Reklama

Niedziela Podlaska

Świętość jest spoiwem jedności

10 czerwca wieczorem, w Drohiczynie obchodzono kolejny Dzień Podlasia, upamiętniający wizytę św. Jana Pawła II na Podlasiu. W tym roku była to również diecezjalna uroczystość dziękczynienia za kanonizację św. Jana Pawła II

W katedrze Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wraz biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz kapłanami z diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej i pińskiej na Białorusi koncelebrował Eucharystię dziękczynną. Miało to miejsce wieczorem, w tych samych godzinach, gdy 15 lat temu św. Jana Pawła II przybył na Drohiczyna.

Rozpoczynając liturgię bp Tadeusz Pikus podkreślił konieczność wdzięczności Bogu za wielki dar dla Podlasia jakim była wizyta św. Jana Pawła II. Przypomniał, że na wniosek bp. Antoniego Dydycza, Dzień Podlasia został przyjęty przez sejmiki trzech województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego i wpisał się w tradycję. Podkreślił, że w tym roku jest on wyjątkowym wydarzeniem, gdy dziękujemy nie tylko za pobyt na Podlasiu św. Jana Pawła II, ale też za jego kanonizację. Bp Antoni Dydycz rozpoczął homilię, odwołując się też do słów, zacytowanych w liście pasterskim biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Powiedział, że z radością przywołujemy słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane piętnaście lat na błoniach drohiczyńskich, modlącego się, by wszyscy byli jedno. „Słuchali ich nie tylko katolicy, ale i prawosławni, protestanci, starowiercy, wyznawcy innych religii i niewierzący”. Przypomniał przesłanie, jakie św. Jan Paweł II pozostawił w czasie swej pielgrzymki do Polski po odzyskaniu częściowej wolności, którą zapoczątkowały wybory 25 lat temu. Mówił on wtedy o tym, jak powinniśmy ją realizować w oparciu o niezmienne wartości.

Reklama

Bp Antoni Dydycz powiedział też, że powinniśmy się poważnie zastanowić, czy ten czas został właściwie zagospodarowany, czy nie ma w nas winy bierności i odpowiedzialności za dramaty naszych rodaków, cierpiących z powodu bezrobocia, emigracji zarobkowej, biurokracji, czy niesprawiedliwości, gdy z horyzontu znika zwykły człowiek. Powinno to być zawstydzeniem i stanowić wyzwanie, do budowania prawdziwej wolności w światłości Pana– podkreślił.

Na Dzień Podlasia przybyli: Wicewojewoda Podlaski, Starostowie, Burmistrzowie, Wójtowie, przedstawiciele innych struktur władz samorządowych, policji, straży pożarnych, leśnicy, ludzie kultury, sztuki, bractwo kurkowe i rycerskie, siostry zakonne, alumni, przedstawiciele ruchów stowarzyszeń, instytucji i organizacji wraz pocztami sztandarowymi z terenu Podlasia i Mazowsza, wierni z diecezji drohiczyńskiej, diecezji sąsiednich, a także władze i wierni z Litwy. Bp Tadeusz Pikus dokonał aktu zawierzenia Podlasia następującymi słowami: „Zgromadzeni w świątyni na tej prastarej podlaskiej ziemi w Piętnastą Rocznicę Wizyty Apostolskiej papieża Jana Pawła II w Drohiczynie pragniemy w duchu wiary, za wstawiennictwem Maryi Matki Kościoła, podziękować Bogu w Trójcy Jedynemu za wszystko, czym nas obdarzył i obdarza, szczególnie zaś za kanonizację Jana Pawła II. Za wstawiennictwem świętego Rodaka chcemy powierzyć Jego miłości nas tu obecnych oraz wszystkich mieszkańców ziemi podlaskiej. Prosimy Cię, Panie, spojrzyj miłościwym okiem na nas i na naszą Ojczyznę. Wspieraj nasze władze, które są odpowiedzialne za jej losy. Prowadź nas na drogę nawrócenia i odnowy. Naucz nas poszanowania godności drugiego człowieka, gorliwej modlitwy i uczciwej pracy. Daj zgodę w rodzinach i zakładach pracy, ucz sprawiedliwości i szacunku dla mienia publicznego. Przez macierzyńskie ręce Maryi, Tobie oddajemy w opiekę wszystkie rodziny całego Podlasia. Prosimy Cię Panie o ich religijne i moralne odrodzenie, by rozbite małżeństwa jednały się, uzależnieni nałogami doznawali uzdrowienia, chorzy i cierpiący otrzymali ulgę, bezdomni dom, a bezrobotni pracę. Maryjo, zawierzamy Twojej macierzyńskiej opiece wszystkich kapłanów i osoby życia konsekrowanego, każdego alumna naszych Seminariów. Uproś u swego Syna liczne i dobre powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. O Najświętsze Serce naszego Pana i Króla, spraw swą dobrocią wszechmocną, aby wszyscy mieszkańcy Podlasia, ogarnięci Twoją miłością, wpatrzeni w Maryję i świętego Jana Pawła II, trwali wiernie przy Tobie jako Twoi przyjaciele i oddani słudzy. Amen”.

Podczas Liturgii dary złożyli przedstawiciele poszczególnych dekanatów diecezji drohiczyńskiej, zaś życzenia imieninowe bp Antoniemu Dydyczowi złożyli w imieniu kapłanów Dziekan ciechanowiecki, w imieniu samorządowców Wójtowie gminy Repki i Sterdyń, a w imieniu diecezjan rodzina z parafii Drohiczyn. Podczas liturgii śpiewy wykonywał Chór Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego

Uroczystość zakończyła modlitwa i zapaleni zniczy przy tablicy upamiętniającej wojewodów podlaskich, pochowanych w kryptach katedry, z czasów, gdy Drohiczyn był stolica województwa.

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kłobuckie Dni Długoszowskie

Niedziela częstochowska 40/2014, str. 7

[ TEMATY ]

dni

Archiwum PSE "Wieniowa"

Dni Długoszowskie w Kłobucku – miejscu, gdzie słynny kronikarz i wychowawca królewskich synów w latach 1434-48 był proboszczem parafii – odbyły się już po raz 13. Organizatorami imprezy są: Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” oraz Zespół Szkół nr 2 im. ks. Jana Długosza w Kłobucku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję