesor zaznaczył, że Bolesław Chrobry nie prosił o zgodę, nie ulegał naciskom zewnętrznym, ale sięgnął po koronę z przekonaniem, że taki krok leży w interesie narodu. Taka postawa – odważna, suwerenna, czasem bezkompromisowa – według prof. Polaka powinna być przypomniana i doceniona także dziś, w czasach, gdy pojęcie państwowości i niezależności bywa relatywizowane. Chrobry był nie tylko mężem stanu, ale też obrońcą chrześcijańskiej tożsamości młodego państwa, które umacniało się zarówno militarnie, jak i duchowo. Jego decyzje – jak zaznaczył prof. Polak – były nie tylko polityczne, ale także głęboko zakorzenione w wizji Polski jako niezależnego, chrześcijańskiego królestwa, gotowego zająć należne mu miejsce w Europie. I takie decyzje, ku niezależności i chwale Polski, powinniśmy podejmować też w wyborach prezydenckich – zakończył prof. Wojciech Polak.

Reklama

Ks. prof. Janusz Królikowski w swoim wystąpieniu zmierzył się z intrygującym pytaniem: czy można uniknąć kary za grzechy? Odpowiedź prowadziła słuchaczy w głąb teologii miłosierdzia, sakramentu pokuty i odkupienia. Profesor przypomniał, że choć Bóg zawsze oferuje przebaczenie, to przebaczenie nie oznacza automatycznego zniesienia wszystkich konsekwencji grzechu – potrzebna jest skrucha, zadośćuczynienie i osobista przemiana. W tym kontekście podkreślił znaczenie Roków Świętych (książkę o tym samym tytule napisał ks. prof. Królikowski), które w historii Kościoła były szczególnymi czasami łaski, odpustów i duchowego odnowienia. Nawiązując do praktyki odpustów, ks. Królikowski zaakcentował, że spowiedź święta pozostaje niezbędna – jest nie tylko warunkiem uzyskania przebaczenia, ale i realnym spotkaniem z Chrystusem, który leczy duszę. Bez osobistego nawrócenia i sakramentalnej pokuty – mówił – nie ma mowy o prawdziwej wolności od skutków grzechu.

Adam Bujak, wybitny fotograf, autor nowego albumu „Kraków. Kultura i naród” i świadek pontyfikatu św. Jana Pawła II, z głębokim wzruszeniem mówił o swojej miłości do Krakowa – miasta, które nazywa nie tylko domem, ale duchową stolicą Polski. Podkreślił, że Kraków nie należy do urzędników, partii ani tymczasowych włodarzy – jest własnością narodu, dziedzictwem pokoleń, które budowały jego piękno i świętość. Szczególne miejsce w jego opowieści zajmował św. Jan Paweł II, z którym łączyła go wieloletnia przyjaźń i współpraca. Bujak wspominał wspólne pielgrzymki, zdjęcia robione „na kolanach” i poczucie, że papież z Krakowa na zawsze zmienił nie tylko oblicze Kościoła, ale i ducha polskości.

Spotkanie na Jasnej Górze nie było jedynie serią wykładów, lecz głęboko poruszającym świadectwem troski o Kościół i Polskę, zakorzenionym w modlitwie, historii i kulturze. Wydarzenie zorganizowało wydawnictwo Biały Kruk, od lat stojące na straży wartości chrześcijańskich i narodowych. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu mogliśmy usłyszeć wybitnych autorów i myślicieli, których najnowsze książki stają się ważnym głosem w debacie o tożsamości.

Prof. Wojciech Polak: Pierwsze królestwo

Ks. prof. Janusz Królikowski: Roki Święte

Adam Bujak: Kraków. Kultura i naród

Jolanta Sosnowska: Największy z rodu Polaków

Reklama

Ks. prof. Robert Skrzypczak: Wspaniałość chrześcijaństwa

Prof. Andrzej Nowak: Czas walki z Bogiem

Te publikacje to nie tylko książki – to narzędzia formacji sumienia i odpowiedzialności za wspólnotę.

2025-06-02 08:58

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości legionowe w Biłgoraju

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

wspólnota

parafia

Joanna Ferens

Rocznicy Kurii Legionu Maryi przewodniczył ks. Krzysztof Hawro

Rocznicy Kurii
Legionu Maryi
przewodniczył
ks. Krzysztof
Hawro

Dwie uroczystości Legionu Maryi odbyły się 29 lipca br. w Biłgoraju. Tego dnia członkowie wspólnoty modlili się i dziękowali Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar powołania do Legionu i za wszelkie otrzymane łaski

Kuria Legionu Maryi pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy 29 lipca obchodziła rocznicę 10-lecia swojego powstania. Kuria ta powstała 6 grudnia 2006 r. z Kurii działającej przy parafii św. Jerzego, zaś jej ówczesnym kierownikiem duchowym był ks. prał. Józef Flis. W skład Kurii wchodzą prezydia z biłgorajskich parafii WNMP, Chrystusa Króla i św. Jana Pawła II, a także prezydia z Frampola, Trzęsin, Radzięcina, Goraja, Gromady, Dąbrowicy i Korytkowa Dużego. Obecnie Kuria liczy 143 członków (133 siostry i 10 braci) oraz 334 członków wspierających. Członkowie Legionu Maryi aktywnie włączają się w życie parafii i społeczeństwa, dbają o formację duchową i legionową, działają poprzez apostolat czynu i modlitwy oraz wykonują różne prace na rzecz parafii.
CZYTAJ DALEJ

Rekordowa liczba aborcji w Irlandii: trzykrotny wzrost w ciągu ostatnich kilku lat

2025-07-21 07:36

[ TEMATY ]

Irlandia

Adobe Stock

Według najnowszych danych irlandzkiego Ministerstwa Zdrowia w 2024 roku przeprowadzono 10 852 aborcje – to najwyższa liczba od czasu zmiany prawa w 2019 r. po referendum z 2018 roku. Oznacza to, że obecnie jedno na sześć nienarodzonych dzieci w Irlandii jest zabijane w wyniku aborcji. „Dziś, gdy kobieta dzwoni na rządową infolinię, słyszy tylko, gdzie znajdzie lekarza wykonującego aborcję. Nie mówi się jej o pomocy, by mogła urodzić” – alarmują obrońcy życia.

Eilís Mulroy, rzeczniczka kampanii Pro Life Campaign, w rozmowie z Catholic News Agency (CNA) określiła te dane jako "przerażające". „To przeciwieństwo tego, co obiecywali politycy przed referendum w 2018 r.” – podkreśliła.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks. Daniela Galusa

2025-07-21 13:19

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Monika Książek

W nawiązaniu do komunikatu Kurii Diecezjalnej w Łomży oraz opublikowanej w Internecie odpowiedzi ks. Daniela Galusa, informuję że:
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję