Reklama

Wiadomości

Ludzie, którzy chodzą po górach są inni

Nie wszystko można sobie przyswoić, siedząc w szkolnej ławce. Od czasu do czasu dobrze spotkać się na papieskim szlaku. Zwłaszcza w wakacje!

Niedziela małopolska 26/2014, str. 4

[ TEMATY ]

spotkanie

wakacje

Małgorzata Cichoń

Msza św. wieńcząca rajd papieski

Msza św. wieńcząca rajd papieski

W dniu 13 czerwca w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej odprawiono Mszę św., wieńczącą XII Gwiaździsty Rajd Szlakami Jana Pawła II. W sali gimnastycznej zebrała się młodzież, grono pedagogiczne, miejscowe władze. To wyjątkowy rok dla limanowskiej placówki edukacyjnej, która obchodzi jubileusz 90 lat istnienia. Dziś patronuje jej św. Jan Paweł II, w którego watykańskich uroczystościach kanonizacyjnych uczestniczyła także limanowska społeczność – pamiątkowe zdjęcia z tego wydarzenia można oglądać m.in. na szkolnej tablicy informacyjnej.

Trudne, ale prawdziwe

Ks. Robert Pociecha, koncelebrujący Eucharystię wraz z ks. Janem Tomczykiem, rozpoczynając liturgię, powitał najpierw młodzież, grono pedagogiczne, a następnie wszystkich zaproszonych gości (m.in. prezes Fundacji „Szlaki Papieskie” Urszulę Własiuk, członka Zarządu Powiatu Mieczysława Urygę, Burmistrza Miasta Limanowa Władysława Biedę wraz z Jolantą Juszkiewicz – przedstawicielem Rady Miasta, Wójta Gminy Limanowa Władysława Pazdana oraz dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół).

Reklama

Podczas homilii kapłan przypomniał słowa Jana Pawła II, który powiedział, że gdy był młody, zafascynowała go Ewangelia. Dlaczego? Bo w Ewangelii Jezus mówi o rzeczach trudnych, ale prawdziwych, wciągających człowieka. Duchowny porównał to do wędrówki. – Gdy idziemy górami, musimy się trochę zmęczyć, raz czy dwa złapać kryzys. Ale ten trud pozostawia wielką mądrość w człowieku. Pan Bóg daje nam takie momenty, które są charakterystyczne tylko dla danych miejsc. Cieszymy się, że coraz więcej młodych ludzi chodzi po górach. Bo ludzie, którzy chodzą po górach są inni. Jest w nich coś z głębi Pana Boga – mówił ks. Robert Pociecha.

Podzielił się także wrażeniami z własnego udziału w tegorocznym Rajdzie Szlakami Jana Pawła II. – Gdy szliśmy z naszą grupą, na trasie widzieliśmy wiele powalonych po ostatnich nawałnicach drzew. Zwracaliśmy wyjątkową uwagę na nie, a przecież obok tych powalonych, jest tyle odrastających od ziemi, niewidocznych. Kapłan stwierdził, że często tak postępujemy, oceniając rzeczywistość. Przykładowo, zwracamy uwagę na młode osoby, które charakteryzują się negatywną postawą względem życia. Taki obraz jest też eksponowany m.in. w przekazach medialnych. – A przecież, miażdżąca większość młodzieży jest podobna do tych odrastających od ziemi drzew i to ona w przyszłości będzie budować naszą ojczyznę – przekonywał głoszący homilię. Podsumował, że św. Jan Paweł II po to zabierał młodych ludzi w góry, żeby oni mogli tam przeżyć swoje spotkanie z Panem Bogiem: – Droga młodzieży, tego i wam życzymy, byście tak do tych wypraw podchodzili!

„Chodźcie moimi drogami”

...takie było hasło tegorocznego Rajdu. Jego celem, jak podają organizatorzy (czyli: parafia bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, miasto Limanowa, powiat Limanowski, gmina Limanowa, fundacja „Szlaki Papieskie”, PTTK O/Limanowa oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej), było uczczenie 15. rocznicy przejazdu Jana Pawła II przez Limanową do Starego Sącza na kanonizację bł. Kingi, a także poznawanie papieskiego nauczania, historii regionu, kultury, przyrody oraz wspólny wypoczynek w górach.

Reklama

To wyzwanie podjęło 29 drużyn z powiatu limanowskiego, nowosądeckiego, bocheńskiego, a także dąbrowskiego i wadowickiego, łącznie blisko 300 uczestników. „Była to młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, absolwenci, a także wielu stałych sympatyków Szlaków Papieskich. Przemierzyli oni liczne trasy jedno i wielodniowe, którymi swego czasu wędrował Karol Wojtyła w Beskidzie Wyspowym, Gorcach, Beskidzie Sądeckim, a nawet Bieszczadach” – można przeczytać na stronie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej, która udostępnia także relację fotograficzną z wypraw.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Uhonorowano także najciekawszą kronikę rajdową, laureatów konkursu o tematyce: „Święci i świętość według Jana Pawła II”, jak również najmłodszego i najstarszego uczestnika oraz drużyny, które przeszły najdłuższą trasą. Patronem medialnym wydarzenia była m.in. „Niedziela”.

2014-06-25 15:04

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyło się spotkanie prezesa PiS z liderem Porozumienia

2020-09-22 18:49

[ TEMATY ]

spotkanie

PiS

PAP

We wtorek ok. godz. 18.00 zakończyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W rozmowie wziął też udział premier Mateusz Morawiecki. 

Jak poinformowało PAP źródło w Prawie i Sprawiedliwości, głównym tematem spotkania Kaczyńskiego z Gowinem w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej była przyszłość Zjednoczonej Prawicy.

W spotkaniu brał też udział premier Mateusz Morawiecki i poseł PiS Marek Kuchciński.

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) pojawiły się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy już nie istnieje.

Po poniedziałkowym spotkaniu najważniejszych polityków PiS ws. przyszłości ZP, rzeczniczka partii Anita Czerwińska przekazała, że podczas posiedzenia podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach partia poinformuje "w stosownym czasie".

W poniedziałek wieczorem doszło do spotkania prezesa Kaczyńskiego z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro. (PAP)

ipa/ godl/

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie w czasach niepewności

2020-09-24 23:14

archiwum organizatorów

Już po raz drugi Konferencja Episkopatu Polski w osobie Przewodniczącego Rady d/s Społecznych abp. Józefa Kupnego zaprasza przedsiębiorców z całej Polski na II Ogólnopolską Pielgrzymkę, na Jasną Górę.

„Pielgrzymki Przedsiębiorców” od hasłem „Pod Twoją obronę! Zawierzam Tobie moja firmę”, odbędzie się w niedzielę 4 października. Organizatorzy: Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res” napisali: „Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy prowadzą swoje firmy, bez względu na ich wielkość czy branżę. Zapraszamy także freelancerów i przedstawicieli wolnych zawodów…” Odnosząc się do aktualnej sytuacji, stwierdzają: „Każdemu z nas towarzyszy niepewność jutra i borykamy się z podobnymi problemami. Dodatkowo nasze społeczeństwo mierzy się z nową sytuacją i skutkami zamrożenia gospodarki. Osoby przedsiębiorcze, pracodawcy, ludzie z inicjatywą, odpowiadają nie tylko za własne rodziny, ale często też za pracowników i ich rodziny. Mimo trudnych czasów, w których przyszło im prowadzić swoją działalność, chcą mieć nadzieję i być silni. Wychodząc naprzeciw tym pragnieniom 4 października 2020 r. mogą zawierzyć swoje firmy Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W spotkaniu, jako goście specjalni, wystąpią : Ks. Wojciech Węgrzyniak i dziennikarz ekonomiczny Jacek Krzemiński. Organizatorzy apelują: „Przedsiębiorcy, bądźmy razem! Jasna Góra to miejsce, gdzie od wieków dzieją się cuda! Zanieśmy tam Bogu wszystkie nasze radości, sukcesy i problemy.”

Więcej szczegółów, w tym rejestracja i szczegółowy program pielgrzymki, na: www.pielgrzymkaprzedsiebiorcow.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję