Reklama

Działając na rzecz społeczeństw

Działalność zakonów, bractw o charakterze religijno-społecznym, a później także Kas prowadzonych przez Franciszka Stefczyka, będących bezpośrednią inspiracją dla polskich SKOK-ów, miały wspólny rdzeń – wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i lokalnych społeczności, ideę pomocy i służby innym

SKOK-i wspierają liczne inicjatywy z dziedziny sportu oraz edukacji zarówno na poziomie lokalnym, jak i na szczeblu ogólnopolskim. Wspomagając lokalne inicjatywy i angażując się w rozwój gospodarczy regionów, działają dla dobra mniejszych społeczności. Zaangażowania spółdzielczych Kas nie brakuje również przy organizacji pikników rodzinnych, festynów, które dają możliwość miłego spędzenia wolnego czasu w gronie najbliższych. Aktywnie wspierają szkoły, domy dziecka, fundują zdolnej młodzieży stypendia, działają na rzecz krzewienia edukacji finansowej. SKOK-i są także inicjatorami, a często sponsorami akcji pomocowych dla ubogich rodzin. Zaangażowania spółdzielczych Kas nie brakuje również przy organizacji imprez charytatywnych, z których dochód przeznaczony jest na szczytny cel.

* * *

JACEK GĘBALA, prezes Zarządu SKOK Jaworzno:
– Od początku działalności staramy się być blisko naszych członków. Nasze placówki funkcjonują głównie w małych miejscowościach, tam, gdzie dostęp do usług finansowych nie jest tak bogaty, jak w dużym mieście. Zapewniamy mieszkańcom tych miast i miasteczek dostęp do szerokiego wachlarza rozmaitych usług finansowych, ale na tym nie kończy się nasza aktywność.
Mamy świadomość, jak istotna jest idea „małej ojczyzny” – czyli po prostu lokalny patriotyzm i oddanie miejscu, z którego pochodzimy. Zdajemy sobie sprawę, że w zmieniającej się rzeczywistości rynkowej, tym, co pozostaje stałe, jest budowana przez lata więź oparta na zaufaniu i obustronnym zaangażowaniu. Dlatego nie może zabraknąć naszego uczestnictwa w życiu lokalnych społeczności i wsparcia ważnych dla nich inicjatyw.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję