Reklama

Apostolstwo Chorych

W czerwcowym numerze miesięcznika „Apostolstwo Chorych” zwracają uwagę artykuły poświęcone bł. Chiarze Luce Badano, która w wieku 17 lat dowiedziała się, że choruje na raka kości. Jej największym zmartwieniem było wtedy to, że po chemioterapii jej organy będą w takim stanie, że nie będzie mogła podarować ich innym chorym. Jej zmagania z chorobą trwały dwa lata – ten czas poświęciła innym cierpiącym, by dzielić się z nimi swoim optymizmem i nadzieją. Dołączona do numeru płyta zawiera świadectwa rodziców i przyjaciół Chiary, zarejestrowane podczas ich pobytu w Polsce. W numerze znajdziemy także relację z konferencji naukowej związanej z 30-leciem listu apostolskiego św. Jana Pawła II o sensie cierpienia „Salvifici doloris”, która w lutym br. odbyła się w Katowicach. Gościem konferencji był abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który udzielił redakcji wywiadu nt. służby ludziom chorym i cierpiącym. W numerze zamieszczono również wywiad zatytułowany „Cierpienie – powołanie w powołaniu”, w którym ks. dr hab. Marek Chmielewski, profesor KUL, mówi o wyjątkowej misji chorych. Kolejna publikacja poświęcona jest dziełu Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II, o którym opowiada ks. Piotr Ilwicki. Numer zamyka wywiad z ks. Januszem Malskim, moderatorem generalnym wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża.

Kolejny numer – lipcowy otwiera zaproszenie na pielgrzymkę Wspólnoty Apostolstwa Chorych na Jasną Górę, która odbędzie się w sobotę 5 lipca br. Z racji bliskiej już 400. rocznicy śmierci św. Kamila de Lellisa tematyka numeru skupia się wokół założyciela kamiliańskiej wspólnoty zakonnej oraz patrona chorych i służby zdrowia. W numerze znajdziemy m.in. artykuł omawiający Kamiliański Rok Jubileuszowy oraz wywiad z o. Arkadiuszem Nowakiem MI – prowincjałem polskiej Prowincji Zakonu Kamilianów. Artykuł „Ewangelia miłości” przedstawia historię i posługę Zakonu Kamilianów na świecie i w Polsce. Redakcja prezentuje również sługę Bożego Mikołaja D’Onofrio, który w wieku 12 lat, wbrew przeciwnościom, wstąpił do kamiliańskiego seminarium w Rzymie. W każdym numerze znajduje się rubryka „Pogotowie modlitewne” – mogą się do niej przyłączyć chorzy, którzy pragną ofiarować swoje cierpienie w nadsyłanych do redakcji intencjach.

„Apostolstwo Chorych”, ul. Warszawska 58, 40-008 Katowice, tel. (32) 251-21-52. Wydawca: Polski Sekretariat Apostolstwa Chorych, www.apchor.pl.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję