Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Świadek świętości Jana Pawła II był pośród nas

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2014, str. 5-7

[ TEMATY ]

wizyta

Andrzej Stelmach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Postać św. Jana Pawła II jest wyjątkowa dla całego Kościoła powszechnego, a szczególnie dla Kościoła w Polsce. Tegoroczna kanonizacja zwieńczyła święte dzieło Papieża przełomu wieków. Nadszedł czas, aby dziedzictwo tego pontyfikatu owocowało zarówno w sferze duchowości, jak i wypełniania całości nauczania. Służyć temu mają także obecne już w wielu parafiach relikwie św. Jana Pawła II. Kolejne wspólnoty otrzymały 14 i 15 czerwca dar relikwii, które osobiście intronizował abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Sekretarz dwóch papieży – Jana Pawła II i Benedykta XVI – ofiarował dla pięciu parafii relikwie św. Jana Pawła II, a dla jednej – bł. Jakuba Strzemię.

Parafia pw. Dobrego Pasterza w Szczecinie

W południe wigilii Niedzieli Trójcy Przenajświętszej w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Szczecinie miała miejsce uroczysta intronizacja relikwii św. Jana Pawła II (pierwszego stopnia). Najpierw przed pomnikiem św. Jana Pawła II relikwie umieszczone w artystycznie wykonanym relikwiarzu zostały poświęcone przez gościa ze Lwowa, a potem postawione na ołtarzu w nowej świątyni. Ks. prał. Andrzej Pastuszak, proboszcz i główny organizator tego dziękczynienia parafialnego za kanonizację polskiego Papieża, powitał abp. Mokrzyckiego, kilkunastu księży z diecezji, zaproszonych przyjaciół tej rodziny parafialnej oraz licznych wiernych. Poczty sztandarowe szkół znajdujących się na terenie młodej parafii były dowodem obecności dzieci i młodzieży wraz z nauczycielami na tej historycznej uroczystości. Były też reprezentowane władze miasta, radni, dyrektorzy instytucji i firm wspierających od lat tworzenie materialne tej parafii. Obecny był także profesor z Akademii Sztuk Pięknych Czesław Dźwigaj, któremu artystyczny i Chrystusowy wystrój zawdzięcza ten dom Boży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii celebrans mówił o niezwykłym świętym naszych czasów: „Ojciec Święty chciał pokazać, że droga do świętości jest otwarta także teraz, w czasach pozornie jej niesprzyjających. Dla mnie, jego sekretarza, Papież rodem z Wadowic był człowiekiem wyjątkowym. W przedziwny sposób oddziaływał na innych. Stojąc przy nim, odczuwało się spokój oraz poczucie bezpieczeństwa i życzliwości. Zawsze napawał mnie jakimś zdumieniem. Jego myśli ciągle były skierowane do Boga. On trwał nieustannie w modlitwie, będąc człowiekiem ogromnej wiary”.

Reklama

Arcybiskup prosił też wszystkich zebranych o modlitwy o pokój na Ukrainie. Pozdrowił przede wszystkim przesiedleńców z Kresów Wschodnich i ich rodziny, wczuwając się w tułaczy powojenny los Polaków, a tych mieszka bardzo wielu w Szczecinie.

Wreszcie Metropolita po wcześniejszym i udokumentowanym przekazaniu relikwii świętego Papieża proboszczowi parafii umieścił je w ołtarzu bocznym z dużym obrazem Jana Pawła II autorstwa wspomnianego artysty z Krakowa.

Wśród dziękujących za ten budujący pobyt oraz przywiezione relikwie nowego świętego polskiego był także prezes SM „Dąb” Józef Karbowniczyn, który wraz z Zarządem wyraził uznanie dla integrującego, kilkunastoletniego duszpasterzowania ks. prał. Andrzeja Pastuszaka oraz ogromną wdzięczność za tę historyczną wizytę Metropolicie Lwowskiemu.

Bogdan Nowak

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu

Sobotnie popołudnie 14 czerwca przyniosło kolejny dla Myśliborza historyczny moment. Po przybyciu relikwii św. s. Faustyny i bł. ks. M. Sopoćki tutejsza kolegiata otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. Początek uroczystości miał miejsce w centrum miasta na Rynku im. Jana Pawła II, tuż obok obelisku poświęconego Papieżowi, gdzie nastąpiło powitanie relikwii oraz abp. M. Mokrzyckiego. Obecni byli kanonicy Myśliborskiej Kapituły Kolegiackiej, kapłani z dekanatu, władze samorządowe gminy Myślibórz, kilkanaście pocztów sztandarowych, służby mundurowe, reprezentanci wielu środowisk społecznych całego regionu, wierni z dwóch myśliborskich parafii oraz liczni pielgrzymi z archidiecezji, którzy oddali hołd papieskim relikwiom. Gość ze Lwowa w asyście delegata Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego ks. kan. dr. Sławomira Zygi, kanclerza Kurii, przekazał ks. kan. Jerzemu Tobiaszowi relikwie, które zostały uroczyście poświęcone, a następnie umieszczone w relikwiarzu, który został wręczony przez delegacje tutejszego nadleśnictwa, aby odtąd był czczony w myśliborskiej kolegiacie. Wdzięczność za przybycie cząstki św. Jana Pawła II do Myśliborza wyraził prepozyt Kapituły ks. kan. J. Tobiasz oraz burmistrz Myśliborza Arkadiusz Janowicz. Miłym ubogaceniem pierwszej części przyjęcia relikwii było wręczenie nagród młodzieży myśliborskich szkół, która wzięła udział w konkursie plastycznym dotyczącym pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Reklama

W procesji ulicami miasta przeniesiono relikwie do misternie odremontowanej przez ks. prepozyta kan. J. Tobiasza kolegiaty św. Jana Chrzciciela. Intronizacja relikwii nastąpiła w prezbiterium świątyni, po czym rozpoczęła się dziękczynna Eucharystia. W homilii abp M. Mokrzycki powiedział: „Jan Paweł II był człowiekiem takim jak my, ale odróżniającym się swym zachowaniem, postawą, sposobem bycia, mówienia czy reagowania. Jakoś w przedziwny sposób promieniował dobrocią (...) Msza św. dla Świętego była najświętszym spotkaniem ze Zbawicielem”.

Pięknym gestem solidarności z archidiecezją lwowską było złożenie w procesji z darami na ręce Księdza Arcybiskupa utensili liturgicznych w postaci kielichów, orantów czy burs do noszenia Komunii chorym. Pod koniec Eucharystii Ksiądz Arcybiskup przekazał kolejne relikwie dla parafii pw. św. Jerzego w Goleniowie. Dar odebrał ks. kan. Wacław Nowak, proboszcz parafii w Goleniowie, wraz z delegacją.

Parafia pw. Świętej Trójcy w Chojnie

Kolejnym etapem wędrowania sekretarza św. Jana Pawła II abp. Mieczysława Mokrzyckiego po archidiecezji w niedzielne przedpołudnie uroczystości Trójcy Przenajświętszej była Chojna i poaugustiański zespół kościelno-klasztorny pw. Świętej Trójcy. Wspólnota chojeńska, na czele której od 1984 r. stoi ks. prał. Antoni Chodakowski, mecenas sztuki i kultury oraz muzyki sakralnej, znany nam wszystkim z heroicznego dzieła odbudowy kościoła Mariackiego oraz organizowanych od 25 lat nabożeństw ekumenicznych, od dawna przygotowywała się duchowo do tego historycznego momentu. Powitanie relikwii oraz przybyłych gości: abp. M. Mokrzyckiego oraz abp. Andrzeja Dzięgi nastąpiło przy pomniku św. Jana Pawła II, nieopodal kościoła Mariackiego, gdzie zgromadziły się rzesze wiernych. Papieska uroczystość rozpoczęła się od wręczenia przez abp. M. Mokrzyckiego dziekanowi dekanatu Chojna ks. prał. A. Chodakowskiemu relikwii zawierających cząstkę włosa Papieża oraz fragment jego sutanny. Następnie relikwie zostały umieszczone w misternie przygotowanym relikwiarzu, który na specjalnie przygotowanym podwyższeniu został później przeniesiony do świątyni. Zanim jednak to nastąpiło, goście poświęcili relikwie, a następnie zostali powitani przez gospodarzy gminy Chojna burmistrza Adama Fedorowicza i władze samorządowe. Słowa wdzięczności za przybycie relikwii wyraził także ks. dziekan A. Chodakowski. Po zakończeniu ceremonii spod pomnika w stronę kościoła Świętej Trójcy wyruszyła procesja, której Chojna nie widziała jeszcze w swojej historii. Uczestniczyli w niej wszyscy goście honorowi, kilkunastu kapłanów, siostry zakonne, władze powiatu ze starostą Wojciechem Konarskim na czele, poczty sztandarowe wielu szkół, organizacji społecznych i kombatanckich, delegacje parafii z dekanatu chojeńskiego, gryfińskiego, m.in. Sybiracy, orkiestra Elektrowni Dolnej Odry, Kawalerowie Orderu św. Stanisław BM z całej archidiecezji, grupy duszpasterskie i modlitewne, wierni Chojny. Po przybyciu do świątyni nastąpiła intronizacja relikwii, po czym Sekretarza Jana Pawła II powitał Metropolita Szczecińsko-Kamieński: „Pozdrawiam w Chojnie – mieście, które jest swoistym symbolem dziejów tej ziemi, które dobrze patrzy w przeszłość i odważnie patrzy w przyszłość”. Gospodarz parafii ks. prał. A. Chodakowski, witając gości, nawiązał do historii świątyni, ukazując mocno jej dramatyczne losy w czasach protestantyzmu i wojen światowych, wkomponowując w to czas rekonstrukcji kościoła i radosne chwile istnienia już ponad 40-letniej parafii. Abp M. Mokrzycki odprawił koncelebrowaną Mszę św., podczas której ponownie nawiązał do postaci św. Jana Pawła II: „Pobożność eucharystyczna w życiu Jana Pawła II była związana nierozłącznie z miłością do Jezusa Ukrzyżowanego. Święty trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga. Kto z nim się zetknął, mógł zauważyć jego niezwykłe człowieczeństwo. To wszystko płynęło z jego głębokiego zjednoczenia z Bogiem. Jego życie było modlitwą”.

Reklama

Bardzo piękną i głęboką w swojej symbolice był procesja z darami, która liczyła kilkanaście delegacji różnych stanów społecznych oraz parafialnych i organizacji społecznych, które na ręce Metropolity Lwowskiego złożyły cenne dary w postaci ornatów, kielichów, monstrancji, sprzętu liturgicznego, który zostanie przekazany do biednych i małych parafii w archidiecezji lwowskiej. Ukoronowaniem chojeńskiej uroczystości było oddanie czci relikwiom przez kapłanów i wiernych, a następnie umieszczenie w misternie przygotowanym przez prof. Czesława Dźwigaja relikwiarium, które odtąd znajdować się będzie pod monumentalną mozaiką św. Jana Pawła II na bocznej ścianie kościoła.

Reklama

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie

Ostatnim miejscem, które podczas dwudniowego pobytu w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej odwiedził abp Mieczysław Mokrzycki, była bazylika pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Przybył tutaj na zaproszenie gospodarza ks. prał. dr. Aleksandra Ziejewskiego zatroskanego o piękno i estetykę tego tak bardzo cennego kościoła dla historii dziejów Szczecina i ubogacającego, co jakiś czas wnętrze świątyni kolejnymi świętymi świadkami wiary minionych pokoleń w postaci wielu już obecnych tutaj relikwii świętych i błogosławionych. Gość ze Lwowa przybył do bazyliki św. Jana Chrzciciela z kolejnym cennym darem, a mianowicie relikwiami bł. Jakuba Strzemię. Jednocześnie Ksiądz Arcybiskup udzielił także grupie miejscowej młodzieży sakramentu bierzmowania, wprowadzając ich w dorosłe chrześcijańskie życie. Na tej uroczystości zgromadziło się wielu kapłanów, przedstawiciele władz miejskich, służby mundurowe, delegacje różnych stanów społecznych, wierni miasta Szczecina. Na początku Mszy św. nastąpiła intronizacja i poświęcenie relikwii bł. Jakuba. Następnie dostojnego gościa powitał ks. prał. A. Ziejewski, nawiązując do postaci błogosławionego, i który odtąd będzie odbierał hołd w tym miejscu i dziękując dawnemu sekretarzowi Jana Pawła II za przekazanie tychże relikwii dla rozszerzania kultu bł. Jakuba Strzemię. Metropolita Lwowski podobnie jak w trzech poprzednich miejscach swej pielgrzymki po archidiecezji wygłosił słowo Boże do licznie zgromadzonych wiernych, akcentując wagę sakramentu bierzmowania, a także ukazując bogaty życiorys błogosławionego, którego relikwie spoczną od teraz w murach kościoła farnego.

Podobnie jak w poprzednich parafiach także i w szczecińskiej bazylice ofiarowano Metropolicie Lwowskiemu liczne paramenty liturgiczne, które mają dopomóc biedniejszym tamtejszym parafiom godnie sprawować Msze św. i nabożeństwa. Na zakończenie spotkania nastąpiła promocja książki „Jan Paweł II. Pamięć i Wdzięczność na Pomorzu Zachodnim”, która jest pokłosiem sesji naukowej odbytej 27 stycznia tego roku podczas obchodów 10-lecia istnienia Wydziału Teologicznego US z udziałem kard. Stanisława Dziwisza.

Ks. Robert Gołębiowski

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gość z Banja Luki w Ocicach

Niedziela legnicka 32/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

wizyta

JĘDRZEJ RAMS

Na zaproszenie biskupa seniora Stefana Cichego, 12 lipca przyjechał do parafii w Ocicach niezwykły gość, bp Franjo Komarica – biskup Banja Luki i przewodniczący Episkopatu Bośni i Hercegowiny.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: skromniejsze obchody Wielkiego Tygodnia z powodu wojny w Strefie Gazy

2024-03-29 15:23

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Pro Terra Sancta

Łukasz Głowacki

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Pośród wojny i napięć, chrześcijanie w Jerozolimie rozpoczęli uroczystymi ceremoniami „święte trzy dni” poprzedzające Wielkanoc. W Wielki Czwartek przed południem Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice Grobu Pańskiego przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa, zgodnie z obowiązującym status quo, które reguluje czas modlitwy sześciu wyznań chrześcijańskich w sanktuarium.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję