Reklama

Niedziela Kielecka

Per Artem ad Deum dla Mario Botty i Adama Bujaka

Prestiżowe wyróżnienie „Per Artem ad Deum” – „Przez Sztukę do Boga” – medal Papieskiej Rady ds. Kultury, przyznawane wyłącznie podczas wystawy SACROEXPO, w tym roku powędrował do rąk wybitnych artystów realizujących sztukę sakralną: Szwajcara Mario Botty i Polaka – Adama Bujaka. To najważniejsze wydarzenie artystyczne w ramach SACROEXPO, towarzyszące Targom od 10 lat. Kielecka impreza wystawienniczo-targowa – największa w tej części Europy, ma wyłączność na przyznawanie nagrody, o której decyduje Kapituła Papieskiej Rady ds. Kultury.

9 czerwca podczas wręczania Medalu bp Marian Florczyk – przewodniczący Kapituły zauważył, że decyzje zapadające w Kielcach są zawsze akceptowane przez „wymagającego” przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury – abp. Gianfranco Ravasiego. A dla wyróżnionych medal, desygnowany niejako w imieniu św. Jana Pawła II, pozostaje wyjątkowy.

Reklama

Mario Botta doceniony za architekturę w wymiarze sakralnym, odbierając medal z rąk bp. Florczyka podkreślił, że to „ogromny przywilej dla artysty, podejmowania tematu Domu Bożego, w kontekście także domu dla człowieka, który ogromnie potrzebuje duchowości”. Bottę, światowej sławy projektanta kościołów i kaplic, wyróżniono za „niestrudzoną wędrówkę w poszukiwaniu formy, równocześnie ludzkiej i boskiej, która pogodzi rzeczywistość z ideą”. – Człowiek także w swoim życiu potrzebuje duchowości, w swoich ścianach, w tym, co go otacza, i w tym wszystkim stara się szukać i znajdować to, co jest nieskończone. Dlatego jestem przekonany, że architektura, także współczesna, może być świadectwem tego, co jest pozytywne, nawet w obecnych czasach, pełnych różnych skrajności i konfliktów – podkreślił Botta.

Botta jest współtwórcą fenomenu w architekturze europejskiej końca XX wieku, zwanego „szkołą tesyńską”. Jako 16-latek, opracował projekt prezbiterium w Genestrerio. Przykłady jego prac to: kościół św. Jana Chrzciciela w Mogno, katedra Zmartwychwstania w Evry, kościół Santo Volto w Turynie, kaplica na Monte Tamaro. Botta został już wielokrotnie uhonorowany nagrodami za dorobek w dziedzinie architektury, m.in. Nagrodą Beton 85, CICA, Massimo, International Award Architecture czy Europejską Nagrodą Kultury. Jest uważany za przedstawiciela neomodernistycznego regionalizmu w architekturze.

Bujaka, wieloletniego fotografa papieża Jana Pawła II, wyróżniono za „firmament ludzkich wzruszeń, wspomnień oraz tęsknot, zbudowany z kadrów wiary, nadziei i miłości”. Fotografik odbierając nagrodę zauważył, że „miał szczęście” być przy Karolu Wojtyle od swojego narodzenia – dom na krakowskich Dębnikach, w którym Bujak się urodził, sąsiadował z domem, w którym mieszkał przyszły papież. – Lata, w których mogłem dokumentować tego wspaniałego człowieka, były największym przeżyciem. A ich ukoronowaniem były słowa Jana Pawła II, które skierował do mnie trzy dni przed śmiercią – podziękowania spisane na kartce. Nie przypuszczałem, że Ojciec Święty na łożu śmierci będzie pamiętał o takim zwyczajnym człowieku jak ja – mówił Bujak.

Reklama

Bujak na swoim koncie ma ponad 130 albumów, plakatów i kalendarzy. Jest nazywany „fotografem papieskim” – przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły; najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem cały pontyfikat – jako papieża Jana Pawła II. Współpracował m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz Telewizją Kraków. Obaj artyści: Botta i Bujak zaprezentowali swoje ekspozycje w ramach XV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.

Medal „Per Artem ad Deum” dotychczas otrzymali m.in.: kompozytor Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik, kompozytor muzyki filmowej Ennio Morricone, twórca budowli sakralnych Stanisław Niemczyk.

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alumni – żołnierze

W czasach komunistycznego zniewolenia władza dokonywała wielu różnorakich aktów terroru. O wielu z nich jest powszechnie wiadomo, wiele jednak wciąż czeka na odkrycie i opublikowanie. Wśród takich działań komunistycznych władz PRL-u jest epizod związany z prześladowaniem Kościoła, które odbywało się na różny sposób, a o którym wiele jeszcze rzeczy nie jest znanych szerokiej rzeszy społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję