Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dzień papieski w parafii Matki Bożej Królowej Polski

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. Sławomir Skowroński

Papież Jan Paweł II, odwiedzając Zamość 12 czerwca 1999 r., powiedział piękne słowa: „Kiedy wędruję po polskiej ziemi, od Bałtyku, przez Wielkopolskę, Mazowsze, Warmię i Mazury, kolejne ziemie wschodnie – od Białostockiej aż do Zamojskiej, i kontempluję piękno tej ojczystej ziemi, uprzytamniam sobie ten szczególny wymiar zbawczej misji Syna Bożego. Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku. A wszystko to świadczy o miłości Stwórcy, o ożywczej mocy Jego Ducha i o odkupieniu, którego Syn dokonał dla człowieka i dla świata”.

Reklama

W tym roku mija 15 lat od dnia, w którym gościliśmy w naszym mieście – Zamościu, Piotra naszych czasów – papieża Jana Pawła II. Jego słowa brzmią w naszych uszach po dziś dzień, brzmią z jeszcze większą mocą, bo radujemy się z faktu, że ten, który modlił się razem z nami, ten, którego mogliśmy niejako dotknąć – dziś cieszy się chwałą świętych.

Jednym z punktów obchodów Dnia Papieskiego w Zamościu, była uroczysta Msza św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu, w miejscu, gdzie Jan Paweł II przewodniczył Liturgii Słowa i modlił się z tysiącami pielgrzymów. Rocznicowej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Mariusz Leszczyński. We Mszy św. wzięło udział wielu kapłanów, a także licznie zgromadzeni wierni, którzy byli świadkami pamiętnego czerwcowego dnia, gdy goszczono na zamojskiej ziemi papieża Jana Pawła II – dziś już świętego. Dlatego uroczysta Eucharystia była też wielkim dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II. Ksiądz Biskup, wspominając ten dzień w swoim pasterskim słowie, wzywał wiernych do wdzięczności Panu Bogu: – 15 rocznica wizyty Papieża w naszym mieście to szczególna okazja, byśmy wielbili Boga za dar świętości Jana Pawła II. Przywołując papieskie słowa, Ksiądz Biskup przypominał, że nauczanie Piotra naszych czasów jest dla nas nadal drogowskazem i nie straciło do dzisiaj niczego ze swej aktualności. Po Mszy św. była okazja do wysłuchania koncertu chóru „Gospeople” z Lublina w hołdzie św. Janowi Pawłowi II.

Kolejna rocznica, podczas której wspominaliśmy obecność wśród nas Papieża Polaka, świętego Papieża, pozostanie w sercach ludu zamojskiego bardzo długo. Długo też będziemy odczuwać atmosferę tego dnia, ciepłą i serdeczną, bo nie może być inaczej – przecież w ten dzień niejako na nowo stworzyliśmy prawdziwą rodzinę – pokolenie Jana Pawła II. Choć umilkło serce Jego, wciąż jest żywy, wciąż jest z nami i z domu Ojca nam błogosławi, i wstawia się za nami. Radujmy się zatem, że mamy takiego Orędownika przed Bogiem i żyjmy Jego nauką, nie tylko w tak szczególnym dniu, ale na co dzień, bo On pokazał nam, jak iść Drogą Chrystusowej Miłości.

2014-06-25 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znaczki z Janem Pawłem II

Wystawę filatelistyczną poświęconą osobie bł. Jana Pawła II można oglądać w Urzędzie Pocztowym nr 4 w Łodzi, ul. Kościuszki 5/7. Ekspozycja została przygotowana z okazji zbliżającej się kanonizacji bł. Jana Pawła II i będzie czynna do 25 kwietnia. Znaczki pochodzą ze zbiorów Jerzego Skalskiego.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję