Reklama

Niedziela Podlaska

Święcenia diakonatu

W liturgiczne wspomnienie św. Antoniego z Padwy 13 czerwca w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie, zostały udzielone święcenia diakonatu oraz modlono się w intencji biskupa seniora Antoniego Dydycza. Miało to miejsce na zakończenie nabożeństwa adoracyjnego, poprzedzającego tradycyjną uroczystość odpustową. Uroczystej Eucharystii, przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, który też udzielił święceń diakonatu trzem alumnom V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie: Krzysztofowi Nagórnemu, Emilowi Skoblowi i Łukaszowi Wojewódzkiemu.

Reklama

W wygłoszonej homilii przypomniał on zadania, jakie stoją przed przyjmującymi święcenia, podkreślając, że wszystko co czynią ma prowadzić do obdarowywania życiem wiecznym. „Pójdziecie do świata, gdzie istnieje deficyt sprawiedliwości, miłości i miłosierdzia. Będziecie uzupełniać, to czego brakuje światu i ludziom. Źródłem sprawiedliwości, miłości i miłosierdzia będzie Bóg, który przyszedł, aby służyć, dawać ludziom nadzieję, umacniać w wierze i obdarowywać czymś niezwykłym – życiem wiecznym i miłością”, mówił ksiądz biskup. Kończąc homilię odwołał się do obrzędu święceń, w których padają słowa: przyjmij, wierz i nauczaj, stanowiące istotę podejmowanej misji. Imieninowe życzenia bp Antoniemu złożyli przedstawiciele samorządowców, dzieci i nauczyciele z drohiczyńskiej parafii oraz ks. Tadeusz Syczewski rektor WSD w Drohiczynie, a także dr Kazimierz Kapera z żoną, który w imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przekazał w bp Dydyczowi okolicznościowy medal, przyznany w dowód uznania za wkład w obronę polskich rodzin.

W przemówieniach podkreślono też ogromne zaangażowanie bp. Antoniego Dydycza na wielu płaszczyznach duszpasterskich i społecznych, widoczne przez 20 lat jego biskupiej posługi w diecezji drohiczyńskiej.

Uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna ulicami miasta, prowadzona przez bp. Tadeusza Pikusa, a uczestniczyli w niej kapłani z diecezji drohiczyńskiej oraz innych diecezji, misjonarze, siostry zakonne, alumni, władze samorządowe, bractwo rycerskie, goście i mieszkańcy Drohiczyna.

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylijski kardynał za wyświęcaniem żonatych na kapłanów w Amazonii

[ TEMATY ]

synod

święcenia

celibat

Amazonia

pl.wikipedia.org

Cláudio Hummes

Cláudio Hummes

Relator trwającego w Watykanie synodu biskupów na temat Amazonii kardynał Claudio Hummes z Brazylii opowiedział się w poniedziałek za dopuszczeniem żonatych mężczyzn do kapłaństwa w tym regionie, by zaradzić problemowi braku księży.

Już w pierwszym dniu obrad nadzwyczajnego synodu zwołanego przez papieża Franciszka kardynał Hummes poruszył kwestię, która od dawna budzi najwięcej kontrowersji wśród kościelnej hierarchii. Jest nią zasygnalizowana w czerwcu w dokumencie roboczym sprawa wyświęcania starszych, żonatych mężczyzn, tzw. viri probati- „wypróbowanych mężczyzn” na księży w odległych rejonach Amazonii w odpowiedzi na brak kapłanów w tym rejonie świata. Brazylijski dostojnik zastrzegł zarazem, że „nie rusza się” kwestii celibatu.

CZYTAJ DALEJ

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję