Reklama

Aspekty

Pielgrzymowanie czas zacząć!

Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego rusza w naszej diecezji sezon na piesze i rowerowe pielgrzymowanie na Jasną Górę. Już 2 lipca z Otynia wyruszą do Częstochowy rolnicy. Kilka tygodni później startuje 32. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę

Dlaczego warto pielgrzymować? – Przede wszystkim na co dzień nie mamy tyle czasu, by jako ludzie wiary poświęcić czy jakby ukierunkować ten swój czas na relację z Panem Bogiem. Brakuje nam czasu dla drugiego człowieka i brakuje nam czasu także dla siebie, więc te dwa tygodnie pielgrzymowania to taki święty czas, kiedy możemy zapomnieć o wszystkim, jeżeli potrafimy. Jest to taka przestrzeń, którą warto wykorzystać, żeby odnaleźć siebie, zobaczyć, że obok nas żyją inni ludzie i w tym wszystkim scementować swoją relację z Bogiem, żeby On nas w tym szukaniu siebie i drugiego człowieka umacniał – mówił ks. Krzysztof Kocz, przewodnik grup zielonogórskich, które wyruszają 2 sierpnia. Okazji do spotkań z Bogiem i drugim człowiekiem w trakcie pielgrzymowania jest wiele. – Podczas pielgrzymki dzieje się to cały czas: poprzez służbę sobie nawzajem, modlitwę, uczestnictwo w codziennej Mszy św. czy w sakramencie pokuty i pojednania. W drodze mamy takie dwa wieczory, które są poświęcone temu sakramentowi przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, ale też każdego dnia można podejść podczas marszu do kapłana i poprosić o spowiedź.

Pielgrzymka to okazja do spotkania nowych, ciekawych ludzi, którzy żyją podobnymi wartościami. Możliwość rozmowy z tymi, którzy idą obok, lub z tymi, którzy pielgrzymów goszczą na noc. To także możliwość zmierzenia się z samym sobą, swoimi możliwościami fizycznymi, sprawdzeniem, czy potrafi się zostawić na jakiś czas komputer, pracę, itp. To okazja do poznania siebie, bo w momentach trudnych, w obecności innych można zobaczyć, jak się zachowuję, a takich momentów w pielgrzymowaniu jest wiele. Wtedy można stanąć w prawdzie. Wielu pielgrzymów idzie do Częstochowy z konkretną intencją, modlą się za chorą mamę, o dobrego męża, pracę, dziękują za narodziny dziecka. W przypadku pielgrzymowania można mówić o wielu w jednym. Są to i rekolekcje, i wakacje, i przygoda, i ekstremalna wyprawa, i odpoczynek.

Reklama

Hasłem tegorocznej diecezjalnej pielgrzymki pieszej są słowa: „Matko do Syna Swego nas prowadź”. Grupy wyruszają z trzech rejonów: gorzowskiego, głogowskiego i zielonogórskiego. Z Gorzowa grupy wychodzą 31 lipca. W ich skład wchodzą też pielgrzymi z Kostrzyna nad Odrą – 29 lipca, Rzepina – 30 lipca, Strzelec Krajeńskich – 30 lipca, Świebodzina – 1 sierpnia, Międzyrzecza – 1 sierpnia, Sulechowa – 2 sierpnia.

Z Winnego Grodu pielgrzymi wyjdą 2 sierpnia, a wraz z nimi grupy z Gubina – 31 lipca i Krosna Odrzańskiego – 1 sierpnia. Pątnicy z Głogowa wyruszą także 2 sierpnia, a wśród nich mieszkańcy Kożuchowa i Nowej Soli – 31 lipca oraz Żar i Żagania – 31 lipca.

Zapisy na pielgrzymkę w parafii, z której wychodzą grupy.

Reklama

Pieszo na Jasną Górę będą także pielgrzymować nauczyciele i wychowawcy. Ogólnopolska Pielgrzymka „Warsztaty w drodze” wyruszy z Zielonej Góry 31 lipca i wejdzie do Częstochowy tego samego dnia co pielgrzymka diecezjalna – 12 sierpnia.

Chętni mogą także pielgrzymować na jednośladach. 12 lipca z Głowowa wystartuje Rowerowa Pielgrzymka Głogowska.

2014-06-25 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ze Szczecina na Giewont w jeden dzień

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ksiądz

Szczecin

Giewont

facebook.com/ostatnigasiswiatlo

Najpierw 830 kilometrów motocyklem, a potem jeszcze wejście na Giewont - to plan tylko na poniedziałek dla proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie Dąbiu, ks. Mariana Augustyna i jego kolegi Jarosława Laskowskiego z Siadła Dolnego.

Obaj wyjechali wczesnym rankiem z nadmorskiego Pustkowa sprzed repliki krzyża, który jest na Giewoncie. Po dojechaniu do Zakopanego chcą jeszcze w poniedziałek wejść na Giewont i stanąć przed krzyżem, by w ten sposób zrealizować pielgrzymkę od krzyża nad Bałtykiem do krzyża na Giewoncie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję