Reklama

Niedziela Kielecka

Stróże Zmartwychwstania

Na mocy dekretu Wielkiego Mistrza Jego Eminencji kard. Edwina Fredericka O’Briena, siedem dam i trzynastu kawalerów – w tym dziewięciu świeckich i czterech duchownych – powiększyło w sobotę 7 czerwca grono Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Z diecezji kieleckiej w poczet bożogrobców przyjęto siedem osób: Marię Szubę z Mianocic k. Książa Wielkiego, Annę Tokarską z Kielc, Halinę Pietrzyk z Miechowa, Jadwigę Trzaskę z Michałowic, Tadeusza Trzaskę z Michałowic, Ryszarda Woźniaka z Kielc, Jana Żebraka z Miechowa-Charsznicy i ks. Mirosława Kaczmarczyka z Miechowa.

Inwestytura odbyła się w Kielcach. Trwające od czwartku obrzędy liturgiczne zakończyły się w sobotę uroczystą Eucharystią w bazylice katedralnej. Wcześniej grupa ponad stu dam i kawalerów przeszła z kościoła św. Wojciecha do katedry. Tu wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył członek zakonu – bp Kazimierz Ryczan. Wraz z nim Mszę św. sprawował m. in. bp Piotr Skucha. W Eucharystii wzięli udział m. in. wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, przewodniczący Rady Miasta Tomasz Bogucki, a także senator PiS Krzysztof Słoń.

Reklama

Zebranych powitał ks. prał. Stanisław Słowik OESSH, z kolei w imieniu Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu ks. Jan Abrahamowicz wyraził wdzięczność bp. Kazimierzowi Ryczanowi za zaproszenie do Kielc na Inwestyturę oraz przewodniczenie Eucharystii, podczas której modlono się o dary dla całego Zakonu, a szczególnie dla wstępujących w szeregi kawalerów i dam, a także o pokój w Ziemi Świętej oraz w intencji wszystkich chrześcijan żyjących w ojczyźnie Jezusa Chrystusa.

W homilii bp Ryczan mówił o tajemnicy Zmartwychwstania i przesłaniu pustego Grobu Jezusa. Wspominał swoje przeżycia związane z pobytem w Ziemi Świętej. – Dwadzieścia wieków później wszedłem do grobu w Jerozolimie. Grób był pusty. Przede mną u grobu były miliony. Ucałowałem kamień, na którym leżał Jezus. Usłyszałem wołanie św. Pawła: „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nauczanie nasze, próżna jest także wiara wasza”. Wyszedłem. Z pocałunkiem kamiennej grobowej ławy zmartwychwstała dla mnie cała Ewangelia. Zmartwychwstał Jezus mojego dzieciństwa i młodości – mówił biskup.

Po homilii zwierzchnik Zakonu J. E. Karol Szlenkier odczytał dekret o przejęciu dwudziestu osób w szeregi Zakonu. Bp Kazimierz Ryczan zgodnie z tradycją poprzez dotknięcie mieczem prawego ramienia kandydata i zawieszeniem krzyża bożogrobców na szyi pasował ich na nowych stróżów Zmartwychwstania. Pod koniec Eucharystii odczytany został dekret Wielkiego Mistrza Zakonu, który przyznał sześciu kawalerom komandorskie stopnie zakonne. Głównymi dziełami polskiego Zwierzchnictwa w Ziemi Świętej są dzieła wspierające Patriarchę Łacińskiego Jerozolimy, szczególnie związane z utrzymaniem niektórych placówek szkolno-wychowawczych dla dzieci, a także wykonywane remonty w obiektach sakralnych. Szczególnym patronatem polskich bożogrobców jest otoczona działalność Sióstr Elżbietanek prowadzących Dom Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie.

Reklama

Do Zakonu Rycerskiego przyjmowane są osoby świeckie i duchowne w randze kawalerów, a od końca XIX wieku również kobiety w randze dam. Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został powołany przez Stolicę Apostolską i dlatego włączony jest całkowicie w strukturę Kościoła powszechnego. Najwyższą władzę zakonną stanowi Kardynał Wielki Mistrz, mianowany przez Ojca Świętego, oraz Łaciński Patriarcha w Jerozolimie.

Dziś Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy ok. 20 tys. członków na świecie. Głównie w krajach europejskich, ale również w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz na Dalekim Wschodzie.

Obecnie Wielkim Mistrzem Zakonu jest Jego Eminencja kard. Edwin Frederick O’Brien, a Wielkim Przeorem Zakonu jest Patriarcha Łaciński Jerozolimy abp Fuad Twal.

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Damy i kawalerowie OESSH na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bożogrobcy

Krzysztof Świertok

Jak co roku, na początku Wielkiego Postu, zaraz po Środzie Popielcowej, na swoje doroczne rekolekcje przybyli na Jasną Górę członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. „Rekolekcje z Benedyktem XVI” , odbywające się w dniach 8-10 marca, prowadzi ks. prof. Jerzy Szymik, jeden z najlepszych znawców myśli teologicznej kard. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI. Rekolekcjonista wprowadził damy i kawalerów Zakonu do szkoły Benedykta XVI i, sięgając do jego nauczania, podjął podczas konferencji następujące tematy: Wiara; Prawda; Sumienie; Wolność; Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję