Reklama

Niedziela Podlaska

Święcenia kapłańskie

14 czerwca w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus udzielił święceń prezbiteratu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie

Święcenia przyjęli: ks. Piotr Karwowski pochodzący z parafii św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu Biskupa i Męczennika w Łomży oraz ks. Adam Pańczuk, pochodzący z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Motwicy w diecezji siedleckiej. W Eucharystii uczestniczył również biskup senior Antoni Dydycz, kapłani z diecezji siedleckiej, łomżyńskiej i drohiczyńskiej, zakonnicy i siostry zakonne, profesorowie i alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, rodziny i goście neoprezbiterów oraz parafianie drohiczyńscy.

Reklama

W homilii bp Tadeusz Pikus przypomniał, że istotą kapłaństwa jest pełnienie woli Boga Ojca. – Nie ma innej posługi, jak pełnić wolę Ojca” – podkreślił. – Kapłan nie daje swojej woli Bogu, ale przyjmuje wolę Boga i stara się według tej woli żyć – kontynuował. – Chrystus zna Was, mówił do święconych. Wam zaś pozostaje, aby poznawać Chrystusa i pełniej uczestniczyć w Jego kapłaństwie i misji. Ukazał też wielką rolę sprawowania Eucharystii w kapłańskiej służbie, gdyż w niej: –Wieczernik łączy się z krzyżem, a wszystko to jest wyrazem miłości (…). Chrystus będzie mówił przez Was: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje. Pijcie, to jest Krew moja”.

Ksiądz Biskup wspomniał też napis, który zobaczył w kaplicy jednego z domów zakonnych, gdzie odprawiał Mszę św. jako neoprezbiter. Widniały tam słowa: „Kapłanie, jeśli będziesz odprawiał Mszę św., odprawiaj ją tak, jak byłaby to twoja Msza św. pierwsza, jedyna i ostania”. Nawiązując do tych słów powiedział, że jest zawsze tylko jedna Msza św., którą ustanowił Chrystus, a my w niej uczestniczymy w każdym miejscu i czasie. Homilię zakończył wezwaniem, aby zawsze misję kapłańska wypełniać w postawie służby innym, wprowadzając ich na drogę do Królestwa niebieskiego. Po zakończeniu obrzędów Biskup drohiczyński wręczył neoprezbiterom nominaty na pierwsze parafie, a uczynił to w obecności proboszczów, do których ich posłał, jako wikariuszy. Ks. Piotr Karwowski został mianowany wikariuszem parafii św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary w Węgrowie, zaś ks. Adam Pańczuk, wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach. Składając podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia radości przyjęcia święceń, tak neoprezbiterzy, jak też rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski, podkreślili, oprócz obecnego Biskupa drohiczyńskiego, rodzin, kapłanów i moderatorów seminaryjnych, także wielką rolę biskupa seniora Antoniego Dydycza. Za jego wkład podziękował też bp Tadeusz Pikus, dla którego były to pierwsze święcenia prezbiteratu udzielone w diecezji drohiczyńskiej. Święcenia poprzedziły tygodniowe rekolekcje zamknięte kandydatów, które prowadził ojciec duchowny seminarium ks. Dariusz Kucharek.

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia prezbiteratu w Legnicy

[ TEMATY ]

święcenia

ks. Waldemar Wesołowski

„Wejdźcie w tajemnicę Chrystusa i pełnijcie Jego posługę” – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski podczas święceń prezbiteratu. Uroczystość odbyła się w sobotę o godz. 10 w legnickiej katedrze.

Tym samym diecezja legnicka ma od dziś trzech nowych księży. To Piotr Kulpa z Kamiennej Góry, Łukasz Świerniak i Norbert Turczynowski z Polkowic. Trzej neoprezbiterzy już za kilka tygodni rozpoczną pracę duszpasterską w wyznaczonych przez biskupa parafiach.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Słubice. W oczekiwaniu na „Iskrę do Miłosierdzia Bożego”.

2021-09-17 11:31

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Koronka na ulicach miast

Dorota Sobocińska

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

W parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach wolontariusze ze wspólnoty Przyjaciół Paradyża rozpoczęli cykl przygotowań do corocznego wydarzenia modlitewnego „Międzynarodowej Koronki na ulicach miast świata 2021”.

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia. Zaplanowano także dla parafian projekcje filmu dokumentalnego przybliżającego postać bł. ks. Michała Sopoćki, którego 13. rocznica beatyfikacji przypada 28. września. Organizatorzy planują również naukę pieśni w celu wzbogacenia uroczystości i szerzenia kultu do Miłosierdzia Bożego. Wolontariusze postawili sobie za cel propagowanie postaci wielkiego orędownika Miłosierdzia Bożego bł. ks. Michał Sopoćki. Inicjatorom akcji przyświecają i motywują do działania słowa pieśni „Teraz jest czas Miłosierdzia…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję