Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

XV Zamojskie Dni Papieskie na Rynku Wielkim

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2014, str. 4

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Andrzej Rzemieniak

Nagrodzeni "Semper Fidelis"

Nagrodzeni

Jednym z kilku miejsc, które nawiedził 12 czerwca 1999 r. podczas wizyty w Zamościu Jan Paweł II, była katedra zamojska, gdzie pomodlił się, a następnie udał na Rynek Wielki, by spotkać się z władzami miasta. Na pamiątkę tego wydarzenia, które odbyło się 15 lat temu, Katolickie Radio Zamość zorganizowało po raz kolejny Zamojskie Dni Papieskie.

Całość poprzedziła plenerowa akcja „Zryw wolnych serc” w ramach ogólnopolskiego programu „Profilaktyka a Ty” (PaT) pod patronatem Komendy Miejskiej Policji oraz Zespołu Szkół nr 5 w Zamościu. Były zajęcia ruchowe, pokazy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a wszystko po to, by promować wśród młodych życie bez uzależnień i przemocy. Uczniowie zamojskich szkół przemaszerowali ulicami Zamościa i zaprezentowali „Odezwę Społeczności PaT”.

Reklama

„Jan Paweł II – droga do świętości” – to tytuł koncertu, w którym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Zamościu. Zdaniem autorki scenariusza przedstawienia Ewy Malickiej, nauczycielki języka polskiego, zaprezentowana forma była też podsumowaniem ich pracy. Co roku organizują koncerty dedykowane Ojcu Świętemu. W kilku odsłonach przypomniano fragmenty życia i nauczania Jana Pawła II. Młodzi wykonawcy pokazali, jak wybory Karola Wojtyły wpłynęły na Jego dalsze życie. Zamojskie Dni Papieskie to również spotkania ubogacające zarówno ducha jak i ciało. Dlatego nie zabrakło zabaw integracyjnych prowadzonych przez Grupę Ewangelizacyjną z Oleszyc, na czele której stał ks. Jerzy Frankiewicz, wikariusz z tamtejszej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wprawiając w ruch ciała wyrażali radość i udowodnili, że nie trzeba się wstydzić tego, jacy jesteśmy. Zdaniem prowadzącego tańce na placu renesansowego rynku, to właśnie ciało każdego z nas służy przede wszystkim do chwalenia Pana Boga. Tak jak nasze usta mają służyć do wyrażania modlitwy, tak nasze ręce, biodra czy nogi, mają być znakiem uwielbienia Najwyższego. Modlitwa ciałem polega na tańczeniu dla Niego i to w taki sposób, który nie jest ani wyzywający, ani demoralizujący. W program tegorocznej edycji ZDP wpisał się jubileuszowy koncert na 5-lecie zespołu „ANIELSI” z Lubaczowa, który pokazał zebranym przed sceną Rynku Wielkiego, jak śpiewem można ewangelizować.

Podczas spotkania Katolickie Radio Zamość rozdało nagrody „Semper Fidelis” – czyli „Zawsze wierny”. Jednym z laureatów został ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego SACROFILM. KRZ doceniło też Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie za wieloletnią współpracę przy realizacji audycji „Leśne Radio”. Dla dyrektora RDLP Jana Kraczka nagroda jest satysfakcją z dostrzeżenia tego faktu i radością, że eter tej rozgłośni jest wykorzystywany do tego, aby przekazać istotne treści o lasach, pracy leśników czy wartościach przyrodniczo-kulturowych. Inni nagrodzeni to: Roztoczański Park Narodowy, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Oddział w Sitnie, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Unia Szefów Zamojszczyzny oraz PSS Społem Zamość. Katolickie Radio Zamość rozdało także dyplomy „Przyjaciel Radia”. Dostał go Zespół Szkół Katolickich im. św. Ojca Pio w Zamościu. Wyróżnienie odebrał dyrektor placówki ks. Robert Strus, którego cieszył fakt, że ich praca dydaktyczno-wychowawcza, realizowana w duchu społecznej nauki Kościoła i słów Jana Pawła II, została zauważona i doceniona. Do grona przyjaciół KRZ zaliczono również Magdalenę Repeć, prowadzącą Koncert Życzeń na antenie rozgłośni, ks. Sylwestra Zwolaka i ks. Dariusza Babiaka – autorów audycji dla młodzieży („AMDG”, „Nocna Zmiana”, „Hip Hop z Jezusem” czy „Misja Specjalna”), Waldemara Czerwińskiego z Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu, Annę Litwin, redaktorkę „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej” oraz Romana Raka, właściciela firmy RST „Roztocze” i WSK Tomaszów Lubelski.

Zwieńczeniem tego dnia był „Wielki Koncert Papieski”, w którym wystąpił wyjątkowy artysta – Ryszard Rynkowski z zespołem. Nie zabrakło tych najbardziej znanych utworów, jak „Szczęśliwej drogi już czas”, „Dary losu”, „Wznieś serce” czy „Jedzie pociąg z daleka” z zamojskim akcentem. Na długo będzie brzmiał w moich uszach jego ostatni utwór „Mamo, brak mi słów”, który zwieńczył ten wspaniały koncert. Uczestnicy XV Zamojskich Dni Papieskich rozeszli się do domów z błogosławieństwem, którego udzielił ks. Michał Maciołek, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu.

2014-06-25 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bo wiara przenosi góry

Niedziela małopolska 39/2018, str. I

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wystawa

Małgorzata Cichoń

W Krakowie na Białych Morzach od 21 września 2018 r. można oglądać wystawę „Karol Wojtyła Trentino”

W Krakowie na Białych Morzach od 21 września 2018 r. można oglądać wystawę „Karol Wojtyła Trentino”

Przepraszam, nie wie pani, co się dzieje teraz w Kaplicy Kapłańskiej? – słyszę tuż przed otwarciem nowej wystawy „Karol Wojtyła Trentino” w krakowskim Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. – Widziałam, że przed chwilą wiele osób tam się udało... – dodaje uśmiechnięta kobieta. Jest niskiego wzrostu i porusza się o kulach. – Przypuszczam, że abp Marek Jędraszewski poszedł tam na chwilę modlitwy, zanim rozpocznie się wernisaż – odpowiadam. Korzystam z okazji, by dowiedzieć się, co sprowadza mieszkankę Kalwarii Zebrzydowskiej na ekspozycję. – Mam wrodzoną wadę i nie dam rady chodzić po górach, a Ojciec Święty tak je kochał. Mówił, że podejmując wysiłek, by zdobyć trudno dostępne miejsca, mamy równocześnie możliwość wyciszenia się, poznania potęgi Boga w Jego dziełach i spotkania z Nim. Lubię oglądać zdjęcia i filmy o górach. Postanowiłam skorzystać z wolnego dnia w pracy i przyjechać tu, by zbliżyć się do św. Jana Pawła II, za którego przyczyną często się modlę – wyznaje pani Agata, z zawodu laborantka.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję