Reklama

50-letnie kapłaństwo źródło wciąż niewysychające

Archidiecezja białostocka w dniach 14-15 czerwca 2014 r. obchodziła jubileusz 50-lecia kapłaństwa i 35-lecia sakry biskupiej abp. Edwarda Ozorowskiego, metropolity białostockiego

Niedziela Ogólnopolska 26/2014, str. 15

TERESA MARGAŃSKA

Świętowanie daru powołania kapłańskiego i rocznicy posługiwania pasterskiego abp. Edwarda Ozorowskiego rozpoczęło się 14 czerwca w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Odbyła się tam uroczysta sesja Rady Miasta Białegostoku, podczas której abp Edward Ozorowski, na wniosek prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Białegostoku. Przewodniczący Rady Miasta Włodzimierz Kusak wyjaśnił, że tytuł jest nadawany za działalność i osiągnięcia przynoszące splendor miastu, a jego mieszkańcom poczucie uzasadnionej dumy. Jest to wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania. Prezydent miasta, przyznając ten tytuł, mówił, że metropolita „zawsze odznaczał się wielkim zaangażowaniem w rozwój demokracji i Białegostoku oraz wyróżnia się dbałością o sprawy Kościoła, sprawy społeczne i rodziny, zaangażowany jest również w wychowanie młodzieży. Jest także osobą aktywną na polu nauki, a więc jest dobrym kandydatem na Honorowego Obywatela Miasta”. – W języku potocznym „honorowy” znaczy niepokorny, dlatego już dziś proszę moich diecezjan o wybaczenie – mówił z uśmiechem Jubilat.

Goście obecni na tej uroczystości wysłuchali prapremierowego wykonania oratorium pt. „Oto wierny sługa mój”, napisanego z okazji 100. rocznicy święceń kapłańskich bł. ks. Michała Sopoćki, która przypadała 15 czerwca 2014 r. Oratorium jest dziełem trzech twórców: libretto napisał ks. Tadeusz Golecki, muzykę skomponowali krakowscy kompozytorzy Hubert Kowalski i Piotr Pałka. Na jego treść składają się przemyślenia i zapiski ks. Sopoćki oraz pieśni powstałe na podstawie jego „Dziennika”. Oratorium przybliża niektóre fakty z życia Błogosławionego, a przede wszystkim jego drogę duchową i odkrywanie prawdy o Miłosierdziu Bożym, która stała się centrum jego życia i posługi kapłańskiej. Muzyka oratorium została rozpisana na narratora, czworo solistów, chór mieszany i orkiestrę. Wykonawcami są soliści Opery i Filharmonii Podlaskiej. Chór i orkiestrę stanowią uczestnicy Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych Archidiecezji Białostockiej, a wśród nich alumni Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, siostry Jezusa Miłosiernego i misjonarki Świętej Rodziny oraz zaprzyjaźnieni muzycy.

Reklama

Centralne obchody jubileuszy abp. Edwarda Ozorowskiego odbyły się 15 czerwca w katedrze białostockiej, gdzie odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem Jubilata. Na uroczystości przybyło 17 biskupów z Polski i z zagranicy wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Celestino Migliore. Doceniając pasterskie zaangażowanie Jubilata, papież Franciszek przysłał specjalny list gratulacyjny, który odczytał nuncjusz. Homilię wygłosił metropolita przemyski abp Józef Michalik. Mówił m.in. że „kapłan i kapłaństwo są wielką miłością Jezusa, przelewaną na wszystkich wierzących. Kapłaństwo stanowi kontynuację zbawczej misji, zbawczej miłości Chrystusa”. Abp Michalik przypomniał kapłańską drogę Jubilata, podkreślając jego zaangażowanie na polu naukowym, zwłaszcza w odniesieniu do cudu eucharystycznego, który w czasie jego posługi miał miejsce w Sokółce. Zwrócił także uwagę, że dzięki zaangażowaniu abp. Ozorowskiego Białystok jest promotorem kultu Matki Bożej Miłosierdzia i Jezusa Miłosiernego, który przybliżał wiernym związany ze stolicą Podlasia bł. ks. Michał Sopoćko.

Na zakończenie Eucharystii życzenia Księdzu Arcybiskupowi złożyła delegacja archidiecezji. W imieniu metropolii przemówił biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz. Wystąpili również przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych. Ze strony duchowieństwa i wiernych Kościoła prawosławnego życzenia Jubilatowi przekazał abp Jakub. Odczytany został również list gratulacyjny od prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Na koniec abp Edward Ozorowski, wspominając dzień swoich święceń, mówił: – To, co się wówczas wydarzyło, napełniło moje serce radością i nadal jest dla mnie źródłem niewysychającym. Zaznaczył, że jego jubileuszowe obchody są jednocześnie dziękczynieniem archidiecezji białostockiej za kanonizację Jana Pawła II. Przypomniał, że „ten, którego dziś czcimy jako świętego, wielokrotnie gościł w Białymstoku jako biskup, kardynał, a przed 23 laty jako papież”. Wyraził wdzięczność arcybiskupowi prawosławnemu Jakubowi za wspólną modlitwę podczas licznych spotkań i poprosił zgromadzonych o modlitwę w jego intencji, aby mógł „dobiec do mety” i sprostać powierzonym mu zadaniom. Sam również zapewnił o swojej modlitewnej pamięci o wszystkich diecezjanach.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Koncert na rzecz zniszczonego kościoła w Libanie

2021-09-23 05:37

Katarzyna Artymiak

Rok po tragicznym wybuchu w Bejrucie, w Lublinie miały miejsce dwa koncerty na rzecz zniszczonego XI-wiecznego kościoła Saint-Joseph Des Peres Jesuites. Z recitalem muzyki klasycznej, łączącym tradycje libańskie, francuskie, angielskie i polskie, wystąpiły światowej klasy artystki: zaśpiewała sopranistka z Libanu Nadine Nassar, a przy harfie zasiadła Anna Sikorza-Olek. Pierwszy koncert miał miejsce 18 września w kościele Świętej Rodziny, drugi 19 września w kościele Matki Bożej Różańcowej. Oprócz Lublina panie wystąpiły jeszcze w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję