Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zmiany duszpasterskie

Połowa czerwca w kalendarzu diecezji sosnowieckiej to czas zmian duszpasterskich. Poznajemy wówczas nowych administratorów oraz proboszczów parafii, dowiadujemy się o zmianach w strukturze Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu czy wreszcie o nowych nominacjach wikariuszowskich.

Reklama

16 czerwca biskup Grzegorz Kaszak, podczas konferencji kapłańskiej, która odbyła się w siedzibie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, poinformował zgromadzonych księży dziekanów o wprowadzonych zmianach. Wcześniej Pasterz Kościoła sosnowieckiego wręczył dekrety kapłanom odchodzącym na emeryturę, a także nowym administratorom i proboszczom parafii w naszej diecezji. W tym roku na zasłużoną emeryturę odeszło trzech kapłanów: ks. prał. Karol Malasiewicz – proboszcz i budowniczy kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, ks. kan. Aleksander Witkowski – długoletni proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach i ks. kan. Maciej Foryś – proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Kosmolowie.

Do kilku zmian doszło także w strukturach Kurii Diecezjalnej. Jeszcze z początkiem czerwca Pasterz Kościoła sosnowieckiego powierzył funkcję ekonoma diecezji ks. Pawłowi Rozpiątkowskiemu. Nowym dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego został ks. Marek Bigaj, wicedyrektorem Wydziału Katechetycznego został mianowany ks. Adam Gołąb, funkcję dyrektora Domu św. Józefa w Będzinie objął ks. Rafał Stępniewski, a ks. Przemysław Szot będzie sekretarzem i kapelanem biskupa Grzegorza Kaszaka. Ponadto biskup Grzegorz ustanowił 4 proboszczów, 13 administratorów i dokonał 37 zmian wikariuszowskich.

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księża motocykliści z pielgrzymką na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ksiądz

motocykliści

Julia A. Lewandowska

Na Jasnej Górze spotkali się dziś duchowni – miłośnicy dwóch kółek. Połączyła ich wspólna pasja i to, że są kapłanami. Od kilku miesięcy w Polsce działa Klub Księży Motocyklistów a należy do niego 70 duchownych. Chcą być z ludźmi nie tylko w kościele, ale i na drogach oraz różnego rodzaju zlotach. Jak powiedział ks. Marcin Bielicki, misją grupy jest niesienie Ewangelii motocyklistom oraz pokazanie, że można to, co przyjemne, łączyć z pożytecznym i Bożym. To głoszenie Ewangelii odbywa się przede wszystkim przez spotkania z ludźmi, którzy najprawdopodobniej na co dzień do księdza nawet by nie podeszli.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję