Reklama

Wiadomości

Ludzie, którzy chodzą po górach są inni

Nie wszystko można sobie przyswoić, siedząc w szkolnej ławce. Od czasu do czasu dobrze spotkać się na papieskim szlaku. Zwłaszcza w wakacje!

Niedziela małopolska 26/2014, str. 4

[ TEMATY ]

spotkanie

wakacje

Małgorzata Cichoń

Msza św. wieńcząca rajd papieski

Msza św. wieńcząca rajd papieski

W dniu 13 czerwca w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej odprawiono Mszę św., wieńczącą XII Gwiaździsty Rajd Szlakami Jana Pawła II. W sali gimnastycznej zebrała się młodzież, grono pedagogiczne, miejscowe władze. To wyjątkowy rok dla limanowskiej placówki edukacyjnej, która obchodzi jubileusz 90 lat istnienia. Dziś patronuje jej św. Jan Paweł II, w którego watykańskich uroczystościach kanonizacyjnych uczestniczyła także limanowska społeczność – pamiątkowe zdjęcia z tego wydarzenia można oglądać m.in. na szkolnej tablicy informacyjnej.

Trudne, ale prawdziwe

Ks. Robert Pociecha, koncelebrujący Eucharystię wraz z ks. Janem Tomczykiem, rozpoczynając liturgię, powitał najpierw młodzież, grono pedagogiczne, a następnie wszystkich zaproszonych gości (m.in. prezes Fundacji „Szlaki Papieskie” Urszulę Własiuk, członka Zarządu Powiatu Mieczysława Urygę, Burmistrza Miasta Limanowa Władysława Biedę wraz z Jolantą Juszkiewicz – przedstawicielem Rady Miasta, Wójta Gminy Limanowa Władysława Pazdana oraz dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół).

Reklama

Podczas homilii kapłan przypomniał słowa Jana Pawła II, który powiedział, że gdy był młody, zafascynowała go Ewangelia. Dlaczego? Bo w Ewangelii Jezus mówi o rzeczach trudnych, ale prawdziwych, wciągających człowieka. Duchowny porównał to do wędrówki. – Gdy idziemy górami, musimy się trochę zmęczyć, raz czy dwa złapać kryzys. Ale ten trud pozostawia wielką mądrość w człowieku. Pan Bóg daje nam takie momenty, które są charakterystyczne tylko dla danych miejsc. Cieszymy się, że coraz więcej młodych ludzi chodzi po górach. Bo ludzie, którzy chodzą po górach są inni. Jest w nich coś z głębi Pana Boga – mówił ks. Robert Pociecha.

Podzielił się także wrażeniami z własnego udziału w tegorocznym Rajdzie Szlakami Jana Pawła II. – Gdy szliśmy z naszą grupą, na trasie widzieliśmy wiele powalonych po ostatnich nawałnicach drzew. Zwracaliśmy wyjątkową uwagę na nie, a przecież obok tych powalonych, jest tyle odrastających od ziemi, niewidocznych. Kapłan stwierdził, że często tak postępujemy, oceniając rzeczywistość. Przykładowo, zwracamy uwagę na młode osoby, które charakteryzują się negatywną postawą względem życia. Taki obraz jest też eksponowany m.in. w przekazach medialnych. – A przecież, miażdżąca większość młodzieży jest podobna do tych odrastających od ziemi drzew i to ona w przyszłości będzie budować naszą ojczyznę – przekonywał głoszący homilię. Podsumował, że św. Jan Paweł II po to zabierał młodych ludzi w góry, żeby oni mogli tam przeżyć swoje spotkanie z Panem Bogiem: – Droga młodzieży, tego i wam życzymy, byście tak do tych wypraw podchodzili!

„Chodźcie moimi drogami”

...takie było hasło tegorocznego Rajdu. Jego celem, jak podają organizatorzy (czyli: parafia bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, miasto Limanowa, powiat Limanowski, gmina Limanowa, fundacja „Szlaki Papieskie”, PTTK O/Limanowa oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej), było uczczenie 15. rocznicy przejazdu Jana Pawła II przez Limanową do Starego Sącza na kanonizację bł. Kingi, a także poznawanie papieskiego nauczania, historii regionu, kultury, przyrody oraz wspólny wypoczynek w górach.

Reklama

To wyzwanie podjęło 29 drużyn z powiatu limanowskiego, nowosądeckiego, bocheńskiego, a także dąbrowskiego i wadowickiego, łącznie blisko 300 uczestników. „Była to młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, absolwenci, a także wielu stałych sympatyków Szlaków Papieskich. Przemierzyli oni liczne trasy jedno i wielodniowe, którymi swego czasu wędrował Karol Wojtyła w Beskidzie Wyspowym, Gorcach, Beskidzie Sądeckim, a nawet Bieszczadach” – można przeczytać na stronie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej, która udostępnia także relację fotograficzną z wypraw.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Uhonorowano także najciekawszą kronikę rajdową, laureatów konkursu o tematyce: „Święci i świętość według Jana Pawła II”, jak również najmłodszego i najstarszego uczestnika oraz drużyny, które przeszły najdłuższą trasą. Patronem medialnym wydarzenia była m.in. „Niedziela”.

2014-06-25 15:04

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk: wakacje to czas troski o relacje i okazja do pogłębienia wiary

Wakacje to czas troski o relacje, korzystania z piękna przyrody oraz okazja do pogłębienia wiary - mówi PAP przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk. Życzy młodzieży, by ten czas pomógł im stać się dojrzalszymi ludźmi.

W piątek dzieci i młodzież zakończyły w Polsce rok szkolny, rozpoczynając dwumiesięczne wakacje.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję