Reklama

Turystyka

Jerozolima - miasto relikwia

Wakacyjny cykl w „Niedzieli” nosi tytuł: „Dotykamy śladów Boga”. Inspiracją w naszej wędrówce jest hasło przyświecające pracy duszpasterskiej w bieżącym roku: „Wierzę w Syna Bożego”. Czteroletni cykl duszpasterski: „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa” nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski, którą będziemy obchodzić w 2016 r. Naszą wiarę chcemy umacniać, dotykając relikwii Chrystusa. Wyjątkowym przewodnikiem jest książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia pt. „Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych”. W tym tygodniu zaczynamy nasz cykl. Udajemy się najpierw do Jerozolimy.

Niedziela Ogólnopolska 27/2014, str. 18

[ TEMATY ]

Jerozolima

wakacje

Janusz Rosikoń/Rosikon Press

Kaplica Grobu Pańskiego

Kaplica Grobu Pańskiego

Dla wielu pielgrzymka do Izraela jest podróżą życia. Ponad wszelką wątpliwość wiemy przecież, że Jezus jest postacią historyczną. Świadczą o tym nie tylko źródła chrześcijańskie, ale też żydowskie i pogańskie. Jeśli stopy Zbawiciela dotykały tamtej ziemi, jest ona szczególnego rodzaju relikwią. Niemal każdy kamień upamiętnia wyjątkowy czas w historii ludzkości, kiedy Bóg stał się jednym z nas.

Błogosławiona złośliwość

Rzecz miała miejsce zaledwie sto lat po Wniebowstąpieniu. Wyznawcy Chrystusa otaczali czcią wzniesienie, które pierwotnie usytuowane było poza murami miasta, dokładnie w miejscu dawnego kamieniołomu, w którym wydobywano kamień wapienny. To tam rzymscy żołnierze dokonywali egzekucji na górze o znanej z Ewangelii nazwie: Miejsce Czaszki. Tam właśnie poniósł śmierć Jezus Chrystus, a w pierwszym wieku po Jego śmierci chrześcijanie oddawali cześć Golgocie i grobowcowi, z którego Pan chwalebnie wyszedł po zmartwychwstaniu. Niestety, za rządów Hadriana miały miejsce prześladowania i na złość wyznawcom Chrystusa wybudowano w miejscu Golgoty pogańską świątynię. Dzięki temu zdarzeniu po wiekach wojen i prześladowań dokładnie wiemy, w którym miejscu Chrystus zbawił świat.

Dla chcącego…

Reklama

Ziemia Święta kojarzy nam się z nie lada egzotyką. Biura pielgrzymkowe oferują bardzo atrakcyjne wyjazdy, które najczęściej też kosztują krocie. Okazuje się jednak, że dla zaradnego podróżnika perspektywa dotknięcia pamiątek po Chrystusie nie musi być wyczynem heroicznym. Do Izraela możemy dziś polecieć tanimi liniami. Nawet jeśli zdecydujemy się na lot droższymi liniami, rezerwując odpowiednio wcześnie bilet, mamy gwarancję stosunkowo niskiej ceny. Na lotnisku w Tel Awiwie zdziwimy się łatwością transportu do Jerozolimy. Na słowo: „Jerusalem” – każdy pokaże nam miejsce, gdzie już czekają tzw. szeruty, czyli odpowiedniki naszych busów. Jeśli wcześniej zarezerwowaliśmy jakiś pokój, to wystarczy podać kierowcy adres hotelu, a zostaniemy tam przetransportowani.

Podobnie w Jerozolimie możemy się poruszać z wielką łatwością. Pod Bramą Damasceńską znajdziemy swego rodzaju dworzec, z którego odchodzą szeruty do niemal wszystkich okolicznych miejscowości. Dzięki temu z łatwością można odwiedzić odległe od Jerozolimy o kilka kilometrów Betlejem, a także przybyć nad Morze Martwe.

Zorganizowane pielgrzymki nawiedzają także Galileę. Właściwie najciekawszym miejscem w tamtej okolicy jest Jezioro Galilejskie, ponieważ od dwóch tysięcy lat mamy tam do czynienia z tym samym akwenem, a zatem, dotykając wody, mamy wrażenie, że jest to ta sama woda, po której chodził Pan Jezus. Podobnie jest zresztą z wodami Jordanu.

Jeśli jednak chodzi o kościoły, np. w Nazarecie, nie są to oczywiście budowle historyczne, a jedynie współczesne kościoły, zbudowane dla upamiętnienia wielkich wydarzeń zbawczych. Planując zatem podróż do Izraela, z powodzeniem można się skupić jedynie na Jerozolimie, gdzie spotkamy najbardziej autentyczne miejsca. Jeśli jednak ktoś zechce, może także dotrzeć do Galilei, ponieważ połączenia autobusowe są w Izraelu dobrze zorganizowane.

2014-07-01 13:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohaterowie drugiego planu

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

Jerozolima

Graziako

Dziś też, tak jak wtedy, ulice starej Jerozolimy tętnią życiem. I nikt nie zwraca większej uwagi na krzyż...

Dziś też, tak jak wtedy, ulice starej Jerozolimy tętnią życiem.
I nikt nie zwraca większej uwagi na krzyż...

Męka Chrystusa nie dokonała się w ukryciu. Nie zginął od skrytobójczego ciosu. Wszystko rozegrało się na oczach ludzi. Z ich udziałem. I nie było to przypadkowe. Działo się tak, by każdy miał możliwość opowiedzenia się „za” lub „przeciw” Jezusowi, przyjęcia owoców Jego męki lub ich odrzucenia.

Przyglądając się ludziom uczestniczącym w tych wydarzeniach, zacznijmy od odźwiernej z pałacu arcykapłana.

CZYTAJ DALEJ

Święty Cyprian

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 4-5

Adobe.Stock

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję